Slobodná demokratická strana (FDP) sťahuje všetkých svojich ministrov z nemeckej koaličnej vlády tvorenej troma stranami.
Oznámil to v stredu večer predseda poslaneckého klubu liberálov Christian Dürr.
Nemecký kancelár Olaf Scholz predtým odvolal z funkcie ministra financií Christiana Lindnera, ktorý je zároveň predsedom FDP. Tá po jeho odvolaní oznámila, že z trojstrannej tzv. semaforovej koalície sťahuje všetkých svojich ministrov.
Vyhlásenie strany vo štvrtok čiastočne vyvrátil nemecký minister dopravy Volker Wissing, ktorý sa vyjadril, že zostáva vo svojej funkcii, no vystupuje z FDP. „Týmto rozhodnutím (zostať vo vláde) nechcem byť na príťaž mojej strane, a preto som dnes informoval Christiana Lindnera o svojom vystúpení z FDP,“ uviedol Wissing.
Ďalej priblížil, že sa „nevzdiali od základných hodnôt“ FDP a nevstúpi do žiadnej inej strany. „Je to moje osobné rozhodnutie, ktoré odzrkadľuje moje vnímanie preberania zodpovednosti. Chcem zostať verný sám sebe,“ dodal.
Scholz vo štvrtok menoval za nástupcu Lindnera svojho bývalého ekonomického poradcu a doterajšieho štátneho tajomníka tohto rezortu Jörga Kukiesa.
Odvolanie Lindnera zdôvodnil tým, že viackrát sklamal jeho dôveru a namiesto hľadania kompromisov v záujme občanov sa v snahe zaistiť prežitie svojej strany „zameriaval na vlastnú klientelu“. To podľa neho znemožňovalo ďalšiu spoluprácu.
K odvolaniu Lindnera došlo v čase nezhôd v trojkoalícii zloženej zo Scholzových sociálnych demokratov (SPD), podnikateľsky orientovaných liberálov a Zelených, ktorá je hlboko rozdelená v otázke ekonomického smerovania krajiny.
Tieto rozdiely vyšli najavo po tom, čo bol minulý týždeň zverejnený Lindnerov 18-stranový programový dokument, ktorý podľa neho nebol určený na zverejnenie. Dokument požaduje zásadnú „zmenu orientácie“ hospodárskej politiky Scholzovej vlády.
Dürr v tejto súvislosti povedal, že v koaličnej vláde nebolo možné presadiť zmeny v ekonomike. Scholzove návrhy podľa neho ani zďaleka nestačili na to, aby Nemecko ekonomicky posunuli vpred. Teraz je na voličoch, aby rozhodli o smerovaní krajiny.
Scholz tiež informoval, že 15. januára bude Spolkový snem (Bundestag) hlasovať o vyslovení dôvery svojej vláde. Keďže sa očakáva, že Scholz ho prehrá, následne môže požiadať spolkového prezidenta o rozpustenie Bundestagu, čím sa uvoľní cesta k predčasným voľbám. Tie by sa mohli uskutočniť najneskôr koncom marca 2025.
Z opozície však už zaznievajú hlasy, že Scholz by dať parlament hlasovať o dôvere svojej vláde skôr, ideálne bezodkladne. „Koalícia už nemá väčšinu v Bundestagu (dolnej komore nemeckého parlamentu), a preto musíme vyzvať kancelára, aby okamžite, najneskôr do začiatku budúceho týždňa, zvolal hlasovanie o dôvere,“ povedal novinárom opozičný líder a predseda Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Friedrich Merz.
(tasr, dpa)