Európski lídri sa zhodli na potrebe mieru, vyhlásil Orbán v závere samitu v Budapešti

Mier, stabilita a prosperita sú ohrozené súčasne, povedal predseda maďarskej vlády na konci štvrtkového samitu Európskeho politického spoločenstva (EPC), ktorého citovala agentúra MTI.

Germany Western Balkans Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán prichádza na samit Berlínskeho procesu o integrácii so západným Balkánom a v rámci neho v pondelok 14. októbra 2024 v Berlíne. Foto: TASR/AP

„Situáciu, o ktorej sme dnes rokovali, možno označiť za ťažkú, komplikovanú a nebezpečnú,“ podčiarkol maďarský premiér Viktor Orbán a zdôraznil, že európsky mier, stabilita a prosperita sú ohrozené súčasne.

„Vojna, ktorú začalo Rusko proti Ukrajine, zúri už tretí rok, Blízky východ je v plameňoch a hrozí eskalácia, destabilizácia konfliktov v severnej Afrike, ilegálna migrácia je neutíchajúcou výzvou a blíži sa k predchádzajúcemu vrcholu. V globálnej ekonomike sa tvoria bloky, čo je od obdobia studenej vojny nevídané,“ zdôraznil.

Na zasadaní podľa neho nastala zhoda aj v tom, že treba reagovať na výsledky amerických volieb a že v Európe by mal byť čím skôr mier.

„Došlo k dohode, že Európa by mala v budúcnosti prevziať väčšiu zodpovednosť za svoj vlastný mier a bezpečnosť. Nemôžeme očakávať, že Američania budú jediní, ktorí nás budú chrániť. Došlo tiež k dohode, že Európa by mala zostať zmysluplným hráčom v rokovaniach a procesoch, ktoré sú pred nami a ktoré rozhodnú o našej budúcnosti,“ dodal.

V reakcii na novinársku otázku Orbán poznamenal, že je zrejmé, že tábor zástancov mieru sa zväčšuje, k čomu prispeli aj výsledky amerických volieb. Na samite EPC podľa neho zazneli rozdielne názory v otázkach pokračovania vojny, rýchleho prímeria či mierového rokovania.

Na budapeštiansky samit EPC pricestovalo 42 hláv štátov a vlád vrátane predsedu vlády SR Roberta Fica, ako i lídrov EÚ, NATO a predstaviteľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Maďarsko v druhom polroku 2024 predsedá v Rade Európskej únie.

(tasr)


Transakčná daň zamáva cenami na Slovensku. Poľnohospodári aj veľké spoločnosti upozorňujú na to, že táto daň spôsobí špirálu, ktorá bude mať za následok zdražovanie tovaru a služieb. Ak bolo na Slovensku draho, tak teraz bude…
Prejsť na článok