Británia: Polícia vyšetruje deti za nenávistné incidenty, ktoré nie sú trestnými činmi

Prípady ako napríklad urážky v školách, vyvolali diskusie o hraniciach slobody prejavu a potrebných zmenách v legislatíve na ochranu pred nenávistnými vyjadreniami.

električka Ilustračné foto: Facebook/Dopravný podnik mesta Košice, a.s.

V Spojenom kráľovstve je polícia v súčasnosti zapojená do vyšetrovania detí vo veku od deväť rokov v súvislosti s incidentmi súvisiacimi s nenávistnými prejavmi, ktoré však nie sú trestnými činmi.

Podľa žiadosti o slobodu informácií, ktorú predložil The Times, sa tieto vyšetrovania týkajú napríklad prípadu deväťročného chlapca, ktorý nazval spolužiačka slovom „r**ard“, a tiež dvoch stredoškoláčok, ktoré povedali o spolužiačke, že páchne „ako ryba“.

Takéto incidenty spadajú pod kategóriu „nenávistných incidentov, ktoré nie sú trestnými činmi“ (NCHI), ktorých počet sa v Spojenom kráľovstve od júna 2023 do júna 2024 vyšplhal na viac ako 13 200, uvádza portál GBNews.

Podľa vládnych usmernení by polícia mala zaznamenávať NCHI len v prípadoch, keď sú tieto incidenty „jasne motivované úmyselným nepriateľstvom“ a existuje riziko ich nárastu a zhoršenia. Polícia však čelí zmätku pri určovaní, ktoré incidenty sa tak kvalifikujú.

Prípad novinárky Allison Pearsonovej, ktorá je vyšetrovaná pre príspevok na sociálnych sieťach, opäť vyvolal diskusiu o slobode prejavu. Zároveň sa objavujú obavy, že súčasné usmernenia môžu zabrániť účinnému monitorovaniu nenávistných incidentov, ktoré by mohli ohroziť židovské a moslimské komunity.

Vláda zvažuje nové prístupy k politike „nulovej tolerancie“ na zaznamenávanie incidentov z nenávisti, čo môže znamenať zásadný obrat v predchádzajúcom smere legislatívnych zmien.

(lipa)


Verejné vyjadrenia bývalej ministerky spravodlivosti a verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na tému právoplatného odsúdenia Andreja Kisku prekvapili jej neznalosťou základov práva. Viac v článku.
Prejsť na článok