Návrhár Boris Hanečka o spolupráci s prezidentkou aj o dovolenke. Prečo miluje cintoríny?

Hanečka rozhovor Boris Hanečka patrí medzi našich najlepších módnych návrhárov, dizajnérov i kostýmových výtvarníkov. Foto: scd.sk

BRATISLAVA – S odchodom Zuzany Čaputovej z Prezidentského paláca sa skončila misia aj mnohých jej spolupracovníkov, medzi nimi aj dizajnéra Borisa Hanečku. Jedného z našich najuznávanejších módnych tvorcov sme oslovili, aby sme sa s ním porozprávali o tom, ako spätne hodnotí pozíciu dvorného návrhára slovenskej prezidentky, o jeho múzach, práci kostýmového výtvarníka, aj o tom, čomu sa aktuálne venuje, ako a kde najradšej trávi voľný čas.

Zuzana Čaputová sa rozhodla nekandidovať v ďalších voľbách a ohlásila to v dostatočnom predstihu. Jej odchod ste teda očakávali, ako sa na to pozeráte s odstupom času?

Beriem to ako súčasť života. S jej rozhodnutím som sa stotožnil, pretože verejnosť registrovala len skutočnosti, ktoré boli oficiálne oznámené. Ja som videl a vnímal aj to, čo nebolo povedané. Mala to neraz veľmi ťažké. Isté je, že spolupráca bola obohatením môjho, nielen profesionálneho, ale aj osobného života. Je pre mňa obrovskou cťou, že som mohol aj takýmto spôsobom prispieť k reprezentácii našej krajiny.

Chýba vám táto práca?

Poviem to tak, bolo to celé také sladkobôľne. Možno moje slová vyznejú až neuveriteľne, ale chýbajú mi všetky tie naháňačky i stresovanie. Uvedomujem si však, že je to nenávratné a neopakovateľné. No beriem všetko s pokojom. Je to tak, ako to má byť. Ktovie, možno keby moja misia pokračovala s jej ďalším mandátom, že by som sám seba kopíroval alebo vykrádal. Naozaj neviem, čo by sa stalo.

Myslím, že zákulisie nebolo dostatočne pripravené na príchod ženy do Prezidentského paláca. Pretože obliecť muža, to je brnkačka. Je tam obmedzený počet farieb oblekov – čierna, antracit, tmavomodrá, sivá. Hnedú a tmavozelenú som nevidel, ani si nepamätám. Farebnosť kravát, košieľ a topánok je tiež v podstate daná. Až to občas vyzerá, že tá osobnosť nosí stále rovnaký oblek.

O jeho cene mnohí ani netušia. Kvalitný kúsok môže stáť aj sedemtisíc. U ženy sú okrem šiat, pančúch a topánok dôležité aj doplnky: kabelky, šperky, šatky, klobúky, samozrejme úprava vlasov a mejkap. Preto to budí dojem finančnej náročnosti. Napriek tomu musím poznamenať, že my sme sa do takýchto vysokých čiastok nikdy nedostali. Bolo to výrazne menej. Napriek tomu mali kritici bez znalosti faktov stále nejaké pripomienky. Vôbec neboli opodstatnené.

Čo vám dala, prípadne vzala, táto spolupráca?

Ľudskosť a porozumenie, ale na druhej strane aj hejtovanie na sociálnych sieťach. Tieto nezmysly znášali moji najbližší, najmä otec (dnes už, bohužiaľ, nebohý) veľmi ťažko. V Stupave [Hanečka je rodákom z tohto mesta, pozn. red.] tatinovi mnohí hovorili, ako som sa ja teraz nabalil, že som doživotne „zahojený“ a podobne. Pritom finančná stránka spolupráce bola úplne iná.

Darmo, závisť je mnohým Slovákom vlastná. Nevideli napríklad to, že som 1. januára s tímom krajčírok a stylistiek bol v Pezinku, keď si pani prezidentka skúšala šaty na novoročné odovzdávanie vyznamenaní osobnostiam z oblasti vedy, kultúry, športu a spoločenského života. Pričom v tom čase mnohí našinci triezveli z bujarej oslavy silvestrovskej noci alebo sedeli pri sviatočnom obede. Ja som vtedy pracoval, keďže sa to nedalo inokedy zariadiť.

Neozvali sa vám ľudia okolo Petra Pellegriniho s ponukou byť dvorným návrhárom nového prezidenta?

Nie, neoslovil ma nikto. Myslím si, že je to možno aj preto, že sa málo vie o tom, že robím aj pánske obleky. Dokonca starou technikou, nič sa nepodlepuje, ale všetko sa šije ručne. Ľudia ma vnímajú skôr ako výtvarníka a možno preto im nenapadne, že netvorím len pre dámy. Musím priznať, že som svoju tvorbu z oblasti pánskej módy veľmi nepredstavoval, ale ten dopyt na trhu je výrazný, budem musieť prezentáciu zmeniť. Mimochodom, sme o polovicu lacnejší ako viedenský trh.

Verejnosť vás pozná ako renomovaného módneho návrhára, vaše meno sa však objavuje pomerne často v záverečných titulkoch filmov, a často ho čítame aj na divadelných plagátoch. Čím je pre vás práca kostýmového výtvarníka?

Je to druhá verzia môjho ja. Určite je v tom viac teatrálnosti, narábam vtedy s inými pocitmi. Používam rozdielne výrazové prostriedky, vsádzam na efekty. Obohacuje ma tá rôznorodosť. Okrem toho ide o výzvu, ktorú ja milujem. Práve v tom je uvedená práca iná.

Spomínate si na svoju prvotinu vo filmovej, respektíve divadelnej tvorbe?

Áno, bola to opera skladateľa Francesca Cileia s názvom Adriana Lecouvreur. Do spolupráce pre košické, v tom čase Štátne divadlo, ma prizvala režisérka Andrea Hlinková. Bolo to úžasné, niečo úplne iné ako tvorba pre film alebo na módnu prehliadku. Táto práca mi otvorila nové obzory. Publikum ma prijalo mimoriadne srdečne, moju produkciu vnímalo ako spestrenie, oživenie a ozvláštnenie diela.

Čím sa inšpirujete pri práci?

Prírodou – faunou, flórou, starobylými uličkami, literárnymi i historickými postavami a folklórom. Všetko záleží od aktuálneho stavu a rozpoloženia, ktoré prežívam v čase, keď tvorím novú kolekciu. Je to môj postoj, názor. Napríklad si zoberiem niečo z historickej postavy, ale aj novodobého hrdinu či fikcie, prípadne ich transformujem podľa svojich predstáv. Klient toto pozadie nemusí poznať, nie je pre neho dôležité.

Tieto súvislosti skôr vnímajú muži, ženy nie, tie sa okamžite vidia v mojich modeloch a hneď po vstupe do ateliéru „nakupujú“ a uvažujú, s čím by daný kúsok skombinovali. Páni mi však začnú rozprávať príbehy napríklad o samurajoch, starovekých bojovníkoch a neviem o kom ešte, jednoducho, pochopili myšlienku, ktorá sa vinie celou kolekciou.

Staviam svoju prácu na základoch, ktoré u mňa položili pedagógovia na základnej, neskôr na strednej škole, kde som študoval výtvarné spracovanie keramiky a porcelánu. Práve oni ma naučili byť „výtvarne gramotným,“ či už išlo o farby, tvary alebo technológiu, lebo práca s textilom je práve o tom. Nositeľ odevu v podstate ako keby komunikoval cez svoje šaty s okolím. A tento moment je fascinujúci.

Hovorí sa všeobecne, že nielen umelci – maliari, sochári a hudobníci, ale aj ľudia ktorí pôsobia v odevnom priemysle či dizajne majú svoje múzy z mäsa a kostí. Máte ich aj vy? Prezradíte, o koho ide?

Ja sa viem pri svojej práci zaľúbiť. A nie vždy je to celebrita, ale neraz aj neznáma klientka. Hľadám v ľuďoch to pekné. Najväčšou múzou doteraz bola a je Lucia Hablovičová. Zoznámili sme sa pri jednom fotení. Ona bola veľmi očarujúca, citlivá, krehká, tak som si povedal, wau, tak túto Pocahontas by som chcel raz obliekať.

Videl som takmer okamžite modely, ktoré by sa jej hodili, dokonca sa mi o tom aj snívalo. Odvtedy sme tvorili pár, samozrejme, že len pracovný. My sa nevidíme často, ale ak k tomu dôjde, tak naše stretnutie je veľmi intenzívne, hlboké a emotívne.

Pred časom sa vaše meno spomínalo so zaujímavým, a nie celkom bežným projektom. Mali ste vyhotoviť šaty pre grófku Žofiu Serédyovú, ktorej mumifikované telo je uložené v sarkofágu v kaštieli Betliar. Aké to bolo, keď prišla takáto ponuka?

V prvom rade som vnímal túto špecifickú spoluprácu ako veľkú zodpovednosť. Chcel som Žofiu novým odevom zveľadiť, najmä pre jej dobrotu k chudobným i preto, že napriek urodzenému stavu žila veľmi dôstojným a zriadeným životom. Konzultoval som mnohé s kunsthistorikmi, kňazmi, ba dokonca aj so šamanmi. Grófka bola liečiteľka, myslím si, že aj to veľa napovedá o tom, že jej telo sa zachovalo v takom dobrom stave. Určite to nebola náhoda.

Ja som ponuku od vtedajšieho riaditeľa kaštieľa, historika umenia Júliusa Barcziho prijal ako obrovskú poctu. Mal však podmienku, že róba musí byť čierna, ušitá z hodvábu. Tá prvá požiadavka sa mi však nepozdávala. Táto farba je pohrebná, a ona daný obrad už mala dávno za sebou. Napokon sme sa dohodli na kompromise. Čipkový plastrón alebo ináč povedané náprsenku [ozdobná vložka vo výstrihu dámskych šiat, pozn. red.] som podšil organzou [jemný tenký, neraz sieťovaný materiál, pozn. red.] telovej farby. Vyzeralo to nádherne.

Pôsobíte veľmi pokojným dojmom, vie vás nahnevať niečo, čo súvisí so zákazkou alebo prácou na autorskej kolekcii?

Áno, samozrejme, viem sa nadurdiť, ale to patrí k práci. Nie nadarmo sa hovorí, že aj socha anjela vrhá tieň. Občas sa hnevám aj na najbližších, čo ma neskôr veľmi mrzí, keďže ich mám najradšej. Sme však ľudia a k nášmu životu patrí aj hnev. Pracujem však na tom, aby som sa takých stavov vyvaroval.

Vaša tvorba je aj o spolupráci. S ktorými kolegami ste to skúsili?

Prvýkrát som vytvoril tandem s Lukášom Kimličkom. Poznali sme sa zo školy, neskôr sa nám obom podarilo preraziť a zviditeľniť sa aj mediálne. Nebolo to jednoduché, svoju prácu sme si však dôstojne obhájili.

Výborne sa mi pracovalo s Danou Vodou [česká návrhárka Danica Vodová, pozn. red.], dámou, ktorá by pokojne mohla byť mojou mamou. Vytvorili sme modely, ktoré sa stretli s obrovským záujmom návštevníkov prehliadky i odbornej verejnosti. Plodná a inšpiratívna bola aj spolupráca s Hanou Převratilovou, vzišli z toho dve nádherné, hoci nevšedné kolekcie. Dobre sa mi robilo aj so Soňou Michalákovou, páčia sa mi jej výtvarné návrhy, kresby, potlače… No bolo toho dosť, dúfam, že som na nikoho nezabudol.

Na čom aktuálne pracujete?

Venujem sa príprave svadobnej kolekcie, tvorí ju dvadsať unikátnych šiat značky ANNY. Robím ich pre Salón – požičovňu svadobných šiat ANNY WEDDING studio, ktoré sú v Bratislave a Martine. Vedie ich moja kamarátka Katarína Sýkorová. Vystupujem tu ako hlavný dizajnér.

Šaty v mojom ateliéri nielen tvoríme, ale podľa potreby ich tiež na mieru upravujeme. Sme nadšení, keďže projekt sa stretol s veľkým záujmom dám. Mnohé z nich mi povedali, že boli presvedčené, že práve kvôli tomu, že obliekam svetovú opernú divu Annu Netrebko, českú speváčku Luciu Bílú, ale aj bývalú pani prezidentku, som pre ne nedosiahnuteľný. Ako sa hovorí, dostavil sa u nich „efekt zlatej kľučky“, čo znamená, že sa mi báli zavolať. Zistili však, že ceny za to, čo poskytujeme, sú veľmi prijateľné.

Ste po toľkých rokoch na výslní v pozícii, keď si dovolíte odmietnuť ponuky?

Za dvadsať rokov na scéne som to urobil iba trikrát. V prvom prípade nastali nezhody v názore na niektoré veci, druhýkrát to vôbec nebola „moja šálka kávy“. Dal som však dotyčnej osobe tip na inú návrhárku a pokiaľ viem, spolupracujú dodnes. Do tretice to bolo niečo, čo sa absolútne nezhodovalo s mojou životnou filozofiou, čiže skutočne som nechcel spojiť svoje meno s danou osobou.

Zlé je aj to, že napriek tomu, že som veľmi zaneprázdnený, neviem povedať nie, ale učím sa, keďže moje kapacity sú obmedzené. Nemám módny dom, len ateliér, šičky pracujú podľa potreby, platené sú od výkonu. Riešim daný fakt tak, ako väčšina módnych návrhárov nielen u nás, ale aj vo svete.

Herci sa už tešia na divadelné prázdniny, ktoré sú doslova predo dvermi. Zvyknete si aj vy povedať v lete, že teraz nebudete pracovať, ale oddychovať?

Velmi rád by som bol v takejto pozícii, ale nemôžem. Hlavne teraz, keďže v októbri mám módnu prehliadku.

Predpokladám však, že napriek tomu, čo ste povedali, si predsa nájdete čas na dovolenku. Kde a ako ju najradšej trávite?

Ak niekto čaká, že spomeniem niektorú z exotických krajín, mýli sa. Moja najobľúbenejšia destinácia je rodičovský dom v Stupave. Milujem večerné posedenia pri ohni, opekačku a pozorovanie hviezdnej oblohy. Nejde o žiadne bujaré nočné párty, tie nemám rád. Rozprávame sa skôr šeptom, z ohľaduplnosti k susedom. Spomínam pritom na detstvo, keď som s rodičmi pravidelne takto trávil večery, či noci. Na rozhovory o nekonečne, živote po smrti, čo vyplynulo aj z toho, že bývame blízko cintorína, preto som tieto témy bral ako niečo prirodzené, nie morbídne.

Aj teraz v dospelosti, rovnako ako v chlapčenskom veku chodím na Štedrý deň na cintorín zapáliť sviečky na hroby predkov. Nosím im tam oblátky, medovníčky a rôzne drobnosti. Som skrátka cintorínsky typ. V Stupave to mám rád, je tam také liečivé prostredie, kde som prežil nádherné detstvo. Bol som vymodlený jedináčik nielen pre mojich rodičov, ale aj starkých z maminej strany, keďže som bol ich jediné vnúča.

Rozumiem tomu, čo hovoríte, ale verím, že aj zahraničie má pre vás svoje čaro?

Určite Taliansko a škandinávske krajiny, najmä Nórsko pre jeho fjordy. Teplo mám rád, ale musím byť pri vode, určite nie v Bratislave, kde je rozpálený asfalt, cesty či chodníky. Nedá sa tam dýchať…To ma ničí.

Iniciatíva vybrať sa „do sveta“ musí však prísť od niekoho iného. Neznášam plánovanie, balenie a cestovanie. Keď ma na určené miesto niekto dopraví, viem si to tam užiť aj tri-štyri týždne, ak ma nič nenúti vrátiť sa k práci skôr. Napriek tomu, že som skôr svetlý typ, viem sa „ugrilovať“ na slnku, doslova do chrumkava.

Mám však rád aj zamračené počasie: búrky, hromy, blesky, oblaky, poriadny lejak. V zime sa zase teším na husté sneženie. Toto však už vidím len málokedy. Skôr sú už zimy bez snehu a metelice, aspoň v Bratislave určite.

Máte aj nejaké miesta na Slovensku kam sa radi vraciate?

Áno, patrí k ním Spišská Kapitula. Lásku k nej vo mne vypestovala profesorka zo Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave Magdaléna Jentnerová. Učila ma dejiny výtvarnej kultúry. Výrazne sa venovala žiakom aj mimo vyučovania. Cestovali sme na rôzne úžasné miesta po celom Slovensku. Vybrala sa s nami do divadla, skrátka, kultivovala nás.

Tieto jej prechádzky za gotickou a renesančnou architektúrou vo mne zanechali výraznú a nezmazateľnú stopu. Práve vďaka nej a môjmu otcovi ma fascinujú hrady, zámky i povesti a legendy o nich.

Nie je tajomstvom, že do sveta šoubiznisu neustále pribúdajú noví ľudia, napríklad účastníci kadejakých reality šou, súťaží. Mnohí hovoria už o ich pretlaku. Pociťujete to aj vy vo svojom odbore?

Zaujímavá otázka, ešte sa ma na to nikto neopýtal. Odpoviem tak: na jednej veľmi významnej akcii väčšinu hostí nikto nepoznal. Neskôr som sa dozvedel, že hostitelia chceli obmeniť tváre i mená. Či to bol dobrý nápad, to nech posúdia iní, ale… Hviezdou sa nikto nerodí, on sa ňou stáva vďaka svojej práci. Až potom môže byť žiadaný, vyhľadávaný, v prípade hercov – obsadzovaný. Iba raz sa ukázať niekde nestačí. Musí byť za tým veľká snaha, drina a odriekanie.

V našej zemepisnej šírke sa nerodia talenty ako huby po daždi. Očakávania síce sú, ale nie vždy sa naplnia. Udržať sa na hladine, nie je vôbec jednoduché. Talent je jedna vec, ale schopnosť ustáť to napätie, tlak a stres je druhá.

Ak sa nejaký mladší kolega obráti na vás so žiadosťou o pomoc a radu, ste ochotný podať mu pomocnú ruku?

Spolupracujem so Súkromnou školou umeleckého priemyslu animovanej tvorby v Bratislave, pomáham študentom, ako sa len dá. Nemám módny dom a preto im neviem poskytnúť priestor na nejakú stáž či inú podobnú aktivitu. Ale robím pre nich prednášky, čo mnohí študenti oceňujú.

Bol som tam v uplynulých dňoch na 19. ročníku ANIMOFEST členom poroty. Spolu s kolegami sme hodnotili ročníkové práce stredoškolákov v odbore odevného dizajnu a prekvapila nás ich úžasná kreativita.

Vo februári ste prekročili štyridsiatku. Čo ste sám sebe zapriali do ďalších štyroch dekád?

Hlavne, aby som napriek všetkým úskaliam (ľudia si ich ani nevedia predstaviť), nestratil chuť do práce a entuziazmus. Som v danom smere veľmi vnímavý, nechcem povedať, že až precitlivený. A samozrejme, nech sme všetci zdraví.

Prajem sebe aj kolegom, aby sa zlepšila naša ekonomická situácia, pretože aj my platíme nájom, parkovanie, nákupy v potravinách. Ak si niekto myslí, že poniektorí už fakt nevieme čo s peniazmi, je to mýtus. Nech nás nesprevádza bezmocnosť, aby kultúra nestála niekde v úzadí na poslednom mieste, lebo potom zvlčíme. Nezabúdajme na to!


Tréner Slovana Weiss sa teší na podporu fanúšikov v Celje: Šance vidí 50:50. Slovenský futbalový majster Slovan Bratislava nastúpi v stredu od 20.15 h na trávniku slovinského Celje s cieľom vybojovať si sľubný výsledok do odvety. Tréner Vladimír Weiss st. po príchode do dejiska zápasu netajil rešpekt k…

Prejsť na článok
Žraloky pri brazílskom pobreží mali pozitívne testy na drogy, v pečeni a svalstve majú kokaín. Morským biológom sa na základe testovania 13 žralokov ostronosých neďaleko brazílskeho Rio de Janeira podarilo zistiť, že v organizmoch týchto oceánskych živočíchov koluje vysoké množstvo návykových látok. Zároveň ide o prvý výskum, ktorý odhalil kokaín…

Prejsť na článok
Ruská duma schválila zákon o „nežiaducich“ organizáciách, netýka sa len mimovládok. Dolná komora ruského parlamentu Štátna duma schválila zákon, ktorý umožňuje označiť akúkoľvek zahraničnú organizáciu za „nežiaducu“ a zakázať jej pôsobenie na území Ruska. Ešte o ňom bude hlasovať horná komora parlamentu Rada federácie a zákon…

Prejsť na článok
Prvé prieskumy po odstúpení Bidena nemajú jasného víťaza prezidentských volieb. Prvé predvolebné prieskumy po odstúpení amerického prezidenta Joea Bidena zo súboja o post šéfa Bieleho domu majú rozdielne výsledky. Zatiaľ čo jeden hovorí o víťazstve Donalda Trumpa, podľa druhého ľudia preferujú Kamalu Harrisovú. Online prieskum…

Prejsť na článok
Francúzska polícia zadržala muža, ktorý mal plánovať útok počas olympiády v Paríži. Polícia v metropolitnej oblasti Bordeaux na juhu Francúzska zadržala muža, ktorý údajne plánoval útok počas nadchádzajúcich olympijských hier v Paríži. Odhalili ho na základe správ na sociálnych sieťach, kde vyjadroval túžbu spáchať násilný čin. Francúzska…

Prejsť na článok
Francúzska ľavica sa dohodla na kandidátke na premiérku, má ňou byť Lucie Castetsová. Koaličné strany francúzskeho Nového ľudového frontu, ktorý zvíťazil v predčasných parlamentných voľbách, vybrali po 15 dňoch rokovaní vysokú úradníčku vo finančnej sfére Luciu Castetsovú ako kandidátku na post predsedníčky vlády. „Biely dym!“ napísala po rokovaniach…

Prejsť na článok
Ukrajina tvrdí, že pri útoku na ruský prístav Kavkaz poškodila trajekt používaný na vojenské účely. Ukrajinská armáda tvrdí, že pri zásahu malého prístavu Kavkaz v ruskom Krasnodarskom kraji značne poškodila trajekt, ktorý sa údajne využíval na vojenské účely. Ruské úrady odtiaľ predtým hlásili najmenej jednu obeť. Prístav Kavkaz v Kerčskom…

Prejsť na článok
Dvojica najvyšších predstaviteľov demokratov v americkom Kongrese podporila Harrisovú. Líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer a líder Demokratickej strany v Snemovni reprezentantov Hakeem Jeffries po niekoľkých dňoch špekulácií podporili viceprezidentku Kamalu Harrisovú v kandidatúre za americkú prezidentku. Harrisová sa o post prezidenta Spojených…

Prejsť na článok
Parížom krátko pred olympiádou otriasol prípad znásilnenia. Australčánku napadlo päť mužov. Francúzska metropola sa len niekoľko dní pred začiatkom letných olympijských hier stala dejiskom násilného incidentu. V populárnej štvrti neďaleko známeho kabaretu Moulin Rouge malo Austrálčanku znásilniť päť mužov „afrického typu“. Žena sa pred násilníkmi snažila…

Prejsť na článok
Tretina Ukrajincov by prijala územné ústupky, pokiaľ by ukončili vojnu, ukazuje prieskum. Najnovší prieskum Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie ukázal, že takmer tretina ukrajinského obyvateľstva by prijala územné ústupky voči Ruskej federácii, pokiaľ by smerovali k rýchlemu ukončeniu vojenského konfliktu. Väčšina Ukrajincov sa však stále odmieta vzdať akéhokoľvek…

Prejsť na článok
Kuleba žiada zapojenie Číny v dialógu o ukončení vojny na Ukrajine. Ukrajinský minister zahraničných vecí po príchode do Číny uviedol, že Kyjev považuje za dôležité viesť priamu diskusiu s Pekingom o plánoch na vyriešenie vojny. Dmytro Kuleba prišiel do čínskej metropoly na základe pozvania svojho náprotivka…

Prejsť na článok
Košičanov dráždia premnožené bzdochy. Čo na to mesto a ako postupovať pri uštipnutí. KOŠICE – Košičania v posledných dňoch zaznamenali zvýšený výskyt bzdôch. Invázne druhy – sietnička platanová a sietnička dubová – sa od svojho prvého objavenia v Európe šíria veľmi rýchlo a spôsobujú nemalé problémy, keďže ich…

Prejsť na článok
V prípade únosu študentky v Bratislave navrhuje prokurátor obnovu konania. Žiada aj väzbu. Generálny prokurátor Maroš Žilinka informoval o plánovanej obnove konania v prípade zastaveného trestného stíhania obzvlášť závažného zločinu znásilnenia študentky, ku ktorému došlo vlani v Bratislave. Dodal, že prokurátor podal na Mestskom súde Bratislava I aj…

Prejsť na článok
Biden plánuje v príhovore z Bieleho domu vysvetliť svoje rozhodnutie a objasniť ďalšie kroky. Prezident Spojených štátov amerických mieni hovoriť o dôvodoch, pre ktoré sa rozhodol neobhájiť mandát v novembrových voľbách. Uviesť chce to, „čo nás čaká a ako dokončím prácu pre americký ľud“, ako napísal na sociálnej sieti.…

Prejsť na článok
Andrej Kiska mal nehodu na bicykli. Prosím, noste prilbu, apeluje na ľudí. Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska mal nehodu na bicykli. Skončil doudieraný a na tvári mu bolo vidieť krv. O udalosti sa zmienil v príspevku na sociálnej sieti, kde podrobnejšie popísal priebeh pádu. Zároveň vyzdvihol úlohu…

Prejsť na článok
Nemecká vláda sa dohodla s opozíciou na reforme ústavného súdu, chcú zaistiť nezávislosť. Spolkový ústavný súd by tak mal byť podľa štyroch politických strán schopný odolávať politickým vplyvom vďaka právnej úprave zakotvenej priamo v ústave. Na zmene, ktorá do ústavy zakotví predpisy upravujúce činnosť spolkového ústavného súdu, sa…

Prejsť na článok
Čínska sonda objavila na Mesiaci stopy vody. NASA jej prítomnosť potvrdila už v roku 2020. Rover Čchang-e-5 ukončil svoju misiu v roku 2020 a vrátil sa na Zem so vzorkami hornín a pôdy z Mesiaca. Vzorky „odhalili prítomnosť stopových množstiev vody“, napísala skupina vedcov z čínskych univerzít v článku v…

Prejsť na článok
Moskva láka nových bojovníkov na náborový príspevok vo výške takmer dva milióny rubľov. Obyvatelia ruskej metropoly ochotní bojovať na Ukrajine dostanú od magistrátu v prepočte viac ako 20-tisíc eur. Ročný plat sa rovnako zvyšuje na 5,2 milióna rubľov, teda takmer 55-tisíc eur. Vyplácanie takýchto príspevkov ohlásila kancelária moskovského…

Prejsť na článok
Slovenské elektrárne a francúzska Framatome sa dohodli na dodávkach jadrového paliva. Slovenské elektrárne (SE) a francúzska spoločnosť Framatome podpísali zmluvu o dodávkach jadrového paliva pre elektrárne Bohunice a Mochovce. Cieľom je posilnenie energetickej bezpečnosti Slovenska. Prvé dodávky sa očakávajú v roku 2027. Podpis zmluvy nadväzuje na…

Prejsť na článok
Pokojný spánok prerušil Košičanom silný výbuch a zápach. Zhorel mercedes. Auto, ktoré bolo zaparkované na sídlisku Dargovských hrdinov, zhorelo do tla. Odnieslo si to aj blízko stojace vozidlo Fiat Ducato. Celková škoda na vozidlách je vyše 4-tisíc eur. Polícia zatiaľ nepozná totožnosť osoby a na prípade intenzívne…

Prejsť na článok
Prichádza nová Barbie. Je nevidomá, má bielu paličku pre pocit spolupatričnosti. Od uvedenia prvej bábiky Barbie od spoločnosti Mattel po prvý raz prichádza do hračkárstiev „nevidomá Barbie“. Podľa americkej firmy ide o súčasť snahy o zvýšenie inkluzivity sortimentu. Bábiku vytvorili s cieľom „reprezentácie“ nevidiacich a slabozrakých detí, uviedol Mattel vo vyhlásení. „Uvedomujeme si, že Barbie je…

Prejsť na článok
Krvi je málo, obzvlášť v lete. Národná transfúzna služba vyzýva ľudí na jej darovanie. Zásoby krvných skupín A, AB a 0 s negatívnym Rh faktorom sú hraničné. Informovala o tom Národná transfúzna služba, pričom požiadala obyvateľov o darovanie. „Darcovia, ktorí aktuálne spĺňate podmienky na darovanie krvi, neodkladajte, prosím, svoj…

Prejsť na článok
Trenčanom potvrdili ďalšie milióny. V roku 2026 má byť hotová stanica aj nový Fiesta most. TRENČÍN – Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie podporí Trenčín ako Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) sumou vo výške 14,3 milióna eur. S čiastkou bude narábať výlučne mestská radnica. Na utorkovom tlačovom brífingu padli aj…

Prejsť na článok
Finančná správa onedlho spustí nový tranzitný colný systém. Predošlý načas odstaví. V rámci nasadenia modernizovaného systému NCTS P5 do produkčnej prevádzky odstaví Finančná správa počas víkendu systém, ktorý deklaranti používali doteraz. Obmedzenia potrvajú od soboty 27. júla 20.00 do nedele 28. júla 2.00. Nový tranzitný systém…

Prejsť na článok
Ruská armáda obracia svoju pozornosť na Západ, tvrdí veliteľ Bundeswehru. Najvyšší predstaviteľ nemeckých ozbrojených síl, generálny inšpektor Carsten Breuer, pre denník Sächsische Zeitung uviedol, že považuje posilňovanie ruských vojenských kapacít za čoraz väčšie nebezpečenstvo, ktorému treba čeliť. „Pozorujeme, že ruská armáda sa zameriava na Západ,“ povedal generál Breuer.…

Prejsť na článok
Ukrajinský parlament predĺžil stanné právo i mobilizáciu. Ukrajinská Verchovná rada opäť predĺžila platnosť stanného práva aj mobilizácie o ďalšie tri mesiace, a to do začiatku novembra. Miestne médiá o tom informovali poslanci. Za predĺženie oboch opatrení, ktorých platnosť by inak vypršala 12. augusta, sa vyslovila jednoznačná väčšina…

Prejsť na článok
Slovensko je v hľadáčiku ďalšej automobilky. Zrejme je to aj vďaka clám z Bruselu. Asi každý uzná, že vo svete automobilov je Čína skutočne ambiciózna. Postupom času si dokázala vybudovať svoje miesto a zo spoľahlivého dodávateľa komponentov je dnes výrobca prestížnych vozidiel. A noví „hráči“ na trhu rozhodne spotrebiteľov…

Prejsť na článok
V bojnickej zoo zachraňujú zraneného Aslana. Návštevníci leva berberského Aslana vo výbehu budú hľadať len márne, zviera pre jeho vážne zdravotné problémy ratujú veterinári.  „Aslana prišiel vyšetriť zmluvný veterinár bratislavskej zoo Andrej Barta a náš zmluvný veterinár Michal Belák. Keďže kríval a chôdza…

Prejsť na článok
Szijjártó varuje Kyjev: Kým nebude ropa, budeme blokovať vyplatenie pomoci EÚ. Maďarsko bude blokovať vyplatenie finančnej pomoci Ukrajine v rámci Európskeho mierového nástroja až dovtedy, kým Kyjev neobnoví tranzit ruskej ropy prostredníctvom ropovodu Družba. V rozhovore pre komerčnú televíziu ATV to v utorok uviedol šéf maďarskej…

Prejsť na článok
Prieskum: Smer by voľby vyhral. Tri strany sú na hrane. Parlamentné voľby by vyhrala strana Smer. Volilo by ju 23,5 percenta ľudí. Druhé Progresívne Slovensko by získalo 21,7 percenta a tretí Hlas 15,5 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu Joj24. Na štvrtom mieste v prieskume…

Prejsť na článok
Izrael sa nesprával ako civilizovaný národ, myslela si vláda Tonyho Blaira. Britská vláda pod vedením Tonyho Blaira v roku 2002 odkázala izraelskému kabinetu, že Obranné sily Izraela (IDF) sa nesprávajú spôsobom, ktorý by zodpovedal „civilizovanému národu“. Vyplýva to z odtajnených dokumentov z Downing Street, ktoré odhaľujú britskú reakciu na vtedajší vpád…

Prejsť na článok
Muž našiel poklad zo 17. storočia, doteraz sa odmeny z Pamiatkového úradu však nedočkal. Pamiatkový úrad na vyplatenie odmeny nálezcovi nemá financie, čaká ich totiž z ministerstva kultúry. Nález objavil muž pred tromi rokmi v obci Nové Hony v okrese Lučenec. Išlo o zbierku mincí zo 17. storočia, ktoré majú  hodnotu podľa znaleckého…

Prejsť na článok
Trojnásobný granslamový víťaz po olympiáde odchádza do tenisového dôchodku. Pre britského tenistu Andyho Murrayho budú Letné olympijské hry 2024 v Paríži posledným turnajom v kariére. Škót je dvojnásobný olympijský šampión vo dvojhre, zlato získal na OH 2012 v Londýne i OH 2016 v Riu de Janeiro. „V parížskom areáli Roland Garros absolvujem posledný…

Prejsť na článok
Násilia na ženách v Británii rapídne pribúda. Vidíme len špičku ľadovca, hovorí policajtka. Množstvo násilia páchaného na ženách a dievčatách v Anglicku a Walese už dosiahlo úroveň mimoriadnej situácie. Denne tam zaznamenávajú takmer tritisíc takýchto trestných činov, informuje tamojšia polícia v najnovšej správe. Zo správy, ktorú zverejnila britská Národná rada policajných veliteľov (NPCC) vyplýva,…

Prejsť na článok
Bojujú s jednou živelnou pohromou za druhou. Dotknuté rodiny v Ubli sú už zúfalé . Humanitárna pomoc ich zachraňuje už druhýkrát. Najprv prišiel požiar, neskôr povodne, niektoré rodiny v obci Ubľa na východnom Slovensku sú už na pokraji síl. Napríklad, jeden z rodinných domov zasiahol najprv požiar, všetky zachránené veci preto…

Prejsť na článok
Kaliňák priblížil, kedy na Slovensko doletia ďalšie stíhačky. Prvé dve F-16 stíhačky pristáli na letisku v Kuchyni v pondelok večer. „Postupne budeme zavádzať stroje do ochrany nášho vzdušného priestoru, najmä po príchode tretieho v októbri tohto roka. Chcem sa ešte raz poďakovať za…

Prejsť na článok
Nad Libanonom zaznamenali sonický tresk. Vyvolali ho izraelské stíhačky. Izraelské bojové lietadlá nad libanonským hlavným mestom Bejrút a ďalšími oblasťami krajiny prekonali rýchlosť zvuku a vyvolali efekt takzvaného sonického (aerodynamického) tresku. Libanonská štátna tlačová agentúra uviedla, že obyvatelia hlavného mesta počuli sonický tresk. Tento fyzikálny jav sa…

Prejsť na článok
Nebezpeční morskí predátori sú nadrogovaní. Potvrdili to testy. Neuveriteľné výsledky predstavila štúdia zverejnená vo vedeckom žurnále Science of the Total Environment. Žraloky v pobrežných vodách Brazílie majú v tele dokonca až 100-násobne viac kokaínu ako v minulosti. Podľa vedeckej hypotézy môžu drogy vyhadzované…

Prejsť na článok
Karvašová z PS sa stala podpredsedníčkou jedného z výborov europarlamentu. V utorok si poslankyňu Ľubicu Karvašovú za Progresívne Slovensko v Bruseli zvolili za podpredsedníčku Výboru pre regionálny rozvoj v Európskom parlamente. (tasr)

Prejsť na článok
Poľsku sa obrnená hranica s Bieloruskom oplatila. Varšava už dlhšie Bielorusko obviňuje, že sa snaží destabilizovať EÚ vytváraním migračného tlaku na poľské východné hranice. Na poľsko-bieloruských hraniciach v dôsledku toho uviazlo v podmienkach nevhodných pre život množstvo ľudí. Okrem toho sa tam…

Prejsť na článok
Zachránili vzácneho dravca. Zranený pricupital k ľuďom. Orla skalného našli okoloidúci pod pohorím Vtáčnik, prežil len vďaka ich všímavosti. Zúbožený vták mal dvojnásobnú zlomeninu, bol vysilený a celý doráňaný.  „Pricupital k ľudom, ktorí ho našli a tam počkal na odchyt. Má tam jedno…

Prejsť na článok
Video: Rusi tvrdia, že pri útoku blízko Charkova zabili päťdesiat západných vojakov. Ruská armáda v Charkovskej oblasti na Ukrajine zasiahla výcvikové centrum s desiatkami žoldnierov a inštruktorov zo západných krajín. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany, podľa ktorého prišlo o život 50 osôb. Podľa oficiálneho vyjadrenia viedli…

Prejsť na článok
Vlastná záhradka v meste. Je to možné. Prečo však pôvodní nájomcovia vypovedali zmluvy? . BRATISLAVA – Paradajky už nemusíte pestovať len na balkóne, môžete si ich vypestovať v prenajatej záhrade. Jedna z mestských častí Bratislavy ponúka deväť záhrad, ktorým vypršal pôvodný nájom. Predchádzajúci nájomcovia v týchto záhradách nezostali. Karlova…

Prejsť na článok
Tesco v Dunajskej Strede dostalo stopku od hygieny. Od pondelka je potravinový reťazec zatvorený údajne z technických príčin, no podľa všetkého sú za tým práve hygienici.  „Robíme všetko pre to, aby sme tento hypermarket otvorili čo najskôr už zajtra – v utorok 23. júla…

Prejsť na článok
Pri páde vetroňa sa zranili žiačka aj inštruktor, obaja majú zlomenú chrbticu. Nešťastný incident sa stal na letisku v Boleráze v trnavskom okrese. Príčinu pádu lietadla zatiaľ nezistili. Pri páde z asi siedmich metrov okolo jedenástej hodiny dopoludnia sa zranili dvaja ľudia. Na miesto boli vyslané dve…

Prejsť na článok
Rozšíril sa zoznam krajín, kde zakázali býčie zápasy. Ich podporovatelia sa však búria. Kolumbijský prezident Gustavo Petro podpísal v pondelok zákon zakazujúci býčie zápasy. Podpísal ho naživo pred davom ľudí, v ktorom sa nachádzali aj stovky ochrancov zvierat. Ceremónia sa konala v Bogote v aréne na býčie zápasy. „Nemôžeme svetu tvrdiť, že zabíjanie vnímajúcich…

Prejsť na článok
V Kanade sa šíri požiar. Ohrozený je národný park i obec. Kanadské úrady vydali v noci na utorok miestneho času príkaz na evakuáciu obce Jasper a rovnomenného Národného parku v provincii Alberta na západe krajiny pre šíriaci sa lesný požiar. Miestne úrady vo vyhlásení uviedli, že podľa prvotných odhadov mal požiar zasiahnuť obec do piatich hodín.…

Prejsť na článok
Trebišovský súd čakajú zmeny. Zaplatiť ich majú z plánu obnovy. Budovu na Námestí mieru uviedli do užívania ešte v roku 1968. Hlavný objekt má celkovo štyri podlažia, východné krídlo dve. V najbližšom období však okresný trebišovský súd čaká modernizácia. Je tomu pár dní, čo bolo…

Prejsť na článok
Naftogaz: Sankcie proti Lukoilu neovplyvnili objem tranzitu ropy cez Ukrajinu. Sprísnenie sankcií voči najväčšej ruskej súkromnej ropnej spoločnosti Lukoil neovplyvnilo množstvo prepravovanej ropy do Maďarska či na Slovensko, povedal generálny riaditeľ ukrajinského štátneho podniku Naftogaz Olexij Černyšov na stretnutí s investormi 22. júla. „Celkový tranzit ropy v júli je štandardný, ak…

Prejsť na článok
Ľudia opäť raz podcenili hory. Záchranári v noci aj ráno ratovali viac turistov. Počas niekoľkých hodín pomáhala Horská záchranná služba vo Vysokých Tatrách belgickým aj českým návštevníkom. V pondelok neskoro večer prijali žiadosť o pomoc z Chaty pod Rysmi. Dvaja 21-roční Belgičania boli dehydrovaní a pociťovali celkovú nevoľnosť.…

Prejsť na článok
Netanjahu je presvedčený, že čoskoro dosiahnu dohodu o rukojemníkoch. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rodinám rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gaze povedal, že dohoda, ktorá by zabezpečila ich prepustenie, už čoskoro dosiahnu. O rozhovore informoval úrad premiéra. Snahy o dosiahnutie dohody o prímerí v Gaze, ktorú už v máji načrtol americký prezident…

Prejsť na článok
Progresívci Ódor, Karvašová a Yar sú podpredsedami výborov v europarlamente. Slovenským progresívnym europoslancom Ľudovítovi Ódorovi a Lucii Yar sa podarilo získať podpredsednícke stoličky v dôležitých europarlamentných výboroch. Správa prichádza krátko po tom, ako sa trojica „mainstreamových“ parlamentných skupín dohodla, že bude blokovať členov konzervatívnych frakcií…

Prejsť na článok
Predavačka na pumpe prežila hrôzu ako zo zlého filmu. So zbraňou v ruke prepadol pracovníčku pumpy cudzinec. Zo strachu o svoj život mu odovzdala všetky peniaze.  „Páchateľ namieril na ženu čiernu krátku strelnú zbraň nezisteného typu a značky, ktorú držal v pravej ruke a opakoval, aby mu…

Prejsť na článok
Rusko chce prísnejšie trestať vojakov za používanie smartfónov na fronte. Štátna duma rokuje o návrhu zákona, ktorý umožní prísnejšie disciplinárne tresty pre vojakov používajúcich smartfóny a iné elektronické zariadenia v bojových zónach. Návrh zákona už schválil výbor pre obranu, podľa ktorého bude používanie elektronických zariadení určených na „domáce účely“ v bojovej zóne klasifikované…

Prejsť na článok
Na slovenskom trhu sa objavil ďalší podvodný e-shop. Tentokrát sa vydávajú za značku SuperFit. Objednaný tovar z neho nikdy neuvidíte.  „Bohužiaľ mojej manželke sa podarilo nakúpiť tovar za takmer 93 eur, ktorý nikdy nepríde,“ napísal nachytaný kupujúci, ktorý upozornil na podvodný portál superfitsk.sk Na prvý…

Prejsť na článok
V Rusku sa koná jadrové cvičenie. Jeho súčasťou sú aj rakety s dosahom 11-tisíc kilometrov. Ruská armáda usporadúva vojenské cvičenia, ktorých súčasťou sú aj mobilné odpaľovacie systémy s jadrovými raketami Jars. Ide pritom už o druhé takéto manévre za menej ako mesiac, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa…

Prejsť na článok
Novou riaditeľkou Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana sa stala Petra Flach. Fach bola od marca dočasne poverená vedením Bibiany. Ako ozrejmila hovorkyňa rezortu kultúry Petra Bačinská, výberové konanie sa konalo v piatok 19. júla. „Prihlásili sa do neho dve kandidátky, obe splnili všetky kritériá. Na samotné…

Prejsť na článok
Archeológovia v Jánovciach skúmali život v podhradí. Našli predmety z obdobia pred Kristom. JÁNOVCE – Už štvrtú sezónu pokračuje v obci Jánovce v časti Machalovce systematický sondážny archeologický výskum v lokalite zaniknutého hradiska z obdobia prvého storočia pred Kristom. Mnohé vykopané predmety archeológov prekvapili. „Tohto roku sme sa…

Prejsť na článok
Palestínske frakcie podpísali v Číne dohodu, ktorá má ukončiť ich rozdelenie. Zástupcovia 14 palestínskych frakcií sa na svojich rokovaniach v Číne dohodli na vytvorení „dočasnej vlády národného zmierenia“, ktorá bude po vojne s Izraelom spravovať Pásmo Gazy. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v utorok na…

Prejsť na článok
Biden odovzdal časť právomocí o podpore Ukrajiny Yellenovej a Blinkenovi. Americký prezident Joe Biden v pondelok delegoval niektoré právomoci v rámci zákona o podpore Ukrajiny americkému ministrovi zahraničných vecí Antonymu Blinkenovi a ministerke financií Janet Yellenovej. Biden na základe svojich právomocí vyplývajúcich z Ústavy USA…

Prejsť na článok
V Bangladéši prišlo počas protestov o život najmenej 168 ľudí, stovky zatkli. Najmenej 168 ľudí vrátane viacerých policajtov prišlo o život počas protestov v Bangladéši a viac než 1 100 osôb bolo zadržaných. V hlavnom meste Dháka bolo zatknutých najmenej 532 osôb. Bezpečnosť tam zabezpečuje množstvo vojakov,…

Prejsť na článok
Alex Soros verejne podporil Kamalu Harrisovú. Vieme, kto bude ďalšou bábkou, reagoval Musk. Syn finančníka George Sorosa verejne vyjadril podporu Kamale Harrisovej, ktorá sa uchádza o prezidentské kreslo v USA. „Rád by som poďakoval Alexovi Sorosovi za to, že nikoho nenechal v napätí, kto bude ďalšou bábkou,“ reagoval…

Prejsť na článok
Netanjahu má záujem stretnúť sa v USA s exprezidentom Trumpom. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu požiadal o osobné stretnutie s bývalým prezidentom USADonaldom Trumpom. Ich schôdzka by sa mala uskutočniť tento týždeň počas Netanjahuovej návštevy v USA. S odvolaním sa na ľudí oboznámených so situáciou o…

Prejsť na článok
Súperkou Trumpovi bude Harrisová. V centre kampane chce aj právo na potrat. Kamala Harrisová má podporu dostatočného počtu delegátov nominačného zjazdu Demokratickej strany, ktorý sa bude konať v polovici augusta v Chicagu. Podporu jej už vyjadrilo 2 214 delegátov, potrebuje priazeň aspoň 1 986 delegátov. Tieto prieskumy…

Prejsť na článok
Parlament ako „Zelenského notár“. Chaos a pochybné vytváranie súhlasu. Zelenského strana je rozdelená a stratila tak v zákonodarnom zbore väčšinu. Reportáž New York Times o tom, ako sa vláda v Kyjeve opiera o pochybné spojenectvá, aby jej prechádzali zákony a minimalizovala kontrolu na jej…

Prejsť na článok
Postrelili premiéra, mohla to byť jeho derniéra, rapuje Majk Spirit v novej piesni. Postrelili premiéra, ledva to prežil, mohla to byť jeho derniéra, rapuje Majk Spirit v novej piesni. Známy interpret ju nahral krátko po atentáte na Roberta Fica, rozhodol sa však zverejniť ju až po streľbe na…

Prejsť na článok
Uplynulo 13 rokov od teroristických útokov v Nórsku, pri ktorých zomreli desiatky ľudí. Uplynulo 13 rokov od teroristických útokov v Nórsku, keď Anders Behring Breivik v Osle a na ostrove Utöya usmrtil 77 ľudí. Odsúdili ho na 21 rokov vo väzení a trest sa mu môže predĺžiť, ak…

Prejsť na článok
V západoafrickom Mali zahynulo 26 ľudí, keď ozbrojenci zaútočili na dedinu v regióne Mopti. V západoafrickom Mali zahynulo 26 ľudí, keď ozbrojenci zaútočili na dedinu v regióne Mopti. Útočníci strieľali na ľudí pracujúcich na poliach, armáda dorazila na miesto činu až po útoku, uviedol starosta Moulaye Guindo. Cieľom útoku…

Prejsť na článok
Kresťanskodemokratické hnutie možno zatlačí na Smer. Kresťanskodemokratické hnutie možno zatlačí na Smer a z konzervatívnej pozície bude môcť otestovať, či v prejave Roberta Fica na Devíne išlo o reálne plány alebo len prázdne reči. Podľa Michala Šimečku si totiž musí vybrať…

Prejsť na článok
Šéf poľskej diplomacie navrhol, aby Rada EÚ v auguste zasadla na Ukrajine. Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski navrhol, aby sa augustové neformálne stretnutie šéfov diplomacie krajín Európskej únie konalo na Ukrajine. Maďarsko nesúhlasilo. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell následne oznámil, že stretnutie sa bude konať v…

Prejsť na článok
Nancy Pelosiová podporila Kamalu Harrisovú ako prezidentskú kandidátku demokratov. Nancy Pelosiová podporila Kamalu Harrisovú ako prezidentskú kandidátku demokratov. Bývalá predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov označila viceprezidentku za „brilantne bystrú“. Harrisová avizovala zámer kandidovať po tom, čo zo súboja o Biely dom v nedeľu odstúpil súčasný…

Prejsť na článok
Video: V Kuchyni pri Malackách pristáli prvé dve slovenské stíhačky F-16. Video: V Kuchyni pri Malackách pristáli prvé dve slovenské stíhačky F-16, na prístavaciu dráhu vojenského letiska zasadli po slávnostnom prelete. Privíta ich prezident Peter Pellegrini v spoločnosti ministra obrany Roberta Kaliňáka. (tasr)

Prejsť na článok
Neformálne stretnutie ministrov diplomacie a obrany sa bude konať v Bruseli, rozhodol Borell. Neformálne stretnutie ministrov diplomacie a obrany sa bude konať v Bruseli, nie v Budapešti, rozhodol šéf európskej diplomacie. Josep Borell odôvodnil presun augustového rokovania postojom Maďarska k vojne na Ukrajine. Maďarsko od začiatku júla na…

Prejsť na článok
Rusi začali demontovať posledný ukrajinský kostol na Kryme. Rusi začali demontovať posledný kostol ukrajinskej ortodoxnej cirkvi na Kryme. S rozoberaním chrámu Povýšenia Svätého Kríža v Jevpatoriji začali už 21. júla. Vrchné časti stavby spolu s kupolou už stihli odstrániť. Farnosť čelila tlaku zo…

Prejsť na článok
Únia má opäť v hľadáčiku Metu. Preveruje, či sa používatelia mohli vlani bez nátlaku rozhodnúť. Únia má opäť v hľadáčiku Metu. Jej orgány na ochranu spotrebiteľov preverujú zavedenie nového platobného modelu internetovej spoločnosti Meta. Oznámila to v pondelok európska komisárka. „Nebudeme sa prizerať niektorým zákerným praktikám, ktoré zavádzajú spotrebiteľov,“ uviedla…

Prejsť na článok
Bidenove výsledky nemajú obdobu v histórii Spojených štátov, vyhlásila Harrisová. Dosiahnuté výsledky prezidenta Joea Bidena nemajú v modernej histórii Spojených štátov obdobu, vyhlásila americká viceprezidentka Kamala Harrisová počas prvého verejného vystúpenia, odkedy sa úradujúci šéf Bieleho domu vzdal opätovnej kandidatúry. Biden uviedol, že zostane vo…

Prejsť na článok
Žobrajúce deti sú ako návnada. Ako im pomôcť?. Žobrajúce deti sú ako návnada. Všetko ide tým, ktorí ich do toho nútia a ešte ich zbijú, keď donesú málo. Ako sa v takejto situácii zachovať a na koho sa obrátiť?  Podľa hovorcu odboru komunikácie a prevencie Prezídia policajného…

Prejsť na článok
Nemecké štátne zastupiteľstvo obvinilo troch Sýrčanov zo znásilnenia dvoch Češiek. Nemecké štátne zastupiteľstvo obvinilo troch Sýrčanov zo znásilnenia dvoch Češiek, v meste Gera sa nachádzali počas študentského výmenného pobytu. Incident sa odohral v novembri minulého roka. Dievčatá vo veku 17 a 18 rokov sa vtedy…

Prejsť na článok
EÚ začne s Arménskom rokovať o bezvízovom styku. Európska únia v pondelok oznámila, že s Arménskom začne dialóg o možnom zavedení bezvízového režimu. Euroblok okrem toho Arménsku ponúkne aj vojenskú pomoc vo výške desať miliónov eur. Arménsko sa v posledných mesiacoch usiluje o…

Prejsť na článok
Hlinou sa dá sprostredkovať veľké spektrum myšlienok, hovorí oceňovaná Martina Švarc. Hlinou sa dá sprostredkovať veľké spektrum myšlienok a vytvoriť tak jedinečné dielo, hovorí vášnivá keramikárka Martina Švarc. Jej diela obdivujú aj v Japonsku, kde vyhrala rôzne medzinárodné ceny. Vybudovala si svoj vlastný štýl a najväčšiu radosť jej robí,…

Prejsť na článok
V Bulharsku ani na druhý pokus nezostavili vládu, krajina sa blíži k predčasným voľbám. V Bulharsku ani na druhý pokus nezostavili vládu, krajina sa blíži k predčasným voľbám, ktoré by boli už siedmymi od apríla 2021. Prezident má týždeň na poverenie posledného subjektu, nové voľby sa v prípade neúspechu…

Prejsť na článok
Počet útokov na ľudí v médiách rastie. Za štvrtinou stáli politici. Počet útokov na ľudí v médiách rastie. Viac prípadov sa týkalo žien. V prvom polroku zaznamenali 48 incidentov. Portál Bezpečná.žurnalistika.SK eviduje nárast po neúspešnom pokuse o atentát na Roberta Fica. Po ňom bolo zaznamenaných 14…

Prejsť na článok
Internistka: Ak rýchlo schudnete, prejaví sa „jojo” efekt. K obezite sa človek dopracuje v priebehu niekoľkých rokov, ak rýchlo schudnete, prejaví sa „jojo” efekt. Pri správnom chudnutí by ste nemali zhodiť viac ako štyri kilogramy za mesiac, hovorí internistka AGEL Clinic v Bratislave Edita Príhelová.  Viac…

Prejsť na článok
Počet obetí streľby v opatrovateľskom dome v chorvátskom Daruvare stúpol na šesť. Počet obetí streľby v opatrovateľskom dome v chorvátskom Daruvare stúpol na šesť, zranených evidujú rovnaký počet. Jedna z obetí zomrela po prevoze do nemocnice. Útočníkom má byť bývalý policajt, jednou z obetí môže byť jeho…

Prejsť na článok
Šéfka americkej tajnej služby priznala pochybenie v prípade atentátu na Trumpa. Šéfka americkej tajnej služby priznala pochybenie v prípade atentátu na Donalda Trumpa. „Trinásteho júla sme zlyhali,“ priznala Kimberly Cheatleová s odkazom na deň streľby na republikánskeho prezidentského kandidáta. Cheatleová, ktorá čelí výzvam na odstúpenie, o…

Prejsť na článok
Vládny špeciál opäť poslúži na prepravu ústavných činiteľov za športom. Vládny špeciál opäť poslúži na prepravu ústavných činiteľov za športom, na otvárací ceremoniál letnej olympiády v Paríži poletia v spoločnosti prezidenta dvaja ministri. Lietadlom nedávno leteli na futbalové majstrovstvá. Do Francúzska majú teraz vládnym špeciálom…

Prejsť na článok
Izraelskí osadníci napadli palestínskych farmárov a zahraničných aktivistov. Izraelskí osadníci napadli palestínskych farmárov a zahraničných aktivistov, útok pri obci Kusra na Západnom brehu Jordánu zdokumentovala CNN. Troch cudzincov a miestneho roľníka hospitalizovali, armáda agresorov zastavila. K útoku došlo ešte v nedeľu – niekoľko…

Prejsť na článok
Mestský úrad v Rimavskej Sobote chcú presťahovať do chátrajúceho župného domu. RIMAVSKÁ SOBOTA – Najväčšou historickou budovou Rimavskej Soboty je bývalý župný dom Gemersko-malohontskej župy na Námestí Mihálya Tompu. Tento rozľahlý trojkrídlový trojpodlažný objekt je však už roky prázdny a chátra. Čoskoro by sa to mohlo…

Prejsť na článok
Iránske a ruské námorné sily odštartovali spoločné manévre v Kaspickom mori. Iránske a ruské námorné sily odštartovali spoločné manévre v Kaspickom mori. Majú zahŕňať taktické cvičenia, záchranné misie a operácie proti pirátom, uviedol hovorca iránskeho námorníctva pre študentskú tlačovú agentúru ISNA. V nasadení má byť aj vojnová loď islamských Revolučných gárd.…

Prejsť na článok
Blanár: Zastavenie dodávok ropy je porušením asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou. Blanár: Zastavenie dodávok ropy je porušením asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou. Minister takto reagoval na ukrajinské opatrenia v súvislosti so zastavením tranzitu ropy z Ruska dodávanej na Slovensko a do Maďarska. Spolu s maďarským…

Prejsť na článok
Opätovne sa začína skladať mozaika suverénnej ochrany vzdušného priestoru Slovenska. Opätovne sa začína skladať mozaika suverénnej ochrany vzdušného priestoru Slovenska. Stíhačky F-16 sú prvé dva dieliky, ktoré boli pripravované treťou vládou Roberta Fica. Uviedol to minister obrany Robert Kaliňák v rozhovore pre STVR. Prvé dve…

Prejsť na článok
Ruská FSB informovala o náleze výbušnín a rozbušiek v zásielkach z Nemecka a Talianska. Ruská FSB informovala o náleze výbušnín a rozbušiek v zásielkach z Nemecka a Talianska. Podľa tajnej služby boli určené na teroristické útoky, zásielku v Petrohrade predstavovali valčeky trhaviny v automobilových tlmičov. Federálna bezpečnostná služba k incidentu zverejnila i video. FSB tiež uviedla, že zatkla bližšie neurčený…

Prejsť na článok
Taraba: Podávam trestné oznámenie pre slovenský znak na dúhovej vlajke. Taraba: Podávam trestné oznámenie pre slovenský znak na dúhovej vlajke. Zástava s týmto znakom sa počas Dúhového Pridu objavila na Námestí slobody v Bratislave a ostala tam aj deň po skončení podujatia. Zobrazenie slovenského znaku…

Prejsť na článok
Vďaka poľsko-slovenskej spolupráci sa budú realizovať projekty za vyše 500-tisíc eur. Vďaka poľsko-slovenskej spolupráci sa budú realizovať projekty za vyše 500-tisíc eur. Na území Prešovského kraja budú zamerané na budovanie cezhraničných partnerstiev a spoločnej identity ľudí žijúcich v pohraničí. Schválených je nových 16 malých projektov v…

Prejsť na článok
Veterinárov hospodárskych zvierat je na Slovensku žalostne málo. Veterinárov hospodárskych zvierat je žalostne málo. Hrozí, že o pár rokov zvieratá na Slovensku nebude mať kto vyšetriť.  Mladí veterinári odchádzajú do zahraničia a iní uprednostňujú skôr domáce zvieratá. Prax na farmách študentov neláka. „Požiadavka z praxe je…

Prejsť na článok
Ruský súd na neverejnom procese odsúdil americko-ruskú novinárku Alsu Kurmaševovú na šesť a pol roka väzenia. Ruský súd na neverejnom procese odsúdil americko-ruskú novinárku Alsu Kurmaševovú na šesť a pol roka väzenia za šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde. Súdny proces s reportérkou Rádia Sloboda sa konal v piatok. (ap, tasr)

Prejsť na článok
V najbližších dvoch mesiacoch dodá Česko Ukrajine ďalších 100-tisíc kusov munície. V najbližších dvoch mesiacoch dodá Česko Ukrajine ďalších 100-tisíc kusov munície, oznámil český minister zahraničia Jan Lipavský. Ďalšie kolo českej muničnej iniciatívy oznámil pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli. Lipavský zdôraznil, že k vojenskej iniciatíve sa doteraz…

Prejsť na článok
Médiá: Ukrajina sa mstí Maďarsku a Slovensku ohrozením ich energetickej bezpečnosti. Ukrajina zastavením prepravy ropy od ruského dodávateľa Lukoil ohrozila energetickú bezpečnosť Maďarska a Slovenska, pričom Kyjev sa netají tým, že tak robí z politických dôvodov. Konštatoval to v pondelok server mandiner.hu. Podľa servera tretina dovozu…

Prejsť na článok
Memorandum má posilniť spoluprácu medzi Slovenskom a Spojenými arabskými emirátmi. Memorandum má posilniť spoluprácu medzi Slovenskom a Spojenými arabskými emirátmi, a to v oblasti kultúry a umenia. Memorandum o porozumení pokrýva obdobie rokov 2024 – 2029. Dokument v pondelok v priestoroch Bratislavského hradu podpísala ministerka…

Prejsť na článok
Poslanci za SNS plánujú predložiť novelu zákona o štátnych symboloch. Poslanci za SNS plánujú predložiť novelu zákona o štátnych symboloch. O jej konkrétnom znení sa bude ešte diskutovať. „V SNS plánujeme túto novelu predkladať ako poslanecký návrh, avšak jeho znenie bude predmetom diskusie a zhody…

Prejsť na článok