„Ani 18 rokov nemusí stačiť.“ Na Ukrajine diskutujú, či pôjdu na front aj tínedžeri

Vôbec najväčším problémom Ukrajiny v obrannej vojne proti Rusku je nedostatok mužov na fronte. Tento názor čoraz intenzívnejšie počuť nielen zo strany tamojších ale aj západných politikov a odborníkov.

V tomto kontexte cez týždeň v médiách zarezonovala informácia, že vláda prezidenta USA Joea Bidena vyzýva Kyjev, aby urýchlene zmenil branný zákon a doplnil stavy svojich ozbrojených síl povolaním väčšieho množstva mužov, a to aj znížením odvodového veku z 25 na 18 rokov.

„Koľko ďalších ľudí ešte musí zomrieť?“ zareagoval na túto informáciu najbohatší muž sveta a budúci americký minister pre efektivitu vlády Elon Musk.

„Nemá zmysel vidieť výzvy, aby Ukrajina znížila mobilizačný vek, pravdepodobne s cieľom odviesť viac ľudí, keď vidíme, že predtým ohlásené vybavenie neprichádza načas. Pre takéto oneskorenia Ukrajina nemá dostatok zbraní na vybavenie už zmobilizovaných vojakov,“ posťažoval sa na sociálnej sieti X Dmytro Lytvyn, poradca prezidenta Ukrajiny pre komunikáciu.

Netrvalo dlho a prakticky niekoľko hodín po otvorení tejto témy hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tychyj povedal, že Ukrajina o otázke zníženia mobilizačného veku s partnermi skutočne diskutuje. Poprel však, že „je to bod napätia alebo sa o ňom diskutovalo negatívne alebo kriticky“.

„Rád by som poznamenal, že je to Ukrajina, ktorá zvyčajne iniciuje takéto diskusie. Na našich rokovaniach informujeme našich partnerov o dynamike mobilizácie, ktorá u nás prebieha. Je to súčasť diskusie, ako aj iné témy, ako napríklad poskytovanie zbraní, stratégia, obrana, sankcie, odstrašenie a tak ďalej,“ vysvetlil.

Názory od A po Z

Od prvého zverejnenia informácie o potencionálnej mobilizácii 18-ročných mužov, teda de facto stále tínedžerov, sa na Ukrajine rozvinula plodná debata.

Azda najtvrdšie sa pre portál Kyjev 24 vyjadril novinár a vojenský analytik Denys Popovyč. Uviedol, že ak bude vojna pokračovať ešte niekoľko rokov, všetci budú musieť byť tak či tak zmobilizovaní a ísť na front.

S odvolaním sa na údaje ukrajinskej armády expert poznamenal, že „potrebná je mládež“ a skonštatoval, že „18 rokov nemusí stačiť“. Mládež má podľa neho výhody najmä v podobe fyzického tréningu a konkrétne schopnosti „nosiť ťažké veci“ a „behať na dlhé vzdialenosti“.

Odlišne sa k tejto veci postavil nadporučík Andrij Kryvuščenko z Práporu Sloboda. Ten uviedol, že poslať celý národ na front nie je možné, pretože podstatou boja Ukrajiny nie je len nestratiť územie, ale aj tento národ zachovať.

Okrem toho poznamenal, že po víťazstve je potrebné Ukrajinu obnoviť. „To si bude vyžadovať aj mladé bystré mozgy, ktoré sa teraz vzdelávajú, ktoré budú študovať, stanú sa odborníkmi a účinne pozdvihnú našu krajinu z kolien po takom ťažkom desaťročnom boji za našu nezávislosť. Musíme obnoviť ekonomickú aj sociálnu stránku našej krajiny,“ vysvetlil.

Plukovník v zálohe Roman Svitana sa k zníženiu mobilizačného veku takisto vyjadril skepticky s tým, že ľudská psychika je pripravená plniť bojové úlohy a zodpovedať sa od 21 rokov, pričom naučiť sa bojovať už skôr, od 17 rokov. „Všetky tieto príbehy o znížení mobilizačného veku na 18 rokov sú skôr PR alebo anti-PR ťahom. Alebo títo ľudia nerozumejú tomu, ako funguje vojenský systém,“ argumentoval pre tlačovú agentúru UNIAN.

Mobilizáciu tejto skupiny nedávno zakázali

Zaujímavosťou je, že ukrajinský parlament definitívne prijal iba začiatkom októbra toho roka zákon, ktorý zakazuje mobilizáciu ľudí vo veku od 18 do 25 rokov. Muži v tejto skupine budú môcť byť povolávaní do služby len s ich súhlasom.

V súčasnosti sa mobilizácia týka mužov vo veku 25 až 60 rokov. Predtým bola dolná hranica mobilizačného veku 27 rokov, ale 2. apríla 2024 prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal zákon, ktorý tento vek znížil na 25 rokov.

V júli 2024 hovorca ministerstva obrany Ukrajiny Dmytro Lazutkin uviedol, že neexistuje naliehavá potreba znížiť vek mobilizácie, pretože značný počet občanov aktualizoval svoje vojenské registračné údaje.