Na túto skutočnosť upozornila opozičná SaS, ktorá sa zásadne stavia proti návrhu vyradiť vlka dravého zo zoznamu chránených živočíchov a umožniť opätovne jeho lov.
S možnosťou vyradenia vlka dravého zo zoznamu chránených živočíchov na základe stanovených podmienok a kvót ráta návrh vyhlášky Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktorý envirorezort zaradil do medzirezortného pripomienkového konania (MPK).
Poslanec za SaS Alojz Hlina vyzýva, aby sa v rámci ochrany hospodárskych zvierat pred vlkmi venovala pozornosť najmä prevencii. „Musíme podporovať efektívne nástroje, ako sú elektrické ohradníky a pastierski psi,“ povedal.
Zároveň apeluje na vyššiu zodpovednosť štátu, ktorý by mal podporiť poľnohospodárov v oblasti ochrany ich stád a kompenzácie za vzniknuté škody. Poukázal taktiež na kľúčovú úlohu vlka dravého v ekosystéme. „Je neoddeliteľnou súčasťou prírody. Pomáha navyše regulovať populácie divokých zvierat a zmierňuje šírenie afrického moru ošípaných,“ upozornil Hlina.
Envirorezort zdôvodňuje návrh zámerom zavedenia racionálneho manažmentu populácie vlka dravého, ktorého zvýšené počty a výskyt v stále nových územiach spolu so stratou plachosti spôsobuje rastúce škody na hospodárskych zvieratách. Opatrenie vysvetľujú aj obavou z možnej hybridizácie so psami a riziko trvalého poškodenia genofodu vlka dravého.
(tasr)