Pápež sprísňuje slávenie tridentskej omše, nesmie byť vo farskom kostole

Pápež František v novom apoštolskom liste upravuje používanie takzvanej tridentskej formy slávenia svätej omše. Pre kritikov ide o sklamanie a zásah proti latinskej omši a tradicionalistom aj preto, že zvrátil rozhodnutie svojho predchodcu Benedikta XVI.

Celebrovanie sv. omše na Ve¾konoènú nede¾u v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne Pápež František. Foto: AP/TASR

Pápež František v novom apoštolskom liste vo forme motu proprio s názvom Traditionis Custodes upravuje používanie rímskej liturgie spred roku 1970. Urobil tak na základe odporučení od Kongregácie pre náuku viery, ktorá sa o tejto téme radila s biskupmi.

Po novom sa mimoriadna forma bohoslužby prezývaná aj tridentská či latinská nebude sláviť vo farských kostoloch. Miestny biskup má na to určiť osobitný kostol či kostoly a vhodný deň. Má tiež výlučnú právomoc povoliť používanie takzvaného Rímskeho misálu z roku 1962 vo svojej diecéze. Misál – teda liturgická omšová kniha – pre tridentskú omšu sa naposledy upravila práve v roku 1962 za pontifikátu Jána XXIII. pred výraznou koncilovou zmenou v liturgii. Najvyšší pastier diecézy má tiež zaistiť, aby skupiny používajúce tento misál „nevylučovali platnosť a legitimitu liturgickej reformy, nariadení Druhého vatikánského koncilu a magistéria pápežov“.

Čítania na svätej omši budú v miestnom jazyku s použitím prekladov schválených biskupskými konferenciami. Nový apoštolský list ďalej žiada, aby predkoncilovú formu bohoslužby slávil vhodne pripravený kňaz, ktorý musí mať na zreteli aj duchovnú a pastoračnú stránku svojich veriacich – a nielen liturgiu.

Biskup bude dbať i o to, aby sa nevytvorili nové skupiny na slávenie tejto formy svätej omše.

Pontifik ďalej nariaďuje kňazom, ktorí ju v súčasnosti slávia a chcú v nej pokračovať, aby požiadali o schválenie diecézneho biskupa. Kňazi so záujmom o používanie Rímskeho misálu z roku 1962, ktorí budú vysvätení po zverejnení tohto apoštolského listu, sa tiež musia obrátiť na miestneho biskupa. Ten sa pred schválením najprv poradí s Apoštolským stolcom.

Na normy dohliadne Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí, ako aj Kongregácia pre inštitúty zasväteného života. Doterajšie normy, pokyny, ústupky a zvyky, ktoré nie sú v súlade s ustanoveniami najnovšieho apoštolského listu, sa rušia.

Novinky majú prispieť k neustálemu hľadaniu cirkevného spoločenstva

Pápež František chce zmenami „ešte viac pokračovať v neustálom hľadaní cirkevného spoločenstva (comunione ecclesiale)“.  Doslova ho trápi „zneužívanie“ predkoncilovej i pokoncilovej liturgie, čo vyzývalo „k schvaľovaniu či dokonca povinnosti ku kreativite, ktorá často vedie k deformáciám, ktoré hraničia s tým, čo je únosné“.

Argentínskeho pontifika zarmucuje aj inštrumentálne používanie Rímskeho misálu z roku 1962. Čoraz viac sa totiž vyznačuje odmietaním Druhého vatikánskeho koncilu „s nepodloženým a neudržateľným tvrdením, že zradil Tradíciu a ʻpravú Cirkevʻ“: „Pochybovať o koncile znamená pochybovať o samých úmysloch otcov, ktorí na ekumenickom koncile slávnostne využili kolegiálnu moc ʻcum Petro et sub Petroʻ, a napokon [to značí] pochybovať o samom Duchu Svätom, ktorý vedie cirkev.“

Katolícky líder v minulosti poveril Kongregáciu pre náuku viery, aby skúmala, ako sa v praxi aplikuje a používa apoštolský list vo forme motu proprio s názvom Summorum Pontificum. Tým pápež Benedikt XVI. v roku 2007 ústretovo upravil predkoncilové slávenie svätej omše. Neblahé zistenia z kongregácie ma prinútili zasiahnuť, vysvetľuje František. Dodal, že všemožná snaha pápežov Jána Pavla II. a Benedikta XVI. o jednotu cirkvi a úsilie vyhovieť „rôznym liturgickým cíteniam“ bola často vážne zneužitá: „Zväčšili sa vzdialenosti, posilnili rozdiely a vytvorili sa protiklady, ktoré zraňujú cirkev, bránia jej napredovaniu a vystavujú ju hrozbe rozdelenia.“

Nové zmeny neprijali všetci s nadšením. Pápež František zasiahol proti tradicionalistom i starej latinskej omši, pričom zvrátil rozhodnutie pápeža Benedikta XVI., komentujú niektoré médiá najnovší apoštolský list. Viacerí tradicionalisti ho považujú za „veľké sklamanie“.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok