Cieľom návštevy vlády s predstaviteľmi 56 slovenských firiem je podľa úradu vlády potvrdenie novej kvality bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a Čínou a v rámci nej podpora investícií z obidvoch strán.
Z 13 dokumentov sa najviac týka sektora hospodárstva. Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas) podpísala napríklad Memorandum o porozumení o zriadení pracovnej skupiny pre investičnú a hospodársku spoluprácu, ďalej Spoločné vyhlásenie o posilnení ekonomickej spolupráce či Memorandum o porozumení o podpore investičnej spolupráce v oblasti zeleného rozvoja.
Za ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie ide zasa o Memorandum o porozumení a posilnení investičnej spolupráce v oblasti digitálnej ekonomiky. Minister dopravy Jozef Ráž (nom. Smeru) podpísal Memorandum o porozumení a prehlbovaní spolupráce na projekte China-Europe Railway Express a minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi (nom. SNS) Memorandum o porozumení a spolupráci v oblasti cestovného ruchu.
Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nom. SNS) podpísal Memorandum o spolupráci v oblasti zeleného a nízkouhlíkového rozvoja a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer) okrem iného Memorandum o porozumení a spolupráci pri prevencii a kontrole šírenia BSE (za Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR).
Okrem toho predseda Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR Pavol Pavlis podpísal Memorandum o porozumení medzi ÚNMS SR a Standardization Administration of the People’s Republic of China, ako aj Akčný plán spolupráce na roky 2024 – 2028.
Šéfka rezortu kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) podpísala Program spolupráce v oblasti kultúry medzi Ministerstvom kultúry SR a Ministerstvom kultúry Čínskej ľudovej republiky na roky 2024 – 2028.
(tasr)