Božik: Samosprávy nemajú peniaze, musia obmedziť svoje služby

Na úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja rokovali zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska o financovaní samospráv a o problémoch v zdravotníctve.

Snímka obrazovky 2024-10-24 o 11.45.09 Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik. Foto: TASR/Dano Veselský

Predseda ZMOS-u Jozef Božik, ktorý je zároveň aj podpredsedom TSK a primátorom Partizánskeho, na brífingu informoval, s akými problémami musia samosprávy bojovať z hľadiska zostavovania svojich rozpočtov, keďže im chýbajú finančné prostriedky.

„Samozrejme, že by sme veľmi radi dali svojim zamestnancom odmeny vo výške 800 eur, ale kým štát nebude garantovať, že mestám a obciam budú tieto peniaze vyplatené, tak to odmietame. Dnes na to samosprávy nemajú zdroje,“ pripomenul predseda ZMOS-u.

Podľa neho nepodpíšu vyššiu kolektívnu zmluvu, ak na účty miest a obcí nepríde 87 miliónov eur, aby odmeny mohli vyplatiť.

„Tiež už teraz musíme avizovať, že viaceré samosprávy budú musieť obmedzovať svoje služby, ako je napríklad verejné osvetlenie, ale aj dotácie do športu či kultúry,“ podotkol pre Štandard.

ZMOS má v pláne tiež požiadať ministerstvo športu o to, aby najnáročnejšie športoviská, ako sú zimné štadióny či plavárne, boli aspoň sčasti sanované nie cez rekonštrukcie, ale priamo cez ich prevádzku.

Božik načrtol pre redakciu aj niekoľko ďalších riešení. „ZMOS v spolupráci s K8 pripravuje model modernizácie samosprávy, ktorý chceme predložiť v marci budúceho roka. Ide o model, ktorý hovorí o tom, že štátna správa by mala prejsť pod pôsobnosti samosprávy vo väzbe na jej prenesený výkon. Tiež sa otvorene bavíme o tom, že by sme navrhli mechanizmus na zdaňovanie rezidenčných nehnuteľností,“ uviedol.

Podľa návrhu by majitelia viacerých nehnuteľností, ktoré prenajímajú, platili za ne inú sadzbu dane ako za tie, v ktorých bývajú.

Predseda ZMOS-u v oblasti zdravotníctva povedal, že v Trenčianskom kraji i na celom Slovensku rezonuje problém pediatrov. Ich nedostatok spôsobuje, že ambulancie pohotovostnej služby zanikajú. Ako tiež uviedol, veľkou témou je reforma rýchlej zdravotnej pomoci. V tejto súvislosti zareagoval trenčiansky župan Jaroslav Baška.

„Keďže budúci rok končia licencie niektorým poskytovateľom, chceme sa s našimi tromi nemocnicami prihlásiť do výberového konania na tieto služby, ktoré vypíše štát,“ poznamenal župan.

Potvrdil tiež, že nemocnice Považská Bystrica, Prievidza a Myjava nebudú predávať. Podľa neho sa v tejto chvíli ako najlepšie riešenie javí manažérska zmluva. „Ak sa niektoré ukazovatele splnia, tak potom by sme ich mohli ponúknuť na prenájom, ale naším cieľom je, aby nevytvárali ďalší dlh, bol zadefinovaný rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti a bolo do nášho majetku zainvestované,“ uzavrel Baška.