Pápež František a šéf OSN vyzvali na ukončenie výroby a používania nášľapných mín

Tajomník OSN vyzval štáty, aby plnili záväzky z dohovoru a poskytovali finančnú a technickú podporu na riešenie humanitárnych a rozvojových dopadov.

ápež František "prosí" politikov, aby ukonèili všetky vojny Pápež František. Foto: TASR/AP

Generálny tajomník OSN António Guterres v posolstve delegátom na piatom hodnotení Medzinárodnej zmluvy o zákaze mín, známej aj ako Ottawský dohovor, uviedol, že 25 rokov po nadobudnutí jej platnosti niektoré zmluvné strany obnovili používanie protipechotných mín a niektoré zaostávajú v plnení záväzkov zlikvidovať ich.

Vyhlásenie v mene pápeža Františka prečítal štátny sekretár Vatikánu kardinál Pietro Parolin. Aj po mnohých rokoch vojnových konfliktov „tieto zradné zariadenia naďalej spôsobujú hrozné utrpenie civilistom, najmä deťom“, uviedol.

„Pápež František vyzýva všetky štáty, ktoré tak ešte neurobili, aby pristúpili k dohovoru a medzitým okamžite zastavili výrobu a používanie pozemných mín,“ dodal.

Podľa Landmine Monitor Rusko, Mjanmarsko, Irán a Severná Kórea v rokoch 2023–2024 aktívne používali nášľapné míny. Míny použili aj ozbrojené skupiny v Kolumbii, Indii, Mjanmarsku, Pakistane a Pásme Gazy.

V roku 2023 zabili alebo zranili najmenej 5757 ľudí, tretinu z nich tvorili deti. Rusko masívne nasadzuje protipechotné míny na Ukrajine, kde USA nedávno schválili ich dodávky Kyjevu na zastavenie ruského postupu.

„Protipechotné míny predstavujú jasné a aktuálne nebezpečenstvo pre civilistov. Aj po skončení bojov môžu tieto hrozné a nerozlišujúce zbrane zostať a uväzniť celé generácie ľudí v strachu,“ upozornil Guterres.

Vyzdvihol tiež Kambodžu za odmínovanie, zdieľanie skúseností a príspevok k mierovým misiám OSN. Po troch desaťročiach konfliktov (ukončených v roku 1998) patrila k najzamínovanejším krajinám s štyri až šesť miliónmi mín a nevybuchnutej munície.

(tasr)


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok