Sklenený dom, včelí raj či vodný vlek. Košičania a turisti sa môžu tešiť na nové zážitky

Presklene-iglu-noc-pod-hviezdami-v-lese-1-1024x683 Presklené iglu Zdroj: terraincognita

KOŠICE – Košický samosprávny kraj pokračuje cez grantovú výzvu Terra Incognita aj v roku 2024 v podpore nových a inovatívnych projektov, ktoré prinesú pozitívny vplyv na turistickú infraštruktúru v celom kraji. Kraj tak otvorí dvere novým zážitkom a možnostiam pre turistov.

Táto iniciatíva, ktorej garantom je Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus, disponuje sumou vo výške 1,35 milióna eur.

Hornád, zážitkové trasy Zdroj: terraincognita

Vzniknúť má 22 projektov

„Odborní hodnotitelia mali plné ruky práce. Naša grantová výzva je z roka na rok bohatšia o inovatívnejšie nápady, ktoré dokážu konkurovať aj ďalekému zahraničiu. Vybrali sme 22 projektov, ktoré splnili požadované kritériá a prinesú niečo výnimočné. Tento rok sa finančné prostriedky dostanú do všetkých kútov Košického kraja, kde zatraktívnia cestovný ruch,“ priblížil predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Sklenený dom a Vodný vlek

Dva projekty, VineScape – Sklenený dom na Tokaji a Vodný vlek na brehu Vinianskeho jazera – prichádzajú s atraktívnymi konceptmi, ktoré sú zamerané na prírodné prostredie a aktívny oddych.

„Neviditeľný dom“ umožní pohodlné vnímanie ticha a krásy prírody s priamym prepojením na okolitú krajinu a jedinečnými výhľadmi do diaľky. Pri vodnom vleku na brehu Vinianskeho jazera si zasa návštevníci môžu vychutnať populárny vodný šport – wakeboarding/wakeskateing.

Sklenený dom VineScape/Zdroj: terraincognita

V kraji pribudnú Včelí raj, vyhliadka aj bazén s vodopádom

Najväčšia suma, až 885-tisíc eur, sa investuje do veľkých rozvojových projektov, ktoré prinesú cestovateľom nové možnosti zážitkov. Významný je napríklad projekt Včelí raj, ktorý sa zameriava na chov včiel a spojenie apiterapie s ekoturistikou blízko kaštieľa Betliar na Gemeri.

Ďalší projekt je Nordpark Žehra – nový bežecký lyžiarsky areál v srdci Spiša s viac ako 7,5 kilometrami bežeckých tratí v lesných porastoch.

Ostatné projekty zahŕňajú Vyhliadku Gloriette v Gelnici s výhľadom na banícke mesto, Vodnú priekopu pod Akropolou v Slovenskom raji s bazénom a vodopádom, rozšírenie ZOO Spišská Nová Ves o Guľôčkový svet, Pastoračné centrum Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom či inteligentnú budovu Cesty Pútnika. Zemplínsku šíravu obohatia o výletnú loď so zaujímavými aktivitami či živou hudbou.

Nová vyhliadka Gloriette/Zdroj: terraincognita

300-tisíc eur poputuje na podporu ekoturistických projektov

O turistické zážitky sa budú rozširovať aj Senianske rybníky. Zamerané budú na mäkký prírodný turizmus a pozorovanie vtáctva. V Lipovníku vybudujú infraštruktúru pre turistov, ktorí si budú chcieť vychutnať jazdu na koni.

Ďalšie príklady sú infraštruktúra pre zážitkové trasy v povodí Hornádu či drevená loď pre rodiny s deťmi, altánok a doplnkový mobiliár na brehu Ružína.

V Pavlovciach nad Uhom vznikne Záhrada slovensko-amerického kultúrneho dedičstva s viacerými atrakciami a v Rožňave vybudujú nový flow trail. Na Jahodnej pribudne discgolfové ihrisko, zatiaľ čo na rieke Bodrog zase nový oddychový bod. Pri chate Lajoška bude možné stráviť noc v sklenených iglu pod hviezdami a pri jazere Úhorná v Smolníku vyrastie prírodná sauna.

Vtáčí raj Zdroj: terraincognita

Kostoly budú mať virtuálnych sprievodcov

Podpora projektov v rámci opatrenia Európske dedičstvo dosiahne sumu 35-tisíc eur. V oblasti Gemera sa začne nová éra v prezentácii kostolov Európskeho dedičstva s príchodom virtuálnych a stálych sprievodcov. Interiér, históriu a informácie o kostoloch tak budete môcť skúmať online. Počas letnej sezóny tiež budú k dispozícii stáli sprievodcovia pre kostoly Štítnického okruhu Gotickej cesty.

Sprístupnenie kostolov Európskeho dedičstva Zdroj: terraincognita

Hlavný cieľ programu Terra Incognita

Budovanie atraktívneho a udržateľného cestovného ruchu v Košickom kraji zostáva hlavným cieľom programu Terra Incognita, ktorý bude aj naďalej sledovať rozvoj turizmu v regióne. „V našej organizácii nám vždy záležalo na tom, aby portfólio projektov rástlo do kvality a reflektovalo aj nároky na udržateľný rozvoj a ekoturistický prístup. Tieto nové iniciatívy sú krokom k modernejšej a komfortnejšej prezentácii kultúrnych pamiatok,“ dodala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.


Ďalšie články