Fico v Budapešti: Rusko sa stále nepodarilo poraziť a my večne Ukrajine pomáhať nemienime

Slovenský premiér po skončení neformálneho samitu Európskej rady v Budapešti zdôraznil, že Európska únia spravila v roku 2022 veľa chýb, keď bola šanca uzavrieť mier vysoká.

Snímka obrazovky 2024-11-08 o 16.50.21 Robert Fico počas brífingu s novinármi po neformálnom samite Európskej rady v Budapešti. Foto: TASR/Martin Baumann

Fico podotkol, že o prezidentských voľbách v USA viedli na neformálnej Európskej rade v Budapešti niekoľko hodín trvajúcu diskusiu.

„Napriek tomu, že Trump bol už americký prezident, nie je celkom zrejmé, ako budú vyzerať jeho prvé kroky, ktoré chce urobiť. Určite očakávame tvrdú politiku proti nelegálnej migrácii, ale to sa nedotýka Európskej únie ako takej,“ skonštatoval premiér.

Poukázal na ekonomické záujmy USA na úkor iných regiónov sveta, ktoré sú podľa neho pre Trumpa charakteristické tým, že bude „zrejme zaťažovať dovozy do Spojených štátov rôznymi prirážkami“.

„Čo je najpodstatnejšie, aké kroky urobí pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine, kde mal veľmi silné vyhlásenia počas kampane,“ pripomenul Fico s dôvetkom, že 7. novembra vystúpil a zhodnotil – poznajúc jeho štýl práce –, že bude Trump bude chcieť „niečo doručiť“.

„Možnosti sú rôzne. Môže ísť cestou použitia sily – určite nie. Vysoko pravdepodobné je hľadanie kompromisu, ktorý by mal ukázať, že je schopný takéto konflikty riešiť,“ dodal slovenský predseda vlády.

Poukázal pritom na možné zníženie podpory Ukrajiny zo strany USA. Zásadná otázka, na ktorú však odpoveď Fico nedostal, bola, čo nastane potom.

Európska únia má podľa neho stratégiu, že Ukrajina musí túto vojnu vyhrať, ako aj to, že musíme Ukrajinu podporovať vojensky, finančne, aby bola dostatočne silná pri vyjednávaniach.

„Veľmi jasne som povedal, že dobre, sú to pekné stratégie, ale nefunguje ani jedna. Včera (7. novembra, pozn. red) sme dostali prvýkrát informácie o vojenskej situácii na Ukrajine a je zrejmé, že sa Ukrajine nedarí. Sankčný systém tiež nepoškodil Ruskú federáciu tak, ako sa očakávalo,“ okomentoval.

Postavil preto otázku, že ak príde k možnosti, že USA buď pozastavia, alebo výrazne znížia objem pomoci, tak táto stratégia nebude vôbec realistická. Nesúhlasí zároveň s tým, aby Európska únia v takomto prípade prevzala celú ťarchu podpory vojny na Ukrajine. „Snáď je Európska únia mierový projekt,“ doplnil.

„Ak je dnes niekto, kto má reálny záujem na ukončení vojny, je to nový americký prezident. K tomu je tu aj Čína a Brazília, ktoré majú spoločný plán,“ vyslovil. Podľa Fica by sa Európska únia mala k plánu týchto krajín pripojiť a začať vytvárať tlak, aby bol uzavretý mier, ktorý by vyhovoval všetkým zainteresovaným.

„Zdá sa mi, že prevažuje myšlienka, že treba pokračovať vo vojne za každú cenu. Ja s týmto nechcem mať nič spoločné,“ povedal predseda vlády s tým, že pokiaľ prídu plány o zvýšení podpory, Slovensko by sa takýchto „hier“ nemalo zúčastniť. „Pretože my sme krajina, ktorá tvrdí, že to nemá vojenské riešenie.“

Premiér poukázal na „veľa chýb“ Európskej únie v roku 2022, keď bola v apríli šanca uzavrieť mier „vysoká“. „Cez vojnu na Ukrajine sa chcelo ponížiť Rusko a to sa nepodarilo,“ zhodnotil.

(max, tasr)