NATO má vojenskú prevahu nad Ruskom, tvrdí Greenpeace

Krajiny NATO dominujú na svetovom trhu so zbraňami, pričom ich podiel na predaji predstavuje vyše 70 percent.

United_States_Ukraine_Zelenskyy731115 Výroba delostreleckých granátov v Scranton Army Ammunition Plant v Scrantone, Pa. Ilustračná foto: TASR/AP

Severoatlantická aliancia (NATO) má aj naďalej vojenskú prevahu nad Ruskom napriek rastúcemu zbrojeniu pod vedením ruského prezidenta Vladimira Putina. Vyplýva to z výskumu medzinárodnej neziskovej organizácie na ochranu životného prostredia Greenpeace, ktorého výsledky zverejnila v pondelok. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Analýza vojenských kapacít Aliancie a Ruska „nenecháva žiadne pochybnosti o celkovej vojenskej prevahe NATO. Iba v oblasti jadrových zbraní sú si obe strany rovné,“ skonštatovali autori štúdie Herbert Wulf a Christopher Steinmetz.

Údaje štúdie „neodôvodňujú potrebu ďalšieho trvalého zvyšovania vojenských výdavkov v Nemecku,“ napísali autori. Podľa ich slov by bolo „logickým dôsledkom“ vyššieho vojenského rozpočtu obmedzenie financovania sociálnych služieb, vzdelávania alebo opatrení na ochranu klímy.

Wulf a Steinmetz v štúdii porovnávali vojenský potenciál Aliancie a Ruska podľa šiestich kritérií vrátane výdavkov na obranu. Z údajov vyplýva, že členské štáty NATO v súčasnosti vynakladajú na ozbrojené sily desaťkrát viac ako Moskva – 1,19 bilióna ku 127 miliardám dolárov. Dokonca aj bez príspevkov Spojených štátov a so zohľadnením rozdielov v kúpnej sile má Aliancia stále výraznú výhodu – 430 miliárd proti 300 miliardám dolárov.

NATO má výrazný náskok aj v oblasti hlavných zbraňových systémov. Členovia Aliancie majú 5406 bojových lietadiel (2073 v Európe) a Rusko 1026 lietadiel. Štúdia informuje, že pri strategických bombardéroch sú čísla takmer porovnateľné – Spojené štáty ich majú 140 a Moskva 129.

Moskva zaostáva za NATO vo viacerých oblastiach týkajúcich sa zbraní a je nepravdepodobné, že by to dokázala dobehnúť za menej ako desať rokov, tvrdia autori. NATO má zároveň viac vojakov v aktívnej službe, ako aj v rezervách, píše DPA.

„Namiesto ďalšieho zbrojenia by sa súčasná konvenčná prevaha NATO… mala využiť ako príležitosť na prípravu a iniciovanie kontrol politiky v oblasti zbrojenia… prinajmenšom v Európe,“ povedali výskumníci.

Podľa autorov by prvým krokom mala byť záchrana dohody Nová dohoda START, jedinej významnej zmluvy o kontrole jadrových zbraní, ktorá zostala medzi USA a Ruskom.

(tasr)


Skládky komunálneho odpadu sú na Slovensku bežné, prevádzkovatelia niektorých však pri svojej činnosti nie vždy dodržiavajú zákony. Skládka v Iži navyše stála miesto dnes už exministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana, ktorý bol jej…
Prejsť na článok