Prekážkou je skutočnosť, že hnutie Taliban je v Rusku zaradené na zoznam teroristických organizácií.
„Už viackrát sme vyhlásili, že Rusko, podobne ako iné svetové mocnosti, má v úmysle rozvíjať praktickú spoluprácu s Kábulom v otázkach spoločného záujmu vrátane cieľa bojovať proti teroristickým hrozbám a obchodovaniu s drogami, ktoré pochádzajú z územia Afganistanu,“ oznámila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.
„Avšak je očividne nemožné dosiahnuť tento cieľ bez toho, aby sme hnutie Taliban zbavili nálepky teroristov,“ dodala Zacharovová.
V pondelok 25. novembra bol Štátnej dume, dolnej komore ruského parlamentu, podľa Zacharovovej predložený návrh zákona, ktorý ruší predchádzajúce reštrikcie voči teroristickým organizáciám za predpokladu, že sa už nedopúšťajú nezákonnej činnosti.
O pláne Moskvy vyradiť Taliban zo svojho zoznamu zakázaných organizácií informoval afganskú vládu tajomník ruskej Rady bezpečnosti Sergej Šojgu počas pondelkových rokovaní v Kábule.
Od roku 2021, keď sa v Afganistane dostal opäť k moci Taliban, sú tam návštevy zahraničných predstaviteľov veľmi zriedkavé, keďže žiaden štát tamojšiu vládu oficiálne neuznal.
Moskva chce spolupracovať s Kábulom na boj proti afganskej odnoži Islamského štátu – Chorásánu, ktorý je rivalom Talibanu a zodpovedný za marcový útok v Rusku. Taliban sľubuje zabezpečiť Afganistan pred zahraničnými militantmi a teroristickými útokmi.
(tasr)