Najkrajší v Barci je Zichyho kaštieľ. Traduje sa, že tento renesančný skvost, ktorý prešiel v minulosti niekoľkými renováciami, bol svojho času najkrajšou šľachtickou rezidenciou v niekdajšej Abovsko-turnianskej župe.
Jeho história sa začala písať v 15. storočí, keď bol postavený pre rodinu grófa Károlyiho Zichy, pôvodom z obce Haniska pri Košiciach. Rozsiahlymi renováciami prešiel v rokoch 1849 a 1899. Práve tú druhú v duchu secesie riadil významný košický staviteľ Péter Jakab.
Barčiansky kaštieľ využívali v minulosti rôzne inštitúcie:
- 1935 Štátne pokusné hospodárstvo
- 1936 –1938 Gazdinská škola
- 1938 vojenské veliteľstvo, následne Maďarská žandárska škola
- 1952 časť budovy využívala stanica Zboru národnej bezpečnosti
- 9. október 1955 – 18. september 1970 Stredná poľnohospodárska technická škola, neskôr Stredné poľnohospodárske učilište (v roku 2006 ho presťahovali na Kukučínovu ulicu)
- V decembri 2008 kaštieľ od KSK odkúpila MČ Košice-Barca
- Od roku 2010 v ňom sídlia obecný úrad, pobočka Knižnice Jána Bocatia a je tu zriadené mini múzeum s nálezmi, ktoré sa viažu k histórii Barce.
Priestory Zichyho kaštieľa mimoriadne obľubujú mladomanželia na fotografovanie. Obzvlášť pekne na záberoch pôsobí dvojramenné drevené schodisko, nad ktorým je kazetový strop (foto v galérii).
V okolí kaštieľa je rozľahlý 10-hektárový udržiavaný park s jazierkom, v ktorom sa zdržiavajú divé kačice, labute, občas pri zletoch aj stovky bocianov. Zo vzácnych druhov tu žijú veveričky hnedá a čierna, holub hrivnák a drobné spevavce. Darí sa tu aj vegetácii, starým dvestoročným stromom – dubom, platanom a lipám.
Za zmienku určite stoja aj ďalšie dve historické dominanty Barce: Berzeviczyho kúria a kaštieľ Barczayiovcov. Práve od mena pôvodných majiteľov je odvodený názov obce. Obe nehnuteľnosti vlastnia súkromníci.
Ak zavítate na východ Slovenska, určite si nenechajte ujsť príležitosť pozrieť si tri barčianske kaštiele a miestny park, rozlohou najväčší v Košiciach.