Čínu ekonomicky nedobehneme, ani keby sme jej utekali naproti, odkázal Fico Krúpovi

Predseda vlády Robert Fico sa vo videu z nočnej Číny prihovoril obyvateľom Slovenska, venoval sa ľudským právam, ale aj ekonomickým a ďalším významným témam.

R. Fico: Slováci budú môc cestova do Èíny na dva týždne bez víz Robert Fico a Si Ťin.pching. Foto: TASR/Sin-chua

„Mimovládnym organizáciám na Slovensku ako je Inštitút pre ľudské práva odkazujem, že o stav dodržiavania ľudských práv by sa mali starať najmä na Slovensku, kde počas vlády Igora Matoviča, Eduarda Hegera a Ľudovíta Ódora dochádzalo k brutálnemu porušovaniu ľudských práv,“ uviedol Robert Fico s dôvetkom, že Slovensko je posledné, ktoré by malo v tomto duchu moralizovať a dávať rozumy na úkor iných.

Krúpovo varovanie a Ficova odpoveď

Poslanec Juraj Krúpa (SaS) v pondelok upozornil na strategickú spoluprácu s Čínou, s ktorou už majú skúsenosti aj iné európske krajiny.

„Napríklad Poľsko, ktoré trikrát takto zrušilo spoluprácu s Čínou, alebo to je napríklad Čierna Hora, ktorá si nechala postaviť diaľnicu a doteraz žiada EÚ o pomoc, aby jej pomohla splácať tie dlhy, ktoré sa jej nahromadili voči Číne,“ zdôraznil. A my máme podľa Krúpu presne tieto obavy, čiže nielen bezpečnostného, ale aj ekonomického charakteru, že takýmito rôznymi ťahmi a podpismi o akejsi strategickej spolupráci napríklad v infraštruktúre alebo infraštruktúrnych projektoch sa Slovensko zadĺži ešte viac.

Premiér Fico mu však odkázal, že jedným z najdôležitejších výsledkov tejto návštevy je zrušiť pre občanov Slovenskej republiky víza na cestu do Číny nepresahujúcu 15 dní. Krúpovi ďalej odporučil, aby Čínu navštívil a aby „konečne pochopil, že Čínu ekonomicky nedobehneme, ani keby sme jej utekali naproti“.

Premiér: Investícia bude jedným z prelomových momentov

Investícia čínskej spoločnosti Gotion na Slovensku bola hlavnou témou návštevy predsedu vlády Roberta Fica v čínskej provincii An-chuej. V jej hlavnom meste Che-fej ho prijal generálny tajomník provinčnej vlády Liang Yanshun, informoval v pondelok Úrad vlády. Spoločnosť, ktorá plánuje na Slovensku vyrábať batérie do elektromobilov, má svoje hlavné sídlo práve v provincii An-chuej.

„Investícia Gotion na Slovensku [zatiaľ sa s jej výstavbou počíta pri Šuranoch, pozn. red.] bude jedným z prelomových momentov vo vzťahu Číny a Slovenska,“ vyhlásil Fico s tým, že táto investícia má plnú podporu slovenskej vlády. S generálnym tajomníkom hovorili aj o strategickom partnerstve, ktoré medzi sebou uzavreli Čína a Slovensko. „Strategické partnerstvo nám dáva nové možnosti a nástroje na budovanie ľudských aj ekonomických vzťahov,“ doplnil premiér.

Pripomenul, že investícia spoločnosti Gotion v objeme 1,4 miliardy eur môže byť jednou z najväčších v histórii Slovenska. Priniesť má 1 300 nových pracovných miest, vlastný vývoj aj spoluprácu s najvýznamnejšími automobilkami, najmä Volkswagenom, ktorý priamo vlastnícky vstúpil do Gotionu. „Ak sa nestane nič nepredvídané, stavebné práce sa začnú v marci budúceho roku,“ avizoval Fico. Investíciu označil za správnu pre Slovensko a užitočnú pre celú Európu.

Po prijatí u predstaviteľov provinčnej vlády navštívil slovenský premiér aj sídlo Gotion. Stretol sa s vedením spoločnosti a prezrel si ich centrum výskumu a vývoja. Toto centrum pred niekoľkými dňami navštívili aj Slováci z regiónu, v ktorom má stáť nová baterkáreň. Fico ocenil vysokú pridanú technologickú hodnotu tejto výroby. „Je dobrou správou, že tieto najmodernejšie technológie budú súčasťou závodu na Slovensku. Prispeje to k zachovaniu konkurencieschopnosti nášho automobilového priemyslu,“ zdôraznil.

Program v provincii zakončil slovenský premiér návštevou miestnej univerzity, kde prednášal študentom o zahraničnopolitických prioritách vlády SR a globálnej úlohe Číny. Následne sa Fico presunul do Šanghaja, kde sa v utorok (5. 11.) zúčastní na otvorení medzinárodného importného veľtrhu CIIE.

(mja, tasr)


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok