Nemcom na zmenu pohlavia odteraz stačí návšteva matriky. Začína platiť zákon o sebaurčení
Dospelí občania Nemecka, ktorí chcú mať v dokladoch sfalšovaný údaj o pohlaví, majú od 1. novembra možnosť tak urobiť jednoduchým vyplnením formulára. Ich štát im vďaka zákonu o pohlavnom sebaurčení (Selbstbestimmungsgesetz) umožní pri úradnej zmene pohlavia zvoliť si zo štyroch možností: mužské, ženské, rôzne a žiadne.
Podľa portálu Deutsche Welle musí medzi formálnou žiadosťou a samotnou zmenou úradného pohlavia prebehnúť trojmesačná lehota, ktorá slúži na rozmyslenie. Všetky predošlé požiadavky, ako napríklad potvrdenia od psychiatrov, zo zákona vypadli.
Rodičia môžu zmeniť úradné pohlavie detí
Podľa zákona, ktorý v piatok nadobúda platnosť, môžu rodičia kedykoľvek zmeniť úradné pohlavie svojich detí. Menia sa aj pravidlá týkajúce sa rodných listov. Do tých sa bude po novom zapisovať gender identita rodičov namiesto ich pohlavia.
Maloletí, ktorí dosiahli 14 rokov, si budú môcť úradné pohlavie zmeniť rovnako, ako dospelí. Budú na to však potrebovať súhlas zákonného zástupcu. Pokiaľ by tento nesúhlasil, môže namiesto neho zmenu povoliť súd.
Vysoké pokuty za „misgenderovanie“
Súčasťou novej legislatívy je aj zákaz uvádzať „predchádzajúce pohlavie“ a meno osoby, ktorá si ho úradne zmenila. Zákaz sa vzťahuje aj na rodinných príslušníkov.
Rozhodujúci je tu zámer. Pokiaľ človek uvedie „predchádzajúce pohlavie“ alebo meno bez úmyslu uraziť, ostane nepotrestaný. No v opačnom prípade hrozí pokuta až do výšky 10-tisíc eur.
Zaujímavým aspektom nemeckého zákona o pohlavnom sebaurčení, ktorý inšpiroval mnohé ironické komentáre, je výnimka v prípade vstupu Nemecka do vojny. Ak by táto situácia nastala, muži si nebudú môcť zmeniť pohlavie na ženské a vyhnúť sa tak vojenskej službe.
EÚ chce, aby úradné zmeny pohlavia platili všade
Súdny dvor Európskej únie v októbri nariadil Rumunsku, aby uznalo úradnú zmenu pohlavia a mena Rumunke, ktorej tieto údaje prepísalo Spojené kráľovstvo. Keďže sa táto zmena udiala ešte pred vystúpením štátu z EÚ, Rumunsko podľa Súdneho dvora bráni svojej občianke vykonávať právo na voľný pohyb a pobyt.
Rumunka sa v roku 2008 presťahovala do Spojeného kráľovstva, vtedy členského štátu EÚ, kde nadobudla britské štátne občianstvo, pričom si ponechala aj to rumunské. V Spojenom kráľovstve, kde má bydlisko, si v roku 2017 zmenila krstné meno a „znenie svojho občianskeho oslovenia“ zo ženského na mužské a v roku 2020 jej legálne uznali zmenu pohlavia na mužské.
V máji 2021 na základe dokladov zo Spojeného kráľovstva, ktoré tieto zmeny potvrdili, požiadala rumunské správne orgány, aby jej do rodného listu zapísali údaje týkajúce sa zmeny jej krstného mena, pohlavia a osobného identifikačného čísla tak, aby zodpovedali mužskému pohlaviu. Zároveň požiadala, aby jej bol vydaný nový rodný list s novými údajmi.
Zákon o pohlavnom sebaurčení už platí vo viacerých ďalších štátoch Európskej únie: v Belgicku, Fínsku, Španielsku, Írsku, Nórsku, Portugalsku, Švajčiarsku, Luxembursku, na Islande a na Malte. Nemecko je zatiaľ najväčším štátom, ktorý prijal podobnú legislatívu.
Protesty
Na protest proti oddnes platnému zákonu o sebaurčení sa v piatok konajú demonštrácie po celom svete. Feministky a LGB aktivisti sa stretnú v Berlíne, ale aj pred nemeckými ambasádami v európskych štátoch, ale aj v Kanade, v USA a v Spojenom kráľovstve.
„Pre nás feministky v Nemecku je tento zákon krokom späť, pretože ak si ktokoľvek môže vybrať pohlavie, a každý muž môže byť ženou, všetky práva žien sú tiež neplatné,“ hovorí v mene kritikov legislatívy Rona Duweová.
„Po rokoch boja proti tomuto zákonu sú mnohé z nás veľmi vyčerpané, hlboko frustrované, nahnevané, ale aj veľmi vystrašené,“ hovorí Duweová s dôvetkom, že očakávajú nárast súdnych konaní.
„Niektorí z nás očakávajú, že odvety, obvinenia a súdne konania proti nám budú narastať. Videli sme, ako muži, ktorí si pre seba nárokujú ženskú identitu, horlivo žalujú svojich odporcov. Neexistuje žiadne pochopenie pre práva a bezpečnosť žien a dievčat,“ dodáva feministka.