Zo správy Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií vyplýva, že ani Slovenská informačná služba (SIS) vopred neavizovala rizikový výjazd vlády v Handlovej či stretnutie s priaznivcami.
Správu Úradu z 12. septembra poskytlo Denníku N ministerstvo vnútra. Vyplýva z nej, že aj keď všetko bolo po rokovaní pripravené na premiérov odchod, ochranný tím Roberta Fica (Smer) stihol zareagovať na to, že sa líder Smeru rozhodol plán zmeniť a zamieril si to k hŕstke fanúšikov. Ochrankári sa preskupili a ich počet zabezpečoval dostatočnú ochranu premiéra.
„Jednotlivé presuny sú automatické, vyplývajú totiž z pohybu chránenej osoby a vzájomného poznania sa ochranného tímu,“ píše sa v správe s tým, že veliteľ v tejto situácii neriadi kroky jednotlivých členov tímu. V prípade potreby upriamuje pozornosť na zmeny pri pohybe chránenej osoby.
Veliteľ ochranky má 15-ročnú prax, za uplynulý rok bol veliteľom bezpečnostných akcií dovedna 148-krát.
Zo správy tiež vyplýva, že strelec na premiéra Juraj Cintula nevzbudzoval ničím pozornosť.
„Z informácií príslušníkov operatívnej služby úradu ochrany, kriminálnej polície, či z poznatkov Národnej kriminálnej agentúry a ani zo strany spravodajských služieb neboli zistené ani oznámené žiadne podozrivé osoby ani odstúpené poznatky, ktoré by nasvedčovali možnej hrozbe spáchania atentátu alebo akéhokoľvek ohrozenia,“ cituje správa.
Šéf ministerstva vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) potvrdil, že na handlovskom výjazdovom rokovaní boli takmer najprísnejšie bezpečnostné opatrenia, pričom prísnejšie už boli len počas rokovania medzi slovenskou a ukrajinskou vládou.
V prípade atentátu v Handlovej ani SIS nevarovala o možnom riziku samotného rokovania či následného stretnutia s priaznivcami. Dôležité je poznamenať, že ak sa chránená osoba rozhodne pristúpiť k náhodne stojacim podporovateľom, ochranka to zakázať nemôže, pokiaľ nedisponujú informáciami o možnom ohrození.
(max)