Začala sa pravidelná jesenná údržba tatranských lanoviek. Okrem bežných údržbárskych prác sa prevádzkovateľ postupne pripravuje aj na rozsiahlu rekonštrukciu visutej lanovky na Lomnický štít. Tá súčasná je v prevádzke od roku 1989.
„Pracujeme na tom už dosť intenzívne, pretože potrebujeme zmodernizovať lanovku na Lomnický štít. Ide o rekonštrukciu celého systému, ktorý je v prevádzke od roku 1989, čiže pohon, nosné laná, vozeň, záves, ovládanie. Výrobca nás už upozornil, že na toto zariadenie už nie sú náhradné diely,“ informoval Štandard prevádzkový riaditeľ lanových dráh v horskom stredisku Vysoké Tatry Ján Slamený.
V súčasnosti sumarizujú požiadavky objednávateľa. Dodávateľ má následne vyhotoviť cenovú ponuku na nové visuté zariadenie. To by malo byť hotové najneskôr začiatkom budúceho roku. Následne by mali podpísať kontrakt.
„Ďalších 12 až 14 mesiacov čakáme na výrobu samotných komponentov a až potom môže nastať vlastná rekonštrukcia,“ dodal Slamený. Keď pôjde všetko tak, ako má, v roku 2026 by mohlo dôjsť ku kompletnej obnove lanovky na Lomnický štít.
Dovtedy bude aj na visutom zariadení na Lomnický štít pokračovať len pravidelná údržba, ktorú začala spoločnosť TMR na niektorých lanovkách už v závere októbra. Ako prvé prišli na rad pozemná lanovka v Starom Smokovci a lanovky na Štrbskom Plese.
„Údržba je rozdelená do dvoch cyklov jarnej a jesennej starostlivosti o dobrý stav techniky. Počas prevádzky v letnom a zimnom období dôjde aj k určitému opotrebovaniu niektorých dielcov, ale aj v rámci predpisov a technických noriem sú predpísané výrobcom presné pravidlá pre údržbu, ktoré sa musia robiť v určitých intervaloch,“ povedal prevádzkový riaditeľ.
V rámci údržby kontrolujú celú lanovku a jej komponenty. Robia ju nielen v strojárskej, ale aj elektrikárskej časti. Na záver celého procesu sa robia revízne skúšky, na ich základe je následne možné spustiť visuté zariadenie opäť do prevádzky. „Bežný servis prevádzkujeme s našimi zamestnancami, ale niektoré veci nám už zabezpečuje dodávateľ zariadení. Väčším zásahom je aj výmena lana.“
Údržbu lanoviek robia väčšinou počas pracovných dní. Cez víkendy sú zvyčajne zariadenia v chode. Aj tu sú však výnimky. „Tento údržbový cyklus máme jeden víkend, keď vôbec nejazdíme. Potrebujeme, aby lanovka aspoň 12 dní nebola v prevádzke,“ informoval Slamený.
Počas prác musia riešiť aj logistiku dopravy zamestnancov na vyššie položené pracoviská, ako je Skalnaté pleso, prípadne Lomnický štít. Ak je to nevyhnutné, na Lomnickom štíte zostávajú zamestnanci bez striedania aj niekoľko dní.
Zvlášť čas jesennej údržby je vabank s počasím. „Stále veríme, že v rámci tých 20 dní servisu sa nájde päť-šesť dní, ktoré budú bez vetra, dažďa a bude teplo, aby sa podarilo urobiť práce,“ uviedol Slamený.
Momentálne je mimo prevádzky pozemná lanovka zo Starého Smokovca na Hrebienok. Odstavená bude až do 14. novembra. Od piatku 15. novembra bude opäť funkčná, vtedy sa predpokladá aj otvorenie Tatranského ľadového dómu na Hrebienku.
Momentálne nejazdia ani lanovky na Štrbskom Plese. Mimo prevádzky budú do 8. novembra a potom od 18. do 22. novembra a od 25. do 29. novembra.
Údržba visutých zariadení v stredisku Tatranská Lomnica začne 11. novembra a potrvá až do 13. decembra. Cez víkendy budú lanovky v Tatranskej Lomnici premávať, s výnimkou 23. a 24. novembra.