Celosvetovo bol intímny partner alebo rodinný príslušník v roku 2023 zodpovedný za smrť približne 51-tisíc žien a dievčat.
V roku 2022 udávajú odhady 48-tisíc obetí, uviedli Úrad OSN pre rodovú rovnosť a posilnenie postavenia žien (UN Women) a Úrad OSN pre boj proti drogám a kriminalite (UNODC).
V správe zverejnenej pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanému na ženách sa uvádza, že nárast je do veľkej miery dôsledkom väčšieho množstva údajov, a nie vyššieho počtu vrážd.
UN Women a UNODC zdôraznili, že „ženy a dievčatá sú naďalej postihované touto extrémnou formou rodovo podmieneného násilia na celom svete a žiadny región nie je vylúčený“. Vlastný „domov je pre ženy a dievčatá najnebezpečnejším miestom“, uviedli.
Afrika mala v roku 2023 najviac obetí vrážd v intímnych vzťahoch a rodinách (21-tisíc) aj najvyššiu mieru na obyvateľa (2,9 obete na 100-tisíc). V Amerike bola miera 1,6, v Oceánii 1,5, v Ázii 0,8 a v Európe 0,6 obete na 100-tisíc obyvateľov.
Podľa správy sú ženy v Európe a Amerike často zabíjané intímnymi partnermi, zatiaľ čo väčšina vrážd mužov sa deje mimo domovov. Hoci muži tvoria väčšinu obetí vrážd, ženy sú neúmerne postihované smrteľným násilím v súkromí.
V roku 2023 tvorili muži 80 % obetí vrážd a ženy 20 %, no smrteľné násilie v rodinách zasahuje ženy viac. Takmer 60 % zavraždených žien zomrelo rukou partnera alebo rodinného príslušníka. OSN varuje, že štatistiky zostávajú alarmujúce a vraždám žien možno predísť včasnými zásahmi.
(tasr)