Predseda vlády Robert Fico sa vo videu z nočnej Číny prihovoril obyvateľom Slovenska, venoval sa ľudským právam, ale aj ekonomickým a ďalším významným témam.
„Mimovládnym organizáciám na Slovensku ako je Inštitút pre ľudské práva odkazujem, že o stav dodržiavania ľudských práv by sa mali starať najmä na Slovensku, kde počas vlády Igora Matoviča, Eduarda Hegera a Ľudovíta Ódora dochádzalo k brutálnemu porušovaniu ľudských práv,“ uviedol Robert Fico s dôvetkom, že Slovensko je posledné, ktoré by malo v tomto duchu moralizovať a dávať rozumy na úkor iných.
Poslanec Juraj Krúpa (SaS) v pondelok upozornil na strategickú spoluprácu s Čínou, s ktorou už majú skúsenosti aj iné európske krajiny.
„Napríklad Poľsko, ktoré trikrát takto zrušilo spoluprácu s Čínou, alebo to je napríklad Čierna Hora, ktorá si nechala postaviť diaľnicu a doteraz žiada EÚ o pomoc, aby jej pomohla splácať tie dlhy, ktoré sa jej nahromadili voči Číne,“ zdôraznil. A my máme podľa Krúpu presne tieto obavy, čiže nielen bezpečnostného, ale aj ekonomického charakteru, že takýmito rôznymi ťahmi a podpismi o akejsi strategickej spolupráci napríklad v infraštruktúre alebo infraštruktúrnych projektoch sa Slovensko zadĺži ešte viac.
Premiér Fico mu však odkázal, že jedným z najdôležitejších výsledkov tejto návštevy je zrušiť pre občanov Slovenskej republiky víza na cestu do Číny nepresahujúcu 15 dní. Krúpovi ďalej odporučil, aby Čínu navštívil a aby „konečne pochopil, že Čínu ekonomicky nedobehneme, ani keby sme jej utekali naproti“.
Investícia čínskej spoločnosti Gotion na Slovensku bola hlavnou témou návštevy predsedu vlády Roberta Fica v čínskej provincii An-chuej. V jej hlavnom meste Che-fej ho prijal generálny tajomník provinčnej vlády Liang Yanshun, informoval v pondelok Úrad vlády. Spoločnosť, ktorá plánuje na Slovensku vyrábať batérie do elektromobilov, má svoje hlavné sídlo práve v provincii An-chuej.
„Investícia Gotion na Slovensku [zatiaľ sa s jej výstavbou počíta pri Šuranoch, pozn. red.] bude jedným z prelomových momentov vo vzťahu Číny a Slovenska,“ vyhlásil Fico s tým, že táto investícia má plnú podporu slovenskej vlády. S generálnym tajomníkom hovorili aj o strategickom partnerstve, ktoré medzi sebou uzavreli Čína a Slovensko. „Strategické partnerstvo nám dáva nové možnosti a nástroje na budovanie ľudských aj ekonomických vzťahov,“ doplnil premiér.
Pripomenul, že investícia spoločnosti Gotion v objeme 1,4 miliardy eur môže byť jednou z najväčších v histórii Slovenska. Priniesť má 1 300 nových pracovných miest, vlastný vývoj aj spoluprácu s najvýznamnejšími automobilkami, najmä Volkswagenom, ktorý priamo vlastnícky vstúpil do Gotionu. „Ak sa nestane nič nepredvídané, stavebné práce sa začnú v marci budúceho roku,“ avizoval Fico. Investíciu označil za správnu pre Slovensko a užitočnú pre celú Európu.
Po prijatí u predstaviteľov provinčnej vlády navštívil slovenský premiér aj sídlo Gotion. Stretol sa s vedením spoločnosti a prezrel si ich centrum výskumu a vývoja. Toto centrum pred niekoľkými dňami navštívili aj Slováci z regiónu, v ktorom má stáť nová baterkáreň. Fico ocenil vysokú pridanú technologickú hodnotu tejto výroby. „Je dobrou správou, že tieto najmodernejšie technológie budú súčasťou závodu na Slovensku. Prispeje to k zachovaniu konkurencieschopnosti nášho automobilového priemyslu,“ zdôraznil.
Program v provincii zakončil slovenský premiér návštevou miestnej univerzity, kde prednášal študentom o zahraničnopolitických prioritách vlády SR a globálnej úlohe Číny. Následne sa Fico presunul do Šanghaja, kde sa v utorok (5. 11.) zúčastní na otvorení medzinárodného importného veľtrhu CIIE.
(mja, tasr)