Najvyšší súd rozhodol: Daniel Bombic ide do väzby

Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR navrhoval väzobné stíhanie Daniela Bombica pre neplnenie povinností a porušenie obmedzení, ktoré mu uložil Najvyšší súd.

Predsedníčka senátu Dana Wänkeová uviedla, že Najvyšší súd SR už vo februári konštatoval dôvody väzby, ktorú obvinenému vtedy nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka a ďalšími povinnosťami a obmedzeniami.

Policajti zadržali obvineného v stredu 16. apríla. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) podanému návrhu na vzatie obvineného do väzby v sobotu 19. apríla nevyhovel a prepustil ho na slobodu.

Sudca Peter Stieranka vtedy k tomu uviedol, že nové Bombicove verejné príspevky neboli dostatočne závažné na väzbu a vyzval na spoločenské odsúdenie extrémizmu bez potreby trestnoprávnych zásahov. Obvinený mal podľa probačnej úradníčky spolupracovať a jeho správanie sa zmiernilo.

Najvyšší súd zmenil predchádzajúce rozhodnutia

Prokurátor podal proti rozhodnutiu ŠTS sťažnosť, ktorej Najvyšší súd 29. apríla vyhovel. Bombic bol po rozhodnutí eskortovaný priamo do väzby.

Obhajca obvineného David Lindtner počas svojho viac ako hodinového vyjadrenia na utorkovom verejnom zasadnutí zopakoval, že kauza má podľa neho politicko-mediálno-spoločenský rozmer. Považuje ju za umelo živenú.

„Dochádza k hrubému porušovaniu práva na prezumpciu neviny nielen zo strany opozičných politických predstaviteľov, ale aj zo strany médií,“ vyhlásil Lindtner.

Bombic mal hovoriť o vypálení parlamentu a šíriť nenávisť voči Rómom

Podľa Najvyššieho súdu Bombic porušil podmienky, ktoré mu vo februári nariadil. Naďalej šíril nenávistné príspevky, schvaľoval trestnú činnosť, útočil na Rómov a vyjadroval sa extrémne – napríklad hovoril o vypálení parlamentu. Súd preto konštatoval, že ide o závažné porušenie nariadených obmedzení.

Medzi porušené opatrenia patrili zákaz vycestovať do zahraničia, zákaz publikovania extrémistického obsahu na sociálnych sieťach, povinnosť nosiť monitorovací náramok a mesačné hlásenie sa probačnému pracovníkovi.

Žilinka ocenil, že prokurátor nepodľahol tlaku

Na rozhodnutie Najvyššieho súdu reagoval na sociálnej sieti aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Uviedol, že súd vyhovel návrhu prokurátora oddelenia závažnej kriminality GP SR, ktorý tvrdil, že obvinený z extrémistickej trestnej činnosti porušil podmienky, ktorými bola väzba nahradená a obvineného vzal do väzby. Žilinka ocenil, že „z pohľadu prokurátora je dôležité, že nepodľahol tlaku a postupoval nestranne“.

Kaliňák kritizoval dvojaký meter

Aj Robert Kaliňák komentoval rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktorý vzal Bombica do väzby. Minister obrany a popredný člen strany Smer sa v spravodajskej televízii JOJ 24 postavil na stranu Bombica a kritizoval podľa neho selektívne uplatňovanie práva.

Podľa Kaliňáka, ak chceme „ísť touto verziou“, teda trestať vyjadrenia, ktoré môžu byť provokatívne alebo kontroverzné, malo by sa to uplatňovať na všetkých, vrátane politikov ako Igor Matovič či jeho ďalších kolegov z hnutia Slovensko. Kritizoval tak, čo vníma ako dvojaký meter vo verejnom a politickom priestore.

Šéf rezortu obrany priznal, že Bombic je kontroverzná postava, no zároveň zdôraznil, že Európsky súd pre ľudské práva v minulosti rozhodol, že ochranu slobody prejavu majú aj výroky, ktoré môžu byť „provokujúce alebo poburujúce“. Kaliňák vyhlásil aj to, že je v poriadku, keď sa Úrad vlády Bombica zastal prostredníctvom svojej oficiálnej stránky.

(tasr, max, lup)