Ľudia v zahraničí sa pravdepodobne čudujú nad posledným ťažkopádnym a chaotickým vývojom v Nemecku. Vládna koalícia SPD, Zelených a FDP sa rozpadla so značným oneskorením, po útrpnej dlhej fáze agónie.
Veď predstavy liberálov z FDP sa už od začiatku nezhodovali s „transformačnými“ želaniami Zelených. A predsa vláda, teraz už bez FDP a bez parlamentnej väčšiny, nemôže jednoducho odstúpiť a vypísať nové voľby.
Súvisí to s našou históriou, z ktorej sa my v Nemecku cítime povinní poučiť. Kľúčové slovo: Weimarská republika, založená v roku 1918, keď s porážkou Nemecka v prvej svetovej vojne skončilo aj cisárstvo. Weimarskú republiku v roku 1933 nahradila vláda NSDAP pod Hitlerovým vedením. Slabosť parlamentnej demokracie, ktorá v roku 1918 nahradila konštitučnú monarchiu, jej nedostatočná stabilita spolu s vtedajšou hospodárskou krízou sa však považuje za dôležitý faktor, ktorý kedysi podporil vzostup NSDAP. Len tri zo siedmich vlád v rokoch 1924 až 1929 mali väčšinu v ríšskom parlamente. Parlament síce dokázal zvrhnúť vtedajšiu vládu, ale zároveň nemusel zabezpečiť výmenu predsedu vlády.