Pandemická situácia sa zhoršuje. Aj správnu metódu sme čiastočne pokazili

Z testovania v Markovciach v okrese Michalovce. Foto: Roman Hanc/TASR

Podľa najnovších štatistík sa pandemická situácia na Slovensku začína zhoršovať. Kľúčovou otázkou je, aké sú príčiny. Respektíve akú rolu zohralo nepremyslené plošné testovanie.

Jedno z najväčších zhoršení epidemickej situácie vidíme v posledných týždňoch v okrese Púchov. Uskutočnili sa postupne po týždni opakované povinné kolá a jedno dobrovoľné testovanie. V týchto dňoch je to mesiac, čo došlo k prvému kolu plošného testovania. Dáta ukazujú, že v Púchove a okolí je problém, otázka znie, či došlo aj k potrebným dôsledkom, aby sa vážnejšia situácia náležite riešila. Práve tomu sa chceme v tomto texte venovať.

Vedeckou mantrou sú štyri kroky: identifikovať, vystopovať, otestovať, izolovať. Odborníci sa zhodujú na tom, že plošné testovanie je základom pre identifikovanie najviac zamorených oblastí. To sa nám podarilo. Prečo sa teda situácia v Púchove zhoršuje a tento región svieti jasnou červenou?

Aj správnu metódu sme čiastočne pokazili

Napriek tomu, že nepanuje zhoda na tom, či je správne používať AG testy plošne, panuje zhoda, že sú užitočné vo viac zamorených oblastiach. Práve takým okresom je Púchov. Masívne testovanie bolo teda správne v kroku číslo jeden, vďaka tomu bolo možné identifikovať problém.

Odvtedy sa však nedeje to, čo by sa diať malo. Základnou chybou ďalších kôl plošného testovania bola skutočnosť, ako a kedy sa odohrali. Pričom malý dôraz sa kládol na správne využitie AG testov. Silno zamorený región sa odporúča pretestovať dvakrát do týždňa. To sa v Púchove nestalo a všetky testovania prebiehali po týždni, čo bolo podriadené celoštátnej stratégii.

Ďalším problémom bolo spoliehanie sa na správny výsledok AG testov medzi ľuďmi. O nižšej citlivosti testov a možnostiach označenia ľudí za falošne pozitívnych (resp. negatívnych) sa nemusíme rozpisovať. Nepresným AG testovaním tak vzniklo niekoľko nových problémov.

Svoju úlohu v tom zohrali politici, ktorí boj s pandémiou vzali do vlastných rúk a rady odborníkov pokladali za útoky na „úspešné predsedníctvo“. Čoraz častejšie sa hovorí o tom, že čelíme politizácii dát a odborná diskusia sa vytratila, pretože k odborníkom sa u nás správa ako ku „kuvikom a bludárom“ a štát v odborných diskusiách zastupujú politici.

Neadekvátnosť výsledku testovania podcenili aj ľudia, ktorí sa v mnohých prípadoch spoliehali na AG testy, akoby išlo o PCR testy. V atmosfére, ktorá po prvom kole vznikla, to nebolo prekvapujúce.

Spleť problémov, ktoré nikto neriešil

Po plošných testovaniach, tak ako boli urobené, vznikla séria problémov, ktorých dôsledky práve začíname pociťovať. Prvým z nich je skutočnosť, že sme stratili prehľad o pandemickej situácii na Slovensku.

Ľudia, ktorí boli falošne negatívni a spoliehali sa na „vstupenku na slobodu“, chodili naďalej do práce, na nákupy, zdravotné vyšetrenia a tým šírili nákazu ďalej.

Problémom boli aj pozitívni z plošného testovania. Samosprávy totiž kvôli GDPR zákonom od vojenských veliteľstiev nezískali ich presné údaje. Oficiálne teda nevedeli, kto je pozitívny, nemohli teda sledovať, či dodržiavajú karanténu. A tú často nedodržiavali, výpovede o tom sme priniesli v reportáži z Kysúc. Možno právom predpokladať, že v Púchove a okolí to nebolo inak.

Výsledky AG testov neboli spočiatku centrálne zaznamenávané, takže sa umelo vytvoril dojem klesajúceho počtu aktívnych nakazených. Súčasne pre plošné testovanie klesol počet PCR testov, pretože chýbali kapacity zdravotníkov na ich vykonávanie.

Dospeli sme tak do štádia, keď si ľudia výsledky AG testov neoverovali a regionálne úrady verejného zdravotníctva nemali priestor na testovanie a trasovanie tých, ktorí boli skutočne nakazení. Zlyhali sme teda hneď v dvoch nasledujúcich krokoch, ktorými sú vystopovanie a otestovanie kontaktov nakazených. Dôsledky týchto chýb vidieť práve v Púchove.

Unikajú nám dôležité premenné

Internetová platforma Dáta bez pátosu priniesla novú analýzu, v ktorej vysvetľuje, prečo Púchov napriek plošnému testovaniu vyletel na prvé priečky zamorených oblastí. Premennou, na ktorú sa zabúda, je podľa analytikov rýchlosť šírenia vírusu.

Druhé a tretie kolo testovania bolo vykonané len v obciach s pozitivitou nad 0,7 a 1 percento, čo sa pomaly približovalo k zohľadneniu vedeckých odporúčaní. Oboch kôl sa Púchov zúčastnil, bolo však už neskoro. Rýchlosť šírenia vírusu bola taká, že okres mal byť zaradený už do pilotného testovania po boku Oravy a Bardejova a mal v ňom nasledovať náležitý lockdown.

Situácia na Hornom Považí sa vymyká spod kontroly, lekári aj odborníci varujú pred pribúdajúcimi hospitalizáciami. Práve hospitalizácie sú faktorom, ktorý nám v budúcnosti najviac napovie o pandemickej situácii. Kým sa pacient infikuje a dostane do nemocnice, potrvá približne tri týždne, ktoré keď vezmeme retrospektívne, dostaneme sa do obdobia plošných testovaní. Na počte hospitalizovaných tak uvidíme, do akej miery boli testovania efektívne a či zodpovedali dáta z nich skutočnému počtu nakazených.

Stále sme sa nepoučili

Teda ešte raz: identifikovať, vystopovať, otestovať, izolovať. Ak chceme, aby identifikácia problémových okresov bola efektívna, najnovšia analýza pána Bošňáka naznačuje, že sa nemôžeme riadiť len silou, ale aj rýchlym šírením vírusu. Ak chceme dostatočne stopovať, nemôžu nám klesať denné počty vykonaných PCR testov. Aj testovať musíme rozumne, na regionálnom princípe podľa epidemickej situácie a citlivosti testov, ako to odporúča napríklad biotechnológ Pavol Čekan.

Posledným kritériom je izolácia. Z analýzy vidíme, že úspešný príbeh Oravy sa odvíja od správneho využitia pilotného testovania a prísneho zákazu vychádzania. Práve sociálny dištanc je tým, čo chýba Hornému Považiu. Ak silno premorené regióny neizolujeme, podľa odborníkov sa nákaza bude presúvať do iných častí Slovenska a presúvať budeme musieť aj hospitalizovaných, od ktorých sa následne môže nakaziť personál v menej kritických nemocniciach.

Pri nesprávnom pláne a nezohľadňovaní vedeckých odporúčaní nás čaká nekonečný príbeh zbytočného testovania, preplnených nemocníc a plošného tvrdého lockdownu aj pre zelené okresy, ktoré odoberajú ľuďom dôveru vo vládu aj v opodstatnenosť hygienických opatrení.

Zaveďme regionálne lockdowny, čísla máme

V reportáži z Kysúc sme priniesli taktiež názory samospráv o tom, že nákaza sa tam rozšírila najmä kvôli transportu ľudí, ktorí dochádzajú za prácou do susedných štátov, ktoré majú zhoršenú pandemickú situáciu. Nákazu tam prenášajú dospelí ľudia pracujúci vo fabrikách v Zlínskom a Moravsko-sliezskom kraji. O tom, že nákazu zhoršuje pohyb tzv. nerezidentov pojednáva aj ďalšia analýza Ivana Bošňáka.

V nej na základe čísel konštatuje, že výsledky posledného plošného testovania odhalili, že vysoký počet pozitívnych patril do skupiny nerezidentov, čiže ľudí, ktorí majú trvalé bydlisko mimo obce testovania.

S najväčšou pravdepodobnosťou tvoria túto skupinu podľa Bošňáka ľudia, ktorí v daných obciach pracujú a zhlukujú sa vo veľkých výrobných halách. Túto hypotézu potvrdzuje fakt, že najviac zasiahnuté sú kraje ako Žilinský, Trenčiansky a Nitriansky, kde sa nachádzajú veľké automobilové firmy a priemyselné závody, ktoré fungujú v normálnom režime a stále tam dochádza k stretu ľudí z rôznych prostredí a s úplne inou sieťou kontaktov.

Čo by sa malo podniknúť versus realita

Základným kľúčom je preto plošné testovanie na Hornom Považí, spojené s pretestovaním PCR testami, dohľadanie kontaktov nakazených a prísnejší regionálny režim, ako to tvrdí aj analytik Bošňák.

Aká je realita?

„Neuvažujeme nad sprísnenými opatreniami, zabezpečili sme mobilné odberové miesta, kde sa môžu ľudia dobrovoľne otestovať. Nemáme ani informácie z regionálneho úradu verejného zdravotníctva o tom, že by uvažovali nad sprísnenými opatreniami,” povedala pre Štandard Laura Krošláková, vedúca sekretariátu primátorky mesta Púchov.

O odpoveď sme požiadali aj spoločnosti Continental Matador Rubber, s.r.o. a Continental Matador Truck Tires, s.r.o., zatiaľ nám ich neposkytli, článok budeme aktualizovať, keď sa vyjadria.

Ďalšie články od Eva Struhárňanská
Ďalšie články
„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

Po tom, čo šéf Kremľa Vladimir Putin spustil čiastočnú mobilizáciu, objavili sa na internete vtipné videá s opitými odvedencami, ale aj správy o nedostatočnom výcviku mužov. Zaznievali slová ako fiasko či fraška. Český bezpečnostný expert Jan Ludvík však varuje, aby sme neboli ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande.