Slovensko nie je Huliakovo, vyhlásil Fico

Predseda vlády nepovažuje konflikty svojich koaličných partnerov za svoju záležitosť. Ako šéf exekutívy mám vlastné povinnosti, povedal v relácii Rádia Slovensko Sobotné dialógy.

Neformálny summit lídrov EÚ Na snímke slovenský premiér Robert Fico. Foto: Martin Baumann/TASR

Národná rada včera skončila schôdzu a „schválila všetko, čo mala schváliť“, povedal premiér Robert Fico s odmietnutím tézy o kríze vo vládnej koalícii. „Je funkčná, zákony v parlamente prechádzajú,“ vyhlásil. Ku koalícii sa podľa neho stále hlási 79 poslancov. Verejné hádky Andreja Danka a Rudolfa Huliaka sú vnútornou vecou SNS, dodal.

Moderátorovi oponoval, že povinnosťou premiéra nie je riešiť personálne nezhody v koalícii. „Európa sa nám tu rozpadá, a vy sa tu pýtate na Huliaka,“ doplnil s tým, že „Slovensko nie je Huliakovo, Slovensko je Slovensko“.

Predsedom parlamentu bude podľa premiéra osoba, na ktorej sa zhodnú všetci traja koaliční lídri. Odmietol, žeby sa voľba predsedu mala konať v spolupráci s opozíciou.

Zároveň skonštatoval, že lex atentát nečítal. Odkázal, že exprezidentom Andrejom Kiskom sa nebude zaoberať. Považuje však za hanbu Slovenska, že sa prezidentom stal človek právoplatne odsúdený za daňový podvod.

Politický systém na Slovensku by sa podľa premiéra mal zmeniť

Na Slovensku by podľa predsedu vlády mala nastať zmena politického systému. Počet politických strán v parlamente by sa podľa neho mal znížiť. Fico o téme plánuje hovoriť s koaličnými partnermi, no musela by na nej byť širšia zhoda.

„Tento politický systém, ktorý má 100 strán, tu treba naozaj urobiť nejaké zásahy do politického systému,“ skonštatoval. Vedel by si predstaviť zvýšenie volebného kvóra na sedem percent či zvýšenie kaucie na pol milióna eur.

„Tie kroky sú všelijaké, ale to je vec, kde musí byť dohoda s ostatnými. Teraz hovorím o budúcnosti, ja vôbec nehovorím o zmenách pre toto obdobie,“ podotkol. Aktuálny politický systém podľa neho škodí krajine.

Trumpovo víťazstvo treba rešpektovať, vraví premiér

Víťazstvo Donalda Trumpa vo voľbách v USA by mala Európska únia podľa Fica rešpektovať. Uviedol, že „aj v Gruzínsku vyhral niekto, kto vyhrať nemal“ a niektorí aktéri to odmietli akceptovať.

„Soros si vybral stranu, mimovládky si vybrali stranu, a tá strana prehrala,“ vyhlásil s odkazom na víťazstvo strany Gruzínska túžba.

Na neformálnom stretnutí Európskej rady opísal Volodymyra Zelenského ako „niekoho, kto sa bojí, že vojna sa skončí“, keďže v USA zvíťazil Donald Trump. Zároveň ubezpečil, že aj keď by európske špičky prevzali celú záťaž financovania Ukrajiny vo vojne (ak by Spojené štáty ukončili pomoc Ukrajine), Slovensko by sa na tomto financovaní nepodieľalo.

Na otázku, či v prípade vystúpenia v televízii Rossija 1 išlo o provokáciu, keďže je „považovaná za nástroj prokremeľskej propagandy“, odpovedal pomerne ostro.

„Máte pocit, že neexistuje západná propaganda?“ reagoval Fico s pripomenutím šírenia správ o „blížiacom sa rozpade ruského vojska“.

„A potom ste šírili, že Rusko napadne celý svet. Tak prečo ste najprv hovorili o tom, že Rusi nie sú schopní dobyť jednu prašnú cestu, a zároveň dobyjú celý svet?“ pýtal sa ostro moderátora.

Brusel podľa Fica nemá na to, aby sa púšťal do obchodnej vojny s Čínou

Premiér tiež odmietol obavy z uzavretia strategického partnerstva s Čínou. „Čína je krajina, s ktorou sa oplatí spolupracovať, ktorá nám malej krajine dáva veľké príležitosti,“ podčiarkol premiér.

Medzi spoločnými projektmi vymenoval modernizáciu bratislavského prístavu či nákladnej leteckej dopravy, no najmä zmluvu s firmou Gotion, ktorá v spolupráci so slovenským podnikom InoBat plánuje postaviť baterkáreň v Šuranoch.

„Pozrite sa, 20 percent akcií firmy Gotion vlastní nemecký Volkswagen, oni si uvedomujú dôležitosť týchto dodávok batérií pre elektromobily,“ vysvetlil. Doplnil, že od vystúpenia na Rossiji až po zmluvy s Pekingom ide o prejavy suverénnej politiky Slovenskej republiky.

Fico sa zároveň vyjadril, že Európska únia v súčasnosti nie je schopná konkurovať Číne v oblasti elektromobility. Svoju pozíciu však podľa neho nezlepší zavádzaním ciel a sankcií, ale rozvojom tejto oblasti a zvyšovaním kvality, o čo sa snaží aj Slovensko.

Zavedenie vysokého cla na čínske elektromobily v EÚ preto označil za nezmysel. Keď Čína pristúpi k odvete, dotkne sa to aj áut vyrábaných a vyvážaných zo Slovenska. Podľa vlastných slov preto vyzval aj Európsku komisiu, aby hľadala iné možnosti.

Fico pripustil, že nový americký prezident Donald Trump bude presadzovať obchodné prekážky pre dovoz z Číny a chrániť tak americký trh. „Amerika si to môže dovoliť, ale Európska únia nemôže súperiť s Čínou sankciami. Ak chceme súperiť s Čínou, musíme súperiť v kvalite, musíme súperiť v cene,“ zdôraznil premiér.

(sab, sak, tasr)