EÚ musí okrem Ukrajiny financovať aj opatrenia proti nelegálnej migrácii, vyhlásil Fico

Slovenský premiér na samite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Budapešti upriamil pozornosť na „závažnejšie problémy“, pred ktorými Únia stojí, povedal v príspevku na platforme Facebook.

Robert Fico, zdroj: Fb Úrad vlády Robert Fico, zdroj: Fb Úrad vlády

„Ak sa majú nájsť peniaze pre nezmyselnú vojnu na Ukrajine, kde sa zabíjajú Slovania, vojnu, ktorá nemá žiadne riešenie, lebo vojenské riešenie neexistuje, tak musíme mať dostatok odvahy, aby sme povedali, že sú aj iné závažnejšie problémy, na ktoré musí EÚ reagovať,“ vyhlásil Robert Fico (Smer).

Premiér dodal, že v Európe sa aktuálne nachádzajú štyri milióny ilegálnych migrantov, čo spôsobuje politické chvenie a opätovné zavádzanie hraničných kontrol.

Navrhol, že pri koncipovaní nového rozpočtu EÚ pre obdobie od roku 2027 musí Európska únia „jasne povedať, že ilegálna migrácia je jedna z najväčších hrozieb pre fungovanie EÚ“.

Vo svojom vyhlásení Fico vyzdvihol rolu Srbska a Maďarska pri riešení migračnej krízy. Spolupráca so Srbskom je podľa neho mimoriadne významná pri ochrane schengenskej hranice. Vyzdvihol aj dohodu medzi Albánskom a Talianskom o spracovaní žiadostí o azyl migrantov, ktorí vstupujú do EÚ.

Podľa premiéra v doterajšej diskusii na samite dominovalo zvolenie amerického prezidenta. „Viacerí predstavitelia krajín sa ozvali s akýmsi strachom, čo sa stane, ak nová americká administratíva zníži podporu Ukrajine alebo s ňou úplne skončí. Niektorí predstavitelia hovoria, že v tom prípade by EÚ mala prevziať kompletnú finančnú zodpovednosť za Ukrajinu,“ povedal Fico, ktorý ubezpečil, že vláda SR s tým súhlasiť nebude.

Na budapeštiansky samit pricestovalo 42 hláv štátov a vlád vrátane predsedu vlády SR Roberta Fica, ako i lídrov EÚ, NATO a predstaviteľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Popri lídroch 27 členských štátov EÚ pozvali aj najvyšších predstaviteľov kaukazských štátov či krajín západného Balkánu, ale aj lídrov Británie, Ukrajiny a Turecka.

(tasr)


Transakčná daň zamáva cenami na Slovensku. Poľnohospodári aj veľké spoločnosti upozorňujú na to, že táto daň spôsobí špirálu, ktorá bude mať za následok zdražovanie tovaru a služieb. Ak bolo na Slovensku draho, tak teraz bude…
Prejsť na článok