Zacharovová: Voľby v Moldavsku boli najmenej demokratické v histórii krajiny

Polarizácia, ktorú podľa hovorkyne ruského rezortu diplomacie odhalil výsledok moldavských volieb, bola "vyprovokovaná krátkozrakou politikou lídrov krajiny a zjavným zasahovaním Západu".

Marija Zacharovová. Foto: TASR/AP Maria Zacharovová. Foto: TASR/AP

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok označilo nedeľné prezidentské voľby v Moldavsku za „najmenej demokratické“ v histórii krajiny. Vo voľbách zvíťazila súčasná proeurópska prezidentka Maia Sanduová, ktorá Rusko obviňuje zo snahy ovplyvňovať hlasovanie.

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová uviedla, že Sanduovej víťazstvo odhaľuje „hlboký rozkol“ v moldavskej spoločnosti. Reuters pripomína, že Sanduová zvíťazila najmä vďaka hlasom Moldavcov žijúcich v zahraničí. So ziskom viac ako 55 percent hlasov porazila v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb bývalého generálneho prokurátora Alexandra Stoianogla podporovaného proruskými socialistami.

„Nie je prehnané povedať, že to bola najmenej demokratická volebná kampaň v období moldavskej nezávislosti,“ vyhlásila Zacharovová. „Charakteristickým znakom bolo bezprecedentné potláčanie opozície a nezávislých médií, predovšetkým ruskojazyčných médií, a otvorené zasahovanie Západu do volebného procesu,“ uviedla hovorkyňa.

Polarizácia, ktorú podľa nej odhalil výsledok volieb, bola „vyprovokovaná krátkozrakou politikou lídrov krajiny a zjavným zasahovaním Západu“.

Poradca úradujúcej prezidentky pre národnú bezpečnosť pre Reuters uviedol, že moldavské úrady zaznamenali „rozsiahle zásahy“ do druhého kola prezidentských volieb, avšak z ruskej strany. Podľa jeho slov mali tieto snahy veľký potenciál ovplyvniť výsledky.

Polícia v druhom kole volieb zaviedla prísnejšie opatrenia v snahe zabrániť opakovanému kupovaniu hlasov, ktoré v prvom kole podnietil proruský podnikateľ Ilan Šor. Podľa moldavskej polície Šor minul 24 miliónov dolárov na podplatenie voličov v prospech proruských kandidátov a v neprospech referenda o vstupe Moldavska do Európskej únie.

(tasr, reuters)


Skládky komunálneho odpadu sú na Slovensku bežné, prevádzkovatelia niektorých však pri svojej činnosti nie vždy dodržiavajú zákony. Skládka v Iži navyše stála miesto dnes už exministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana, ktorý bol jej…
Prejsť na článok