O hotely, penzióny a kúpele bol v septembri nižší záujem ako pred rokom

V ubytovacích zariadeniach na Slovensku strávilo v septembri 2024 aspoň jednu noc 504-tisíc osôb, čo je o 8,3 percenta, teda o 46-tisíc osôb menej než v rovnakom období minulého roka.

Hotel Lomnica vo Vysokých Tatrách. Zdroj: Hotel Lomnica Hotel Lomnica vo Vysokých Tatrách. Zdroj: Hotel Lomnica

Ubytovatelia zaznamenali menej hostí ako vlani len dvakrát v tomto roku, a to v apríli a septembri.

V porovnaní s turisticky najúspešnejším septembrom 2019 mali ubytovatelia výrazne menej hostí, chýbalo ešte 13,6 percenta (79-tisíc) osôb. Hostia v zariadeniach cestovného ruchu strávili viac ako 1,2 milióna nocí, čo bolo o 10,2 percenta menej ako pred rokom. Priemerná doba pobytu bola 2,4 noci.

Septembrový výsledok bol ovplyvnený najmä medziročným úbytkom domácich hostí. Ich počet sa oproti minulému roku znížil o viac ako 9 percent, a bol nižší ako v predošlých troch rokoch a výrazne zaostával aj za rekordným septembrom 2019. Domáci návštevníci tvorili takmer dve tretiny ubytovaných, teda 314-tisíc osôb. Zahraničná návštevnosť počas deviateho mesiaca tiež klesala, medziročne o takmer osem percent na 189-tisíc osôb. Oproti rekordným hodnotám zo septembra 2019 chýbala pätina cudzincov.

Z regionálneho hľadiska boli počty návštevníkov v siedmich z ôsmich krajov Slovenska medziročne nižšie v rozmedzí od štyroch percent v Košickom kraji až do 13 percent v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Výnimkou bol jedine Bratislavský kraj, kde počty hostí mierne vzrástli o 1,3 percenta.

V porovnaní s predcovidovým septembrom 2019 návštevnosť vo všetkých krajoch zaostávala, najviac v Nitrianskom kraji (o 22 percent) a najmenej v Košickom kraji (o päť percent).

Najnavštevovanejším regiónom bol v septembri Bratislavský kraj, v ktorom prenocovalo vyše 127-tisíc hostí. Je to jediný kraj v SR, kde majú cudzinci dlhodobo prevahu. Celkovo sa v tomto kraji ubytovalo takmer 41 percent cudzincov, ktorí v septembri strávili na Slovensku aspoň jednu noc. Je to zároveň jediný kraj, ktorý v septembri dokázal prilákať medziročne viac domácich turistov.

V rebríčku návštevnosti regiónov nasledovali Žilinský kraj s takmer 102-tisíc návštevníkmi, Prešovský kraj (takmer 92-tisíc hostí) a Banskobystrický kraj (takmer 53-tisíc návštevníkov). Tieto tri regióny dokázali prilákať takmer polovicu (49 percent) všetkých ubytovaných hostí v krajine.

Od začiatku roka sa v zariadeniach cestovného ruchu ubytovalo spolu takmer 4,6 milióna hostí. Išlo o medziročný nárast takmer o dve percentá. Rast počtu cudzincov, ako aj domácich návštevníkov bol porovnateľný (do dvoch percent).

V treťom štvrťroku dosiahli ubytovacie zariadenia tržby takmer 199 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty, čo je viac ako tri percentá medziročný nárast. Prevažnú časť, vyše 60 percent, vygenerovali domáci návštevníci. Spomedzi regiónov najvyššie tržby boli dosiahnuté v Žilinskom, Prešovskom a Bratislavskom kraji. Tieto tri kraje tvorili skoro dve tretiny z tržieb v SR.

V súhrne v tretom štvrťroku poskytovalo ubytovacie služby na Slovensku celkovo 4981 ubytovacích zariadení. Návštevníkom bolo k dispozícii 76-tisíc izieb a takmer 223-tisíc lôžok (vrátane kempingových miest). Čisté využitie stálych lôžok dosiahlo 35,7 percenta, využitie izieb 39 percent. V priemere v jednom dni bolo k dispozícii 69-tisíc izieb a 163-tisíc stálych lôžok.

(tasr)