Ruské vzdušné útoky raketami či dronmi dlhodobo devastujú energetický sektor napadnutej krajiny, ani jadrové elektrárne nie sú chránené. Vláda pracuje so scenárom elektriny na prídel.
„Ľudia budú umierať vo svojich domovoch, pretože Rusko vyradí z prevádzky energetickú infraštruktúru,“ priblížil pohľad Bieleho domu anonymný americký predstaviteľ pre týždenník Politico. Dodal, že nielen americkí pozorovatelia očakávajú „veľmi krutú zimu“.
Po jednom z najrozsiahlejších útokov v auguste 2024 klesla kapacita výroby elektrickej energie o viac ako deväť gigawattov, povedal pre Politico hlavný výskumník ukrajinského Národného inštitútu strategických štúdií Gennadij Riabcev. Celkový pokles výroby od začiatku invázie vo februári 2022 predstavuje takmer 75 percent výkonu.
„Najreálnejší scenár“ podľa Riabceva, odborníka na energetický trh, zahŕňa „obmedzenie dodávok elektriny pre priemysel a domácnosti na osem až 14 hodín denne“.
„Ruské údery budú zrejme pokračovať a nič nemôže zaručiť ochranu novo obnovených zariadení pred útokmi… pre nedostatok viacúrovňových systémov protivzdušnej a protiraketovej obrany,“ dodal.
V prípade útokov na jadrové elektrárne by bola Ukrajina vystavená až 20-hodinovým výpadkom elektrickej energie denne, spresnil poradca ukrajinskej vlády pre energetiku Oleksandr Charčenko. Tieto zariadenia by z prevádzky mohol vyradiť aj akýkoľvek úder na infraštruktúru, ktorá zabezpečuje ich fungovanie, varoval.
Politico konštatuje, že hoci sa Ukrajinci snažia zničené zariadenia opraviť či vymeniť v čo najkratšom čase, je nepravdepodobné, že stihnú obnoviť kapacity do zimy, v ktorej sa predpokladá pokles teplôt na mínus desať stupňov Celzia.
Zatiaľ čo hotové položky, ako sú káble a žeriavy, sa dajú vymeniť „zhruba za mesiac“, nájdenie a opätovná inštalácia zariadení na mieru, ako sú transformátory, môže trvať „až jeden rok“, priblížil pre Politico riaditeľ Energetického spoločenstva Artur Lorkowski.
Energetické spoločenstvo je medzinárodná organizácia, ktorá riadi prijímanie finančných prostriedkov a verejné obstarávanie pre ukrajinský energetický sektor. Dúfa, že do konca roka získa od západných vlád i súkromných darcov aspoň jednu miliardu eur, čo by spoločenstvu umožnilo obnoviť výrobné kapacity troch gigawattov. Najväčším prispievateľom je Nemecko, ktoré doteraz prispelo 219 miliónmi eur, EÚ ako celok poskytla 159 miliónov eur.
(sab)