Dlho som ju chcel spoznať. Zradila Ukrajinu, prebehla k Rusom alebo bol jej dramatický príbeh od začiatku o niečom inom?
Krátko po jej 40. narodeninách mám schôdzku s Naďou Savčenkovou. Táto ukrajinská bojová pilotka bola na začiatku vojny v roku 2014 zavlečená do Ruska, súdená za smrť dvoch ruských novinárov, napokon aj odsúdená. Pre ruskú propagandu bola „satanovou dcérou“, pre tú ukrajinskú „hrdinkou Ukrajiny“. Celosvetová kampaň #SaveOurGirl vyvolávala okolo 15 000 tweetov.
V roku 2016 bola aj vďaka sprostredkovaniu ukrajinského oligarchu Viktora Medvedčuka omilostená ruským prezidentom Putinom. Získala kreslo v ukrajinskom parlamente, svojich podporovateľov však šokovala, keď sa stretla s vodcami separatistov a na vlastnú päsť rokovala o výmene zajatcov. V roku 2018 bola na základe obvinenia, že chce vyvraždiť celý ukrajinský parlament, vzatá do väzby. Pre zmenu teraz do ukrajinskej basy. Kampaň #FreeSavchenko získala už len 46 tweetov.
V roku 2019 sa napokon Savčenková dostala na slobodu, jej proces bol opakovane odročovaný. Dostala reláciu na televíznej stanici Putinovho blízkeho priateľa Medvedčuka. Keď nechal počas zimy prezident Zelenskyj zavrieť všetky televízne stanice čoraz populárnejšej opozície okolo Medvedčuka, Savčenkovej stopy sa strácajú.
Jej miestodržiteľka, s ktorou som viedol interview v čase, keď bola Savčenková v ukrajinskej väzbe, si na mňa posvieti, dôsledne ma z diaľky preveruje. Ospravedlňuje sa – „informačná bezpečnosť“. Nakoniec dostanem pokyn, aby som sa dostavil pred pseudoamerickú country reštauráciu v drsnom, biednom a od centra Kyjeva odrezanom panelákovom sídlisku Troješčina. Tam ma pozdraví sovietska teta v brnení z čierneho odevu so sivými spánkami a zeleným rúškom. Zajachtám: „Vy však nie ste Tatiana…“ Je to Naďa Savčenková, nespoznal som ju. Je mi to trápne, ona sa smeje: „S tým rúškom…“ Ideme dnu.
Veľmi dlho som ju chcel spoznať. Málokomu sa podarilo, že sedel na obidvoch stranách frontu. Každý sa pýta: Zradila Ukrajinu, prebehla k Rusom alebo bol jej dramatický príbeh už úplne od začiatku o niečom inom? Je padlý anjel alebo padlý čert? Alebo je kvôli tomu všetkému len ona ako jediná konzistentná? Čo je zač, tá dcéra staručkého sídliskového komunistu, ktorá dala všetko za to, aby sa stala prvou bojovnou pilotkou nezávislej Ukrajiny? Pre seba hľadám aj odpoveď na úplne lapidárnu otázku: Nie je náhodou šibnutá? Alebo sa zbláznil svet okolo nej a je tu len ona, ktorá zostala normálna?
Najprv ju idem odfotiť. Sme v country reštaurácii, hneď za ňou visí veľká zástava Spojených štátov amerických. Pýtam sa jej, či chce tú zástavu mať v pozadí. Odpovie rázne: „Radšej nie!“ Hovorí, že jej po Rusku a Ukrajine „chýba už len to, aby ma zavreli ešte aj v Amerike“. Za jej verejné vyjadrenia o peniazoch, ktoré si mali rozdeliť Janukovyčov minister životného prostredia, exprezident Porošenko a Hunter Biden, syn súčasného amerického prezidenta, považuje svoje stíhanie zo strany Američanov za možné.
Rúško si nedá ani pri fotení dole, pritom mi ale vysvetľuje, že ho vôbec nenosí pre COVID-19. Na celú pandemickú politiku má totiž úplne iný názor, Ukrajincov chváli, že sa ukázali aj počas opatrení ako „slobodymilovný národ, nenechajú sa zavrieť ako Nemci“. Nie, rúško nosí len tri dni, pre silnú alergiu tváre.
Možno práve to ju charakterizuje najlepšie – ona jednoducho nevie fungovať v súlade s dobou. Keď sa ukrajinská vojna v prvej horúcej fáze dala ešte vyhrať, hlásila sa na rozdiel od drvivej väčšiny svojich spoluobčanov dobrovoľne na front. Keď konflikt prešiel do zamrznutej fázy bez zásadnejších zmien na frontovej línii, chcela ho bezprostredne ukončiť. A keď si polovica sveta nasadí rúško, ona to robí maximálne pre vyrážky na tvári…
Pýtam sa jej, čo teraz robí. „Žijem,“ povie, vraj tu na Troješčine, na sídlisku svojho detstva, v panelákovom byte, kde sa stará o svoju 84-ročnú matku. Jej rodina, to je pre ňu mama a jej mladšia sestra, „deti ešte nemám a ani žiadne nepotrebujem“. Hovorí to dôrazne.
Kladiem dve, tri otázky, ktorej sa jej javia „filozoficky“. Napríklad, čo si dnes myslí o vojne v Iraku, o svojom prvom bojovom nasadení, či tá vojna bola správna. Jej odpoveď je vyrovnaná, „môj názor sa veľmi nezmenil“, už vtedy neverila, „že Amerika je čistá demokracia a Irak čistá diktatúra“, no vojak musí poslúchať a „svet bez vojny nikdy nebude“. Hovoríme aj o viere. „Nie som ateistka,“ povie, rozlišuje ale medzi vierou a náboženstvom. Náboženstvá považuje za nástroj manipulácie na ovládnutie más. Práve v ruskej base si prečítala „knihy o všetkých relígiách“, asi skôr z dôvodu, že ináč nebolo veľmi z čoho vyberať. Hovorí, že „socializmus je pre človeka dobrý“, „štát musí byť sociálnym“.
Prečo, keď v roku 2019 kandidovala, dostala v maličkom frontovom volebnom obvode Zajceve, len osem hlasov? „Tam je len 300 hlasov, na tých osem som ale taká hrdá ako na milióny.“ Ostatní kandidáti vraj „zaplatili za každý hlas 1 200 až 1 500 dolárov“, mnohí chudobní ľudia sa tam vzdali svojej dôstojnosti. Ukrajina vraj nie je žiadna demokracia. Občania môžu vykrikovať, koľko chcú, ale nikto nepočúva, „je to len nečinný zvuk“. Najbližšie k demokracii má podľa nej Švajčiarsko, kde, žiaľ, ešte nebola.
Pýtam sa na odióznu sivú eminenciu ukrajinskej politiky, na Medvedčuka. Ona osobne ho vraj nepozná, je pre ňu nositeľom oligarchického systému, neexistujú však „absolútne zlí a absolútne dobrí ľudia“, za jeho pomoc je Medvedčukovi vďačná. Zavrieť televízie oligarchov je v poriadku, „ale to by musel Zelenskyj zavrieť všetky”.
Pýtam sa jej v zmysle jej starších vyjadrení, či chce zaviesť na Ukrajine diktatúru. „Zelenský to už robí.“ Nechám ju rozvinúť jej ideu demokraticky volenej „diktatúry ako medzikroku“, ktorý má doviesť obyvateľstvo k demokracii. Táto bývalá vojačka rozlišuje tri stupne diktatúry: „1. tyraniu jedného muža (Bielorusko, Rusko), 2. diktatúru zákona (Nemecko), 3. diktatúru povedomia (Švajčiarsko).“ Savčenková chce dospieť na Ukrajine k švajčiarskej demokracii, aj k vojensky neutrálnej Ukrajine. Čítala všetko od Churchilla a Singapurčana Lee Kuan Yewa a ešte chce prečítať Pinocheta a De Gaullea, ale ruku na srdce, ktorý diktátor mal v sebe tú veľkosť, že dokázal aj odovzdať späť svoju moc? Existoval „jeden v ranom Ríme“, odpovie Savčenková, no nedokáže si spomenúť na jeho meno. Vyjde si, zatiaľ čo ja jem svoj boršč, zafajčiť si vonku, stále pritom hľadá v smartfóne jeho meno.
Boršč bol dobrý, meno dobrého diktátora sa nenašlo. Priznám sa jej, že Ukrajina bola mojou obľúbenou krajinou, od vojny to však už neplatí. „Všetko bude dobré,“ povie s náhlou istotou, „znovu bude vašou obľúbenou krajinou.“ Jej pohľad bojovej pilotky vyžaruje autoritu, v tomto momente jej uverím. „Sme sklamaní viac z nás samých než z politikov,“ vyhlási ešte, „po každom duchovnom vzopätí sa znovu staneme navzájom vlkmi.“
Keď potom sedím v autobuse, ktorý ma odváža zo smutnej Troješčiny, Naďa Savčenková mi pošle sms: „Dioklecián, 284 – 305.“ Ok, to už nebol tak celkom raný Rím, o ceste k demokracii tiež nemohla byť reč, pravdou ale je, že Dioklecián dobrovoľne odovzdal svoju moc.
Potom Savčenková ešte napíše: „Príďte znova na Ukrajinu, u nás bude určite dobre! A boršč chutí vždy.“