Tisíce vojakov, ktoré nikto nevidel. Na Ukrajine si vymysleli existenciu dvoch brigád

Veľkosť ukrajinskej armády sa od začiatku ruského útoku zvýšila podľa odhadov dvoj- až trojnásobne. O státisíce vojakov počas vojny aj prišla. Minimálne tisícky príslušníkov však podľa nového odhalenia existovali iba na papieri.

335304933_177023761754588_6960753836276428073_n Foto: Facebook / 88. mechanizovaná brigáda

Neznámi podvodníci si na Ukrajine začiatkom tohto roka vymysleli existenciu dvoch vojenských brigád. Ešte koncom minulého mesiaca na to upozornil tamojší nezávislý mediálny projekt Militaryland.

Reč je o takzvanej 88. mechanizovanej brigáde a 13. jágerskej brigáde, ktorých účty sa na sociálnych sieťach objavili vo februári. Následne na oboch profiloch začali pribúdať fotografie údajných príslušníkov a ich novej armádnej techniky.

„Vytvorenie týchto brigád rýchlo vyvolalo podozrenie, pretože počty ich jednotiek nezodpovedali štandardným ukrajinským vojenským konvenciám číslovania a ich emblémy obsahovali grafiku v komerčnom štýle. Napriek tomu obe brigády zverejnili viacero obrázkov zobrazujúcich vojakov a vybavenie zdobené ich jedinečnými emblémami,“ napísal Militaryland.

Zmienka o neexistujúcich útvaroch sa dokonca dostala do oficiálnej mediálnej komunikácie, keď v marci roku 2023 štátna správa okresu Varaš oznámila, že 13. jágerská brigáda aj 88. mechanizovaná brigáda sa pripojili k taktickej skupine Volyň, čím posilnili ukrajinskú obranu v blízkosti bieloruských hraníc. 

Bublina definitívne spľasla po tom, ako sa k téme pre Militaryland vyjadril aj generálny štáb ukrajinskej armády. „V rámci štruktúry ozbrojených síl Ukrajiny neexistuje žiadna entita s názvom 88. mechanizovaná brigáda,“ odpovedalo najvyššie velenie. Militaryland dodal, že sa to s najväčšou pravdepodobnosťou týka aj 13. jágerskej brigády.

V súčasnosti nie je jasné, čo bolo cieľom jednotlivca či skupiny, ktorí za vytvorením fiktívneho príbehu týchto jednotiek stoja, no zrejme nejde o finančný podvod, keďže na účty sa údajne nikdy nepokúsili od dobrovoľných podporovateľov vylákať peniaze.

Podľa amerického magazínu Forbes sa zdá pravdepodobnejšie, že tieto dve nejestvujúce brigády sú súčasťou psychologickej operácie – teda zámerného úsilia niekoho z ukrajinskej armády oklamať Rusov, aby verili, že Ukrajinci sú silnejší, než v skutočnosti sú.

Druhou alternatívou vraj môže byť to, že účty vytvorila menšia skupina vojakov, ktorá spomenutými názvami označuje menšie jednotky ako sú čaty (zhruba desiatky vojakov) alebo roty (desiatky až stovky vojakov).

Hoci sa veľkosť brigád líši od štátu k štátu, zvyčajne ide o útvar, ktorý pozostáva z dvoch až piatich tisícok mužov a z desiatok až stoviek kusov vojenskej techniky. Tento počet je ale flexibilný v závislosti od aktuálnych potrieb a situácie na bojisku. Každá brigáda pozostáva z rôznych práporov (napríklad pechotných, tankových, prieskumných a logistických).


Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok