Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.
prečítať viacKOŠICE – Počet osteoporotických zlomenín v populácii narastá. Najrizikovejšiu skupinu tvoria ľudia nad 50 rokov. Tejto problematike sa v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice začali intenzívne venovať v roku 1995, keď vo vtedajšej Fakultnej nemocnici L. Pasteura vzniklo prvé Osteocentrum na Slovensku pod vedením vedúcej lekárky MUDr. Judity Ondrejkovej. Primárna úloha bola prevencia, postupne diagnostika a terapia, pribudla rehabilitácia a centrum nabralo na komplexnosti liečby osteoporózy,
Podľa posledných štatistických údajov je na Slovensku oficiálne liečených 264 000 osteoporotických pacientov, z nich 78 % sú ženy a 22 % muži. Denne pribudne na Slovensku 269 osteoporotických zlomenín a za hodinu deväť.
„Inšpiráciou na vznik kvalitného centra bolo krajské pracovisko protetiky v Hradci Králové, ktoré sme spolu s mojimi kolegami navštívili v roku 1995 a hneď po návrate sme začali s prípravami na zriadenie špičkového slovenského osteocentra,“ spomína jeho zakladateľka a prezidentka jubilujúcej Ligy proti osteoporóze – Slovensko MUDr. Judita Ondrejková. „Vznik Osteocentra bol pre nemocnicu mimoriadne pozitívny krok v zdravotnej starostlivosti o osteoporotických pacientov. Práve vďaka intenzívnej spolupráci s ostatnými špecialistami z odborov ako endokrinológia, reumatológia, nefrológia, gastroenterológia, hematológia, onkológia a gynekológia môžeme k diagnostike a liečbe týchto pacientov pristúpiť komplexne. Presne takýto prístup k starostlivosti o pacienta chceme nastaviť aj do budúcna,“ hovorí riaditeľ UNLP Košice, Ľuboslav Beňa.
„Obyvateľstvo starne, tým pádom sa počet osteoporóz zvyšuje a našou snahou je zabrániť ďalším zlomeninám. Snažíme sa podchytiť pacienta hneď po utrpení prvej osteoporotickej zlomeniny a začať liečbu tak, aby sme predišli ďalším zlomeninám, ktoré potom nasledujú, pretože táto osteoporotická zlomenina spustí ďalší proces. Kosť je slabá a hrozí, že sa bude lámať. Preto je potrebné, aby pacienti boli disciplinovaní, chodili na kontroly, nevynechávali ambulantnú prevenciu a aby sa liečili. Koniec-koncov, tie lieky sú len lieky a je dôležité, aby si pacienti uvedomili, že životospráva je pre nich najpodstatnejšia – prestať fajčiť, viesť zdravý životný štýl, mať viac pohybu, tak ako komu vyhovuje v danom veku. Sám pacient si musí uvedomiť to riziko, do ktorého vstupuje, keď už má prvú osteoporotickú zlomeninu za sebou, pretože jej dôsledky môžu byť fatálne,“ hovorí vedúca Komunikačného odboru UNLP Košice Ladislava Šustová a dodáva, že zlomeniny krčka u seniorov vo vyššom veku sa, žiaľ, končia aj smrťou. „Preto je potrebné, aby títo pacienti navštevovali lekára po prvej osteoporotickej zlomenine pravidelne,“ zdôrazňuje.
Každému pacientovi, ktorý utrpí osteoporotickú zlomeninu, hrozí veľké riziko vzniku ďalšej. Pri bežnej starostlivosti je pacient po doliečení akútneho stavu so zlomeninou odoslaný na liečbu osteoporózy do osteologickej ambulancie podľa miesta bydliska. Veľa pacientov však odporúčania špecialistov na dlhodobú liečbu nedodrží a ďalšie vyšetrenia už neabsolvuje. „Aby sme spoluprácu týchto pacientov a ich následnú liečbu zlepšili, a tým znížili riziko vzniku ďalších osteoporotických zlomenín, pripravujeme komplexnú zmenu starostlivosti o týchto pacientov v rámci systému FLS – Fracture liaison service, v spolupráci s jednotlivým špecialistami v oblasti ortopédie, úrazovej chirurgie, osteológie v nadväznosti na špecialistov v ďalších odbornostiach. U týchto pacientov je potrebné plynule nadviazať na ďalšiu starostlivosť a liečbu osteoporózy hneď po zistení prvotnej zlomeniny,“ hovorí ortopéd MUDr. Róbert Čellár, PhD., MPH, námestník Úseku LPS v UNLP pre chirurgické odbory.
Osteoporóza, laicky rednutie kostí, postihuje najmä ženy v menopauze. Je spôsobená ubúdaním kostnej hmoty, čo narúša stavbu kostí tak, že strácajú svoju pevnosť. Ľudia
s osteoporózou sú náchylnejší na zlomeniny, mnohé prípady v staršom veku môžu končiť úmrtím v dôsledku komplikácií. Rednutie kostí a následné zlomeniny celkovo znižujú kvalitu života človeka, pretože ho výrazným spôsobom obmedzujú v každodenných činnostiach.
Ochoreniu dnes najviac napomáha súčasný životný štýl. Nezdravé stravovanie, málo pohybu, alkohol, cigarety, vynechávanie mliečnych výrobkov – to všetko sa verejnosti zdôrazňuje znova a znova, no hlas lekárov ostáva takmer nevypočutý, keďže počet pacientov s rednutím kostí naďalej stúpa. Hoci sa dnes osteoporóza lieči liekmi, na prvom mieste stále stojí zmena životosprávy. Ak ľudia naozaj nechcú zomierať na dôsledky zlomenín, budú musieť najprv zmeniť spôsob svojho myslenia.
Viac informácií v réžii UNLP o tejto diagnóze je tomto odkaze: https://unlp.sk/aktualita/svetovy-den-osteoporozy-20-oktober/
Pacienti s osteoporózou sa môžu združovať v Lige proti osteoporóze – Slovensko, ktorá bola založená pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy v roku 1998. Prvý klub tejto pacientskej organizácie na Slovensku vznikol na pôde Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice na Rastislavovej ulici.
„V tejto pacientskej organizácii združujú pacientov, kde pre nich robia rôzne programy. Je výborné, ak sa pacient stane členom Ligy proti osteoporóze, pretože on ďalej môže vzdelávať svojich známych, priateľov a okolie o tom, že je dôležité, aby pacient spolupracoval, aby si sám svoj život korigoval nielen liekmi, ale aj prístupom,“ vraví Ladislava Šustová.
Najaktívnejším členom Ligy proti osteoporóze je Klub osteoporózy v Košiciach pri MČ – Staré Mesto, ktorý vedie Jana Petrušová. Celé toto obdobie aktívne vedie svojich členov k prevencii osteoporotických zlomenín, pohybom, životosprávou, správnym stravovaním a trpezlivou dlhoročnou dispenzarizáciou u lekára – osteológa. Jana Petrušová je zakladateľkou Ligy, bola pri zrode v roku 1998 a v roku 2016 bola ocenená plaketou primátora mesta Košice za dlhoročnú aktívnu prácu v spoločenských a zdravotne zameraných organizáciách v meste. V roku 2022 jej Rada seniorov udelila titul Senior veterán. Bola vyhlásená za babičku roka 2010, mala udelené viaceré uznania v meste a pri výročiach LIGY doma i v zahraničí dostala ocenenia, ktoré si v plnej miere zaslúžila. Ako bývalá zdravotníčka veľmi dobre chápe aj dnes svoju spoločenskú úlohu v seniorskom veku.
Tento klub dosiahol mimoriadne úspechy. Nie je možné všetky ocenenia vymenovať, tak si pripomenieme aspoň niektoré. Stal sa najaktívnejším klubom seniorov v meste Košice v roku 2019. Je držiteľom množstva diplomov a uznaní za aktívnu účasť členov na Seniorskej olympiáde, ako aj na viacerých športových turnajoch. Získal ocenenie pri príležitosti Mesiaca úcty k starším v roku 2018. V rokoch 2021 – 2022 získal titul Klub roka za zvládnutie náročného obdobia počas covidovej epidemiologickej situácie v prospech seniorov MČ Košice-Staré Mesto. Členovia klubu osteoporózy sa aktívne zúčastnili na oslavách – Európske mesto kultúry, Európske mesto športu, Európske mesto dobrovoľníctva, Svetový deň osteoporózy a MMM, Športová olympiáda seniorov, Nočný beh mestom, Hudobné popoludnia v klube, Koncerty národov a iné podujatia. V Seniorských olympiádach v Košiciach sa jeho členovia každoročne umiestňujú na popredných miestach – stolný tenis, kolky, šípky, petang, plávanie, bowling… Klub OP má aj členov, ktorí sa venujú kultúrnej oblasti – maľovaniu, spevu, hre na hudobných nástrojoch, zúčastňujú sa na koncertoch a divadelných predstaveniach. Spestrujú si život aj návštevou seniorských zariadení, navštevujú členov v domácnosti a pomáhajú menej mobilným pacientom.
Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.
prečítať viac