Členov organizovanej skupiny odsúdených v Nemecku stíhajú aj na Slovensku

Členovia skupiny organizovaného zločinu už odsúdení v Nemecku, teraz čelia trestnému stíhaniu aj na Slovensku.

Sloboda končí tam, kde sa nasadia putá Ilustračná snímka. Foto: TASR/Daniel Stehlík

Európska prokuratúra (EPPO) v Bratislave začala formálne konanie proti šiestim členom organizovanej zločineckej skupiny a dvom spoločnostiam, ktoré sú podozrivé zo schémy podvodov na DPH v hodnote 26 miliónov eur.

Z vyšetrovania vyplýva, že skupina použila podnik so sídlom v Bratislave ako nárazníkovú spoločnosť v cezhraničnom podvode s DPH – komplexnej trestnej schéme, ktorá využíva pravidlá EÚ o cezhraničných transakciách medzi jej členskými štátmi, keďže tieto sú oslobodené od dane z pridanej hodnoty. 

Predpokladá sa, že jedna z podozrivých spoločností, vedená jedným z podozrivých ako vlastníkom a druhým ako generálnym riaditeľom, vykonávala transakcie s drahými kovmi – zlatom, striebrom, platinou a paládiom. Tovar kupovali od dodávateľov v Nemecku a Spojenom kráľovstve a následne predávali spoločnostiam v Londýne, Belgicku a na Slovensku bez DPH.

Sfalšované výkazy vyústili až do nezákonných daňových priznaní v sume takmer 29 miliónov eur, ako aj viedli k dodatočným odvodom DPH vo výške viac ako 17 miliónov eur.

Slovenský daňový úrad pri kontrole zistil, že tieto sfalšované odpočty DPH v konečnom dôsledku predstavovali neuhradenú DPH vo výške viac ako 26 miliónov eur, vrátane odhadovanej straty niečo viac ako 265-tisíc eur pre rozpočet EÚ.

Štyria členovia tejto organizovanej skupiny boli pritom už odsúdení nemeckým súdom a dvaja podozriví si v súčasnosti odpykávajú tresty odňatia slobody v Nemecku, kde svojím podvodom činili straty na DPH vo výške najmenej 23 miliónov eur. Ich trestnú činnosť na Slovensku preto bolo možné identifikovať vďaka operatívnemu modelu EPPO.

V prípade obvinenia a dokázania viny hrozí podozrivým u nás trest odňatia slobody na tri až desať rokov.

(max)


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok