Prezident podpísal vyššie platy zdravotníkom. Chce tým stabilizovať situáciu

Platy sestier a záchranárov zásluhou novely zákona porastú o 9,7 percenta ročne, kým konsolidácia počítala len s trojpercentným rastom.

Snímka obrazovky 2024-11-14 o 10.32.00 Peter Pellegrini. Foto: TASR/Martin Baumann

Rýchlejšie porastú platy aj lekárom oproti tomu, čo predpokladala konsolidácia, a to o 6,4 percenta namiesto troch.

Peter Pellegrini uviedol, že vyššie platy zdravotníkov vníma ako dôležitý stabilizačný moment v slovenskom zdravotníctve. „Preto som po nedávnom rokovaní so zástupcami všetkých zložiek zdravotníctva požiadal vládu, aby napriek svojmu konsolidačnému úsiliu našla dodatočné prostriedky na rýchlejší rast platov zdravotníkov, ako predpokladala konsolidácia,“ poznamenal.

Ocenil, že sa táto iniciatíva pretavila do zákona. Považuje to za dobrý základ na ďalšie rokovania s cieľom stabilizovať slovenské zdravotníctvo a nezaťahovať pacientov do sporov medzi vládou a lekármi.

Z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti vyplýva, že bez zmeny má zostať rast platov sestier, pôrodných asistentiek, záchranárov a ďalších zdravotníkov, ktorých minimálna výška základnej zložky mzdy je v tomto roku pod koeficientom 1,00. Pri ostatných zdravotníkoch majú platy v nasledujúcich dvoch rokoch rásť pomalšie, ako sa plánovalo.

Oproti stavu po schválení konsolidačných opatrení však príde vďaka novele k zvýšeniu, a to z troch na 6,44 percenta na rok 2025 a na 8,05 percenta na rok 2026.

Úprava má tiež priniesť zvýšenie sadzby poistného za poistencov štátu na posledný mesiac tohto roka zo 4,5 na 6,55 percenta z vymeriavacieho základu. Ministerstvo zdravotníctva, ktoré za návrhom stojí, chcelo zmenami predísť hromadným výpovediam zdravotníkov v nemocniciach. Vláda prijatím konsolidačného balíka spomalila valorizáciu platov zdravotníkov na roky 2025 a 2026 z plánovaného rastu o 9,7 na tri percentá.

Zmeny skritizovali zdravotníci naprieč celým sektorom. Sestry aj lekári hrozili podaním výpovedí z nadčasov aj riadnych výpovedí. Napriek zmenám podalo výpovede už vyše 3 300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom.

(tasr)


Skládky komunálneho odpadu sú na Slovensku bežné, prevádzkovatelia niektorých však pri svojej činnosti nie vždy dodržiavajú zákony. Skládka v Iži navyše stála miesto dnes už exministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana, ktorý bol jej…
Prejsť na článok