Žiakom z Luníka IX nechýba talent. Na športových súťažiach žnú úspechy a získavajú medaily

Karate a MMA Mladé talenty môžete podporiť aj v kampani Donio. Foto: archív ZŠ Ľ. Podjavorinskej

KOŠICE – Žiaci Základnej školy (ZŠ) Ľ. Podjavorinskej na sídlisku Luník IX sú dôkazom toho, že aj deti zo slabších sociálnych vrstiev či marginalizovaných rómskych komunít v sebe ukrývajú talent. Dôležité je ho nájsť a podporiť. 

Dvaja učitelia, dve rôzne športové disciplíny, no rovnako vynikajúce výsledky. Telocvikári Ivan Beluško a Peter Furman začali pôsobiť na ZŠ Ľ. Podjavorinskej na začiatku školského roka 2023/2024 a okrem vyučovania telesnej výchovy sa aktívne venujú aj mimoškolským športovým aktivitám so žiakmi.

Už počas prvého roka svojho pôsobenia na škole žnú úspech za úspechom. Pochváliť sa môžu rôznymi oceneniami na majstrovstvách nielen na Slovensku, ale aj za hranicami našej krajiny. A to aj napriek tomu, že deti sa technicky náročným športom venujú len zopár mesiacov.

Učiteľ Peter Furman na škole vedie krúžok Bojovník, kde sa žiaci učia umeniu MMA. Ide o šport, ktorý kombinuje techniky z rôznych bojových disciplín, ako sú box, brazílske jiu-jitsu, wrestling, judo, karate, taekwondo a ďalšie.

MMA sa vyznačuje vysokou dynamikou a širokou škálou povolených techník, čo z neho robí jeden z najkomplexnejších a najnáročnejších bojových športov.

„Bojovým umením sa vie jednotlivec účinne brániť, nielen zaútočiť. Je to podľa mňa najlepšia cesta k sebadisciplíne, zodpovednosti a pokore. Žiakom odbúravajú strach, s ktorým žijú každý deň s otázkou, ako ich spoločnosť prijme, keď dospejú,“ povedal Furman.

Podľa neho nemajú tieto deti vidinu lepšieho života, preto sa podceňujú a neveria si a aj so sebadôverou im pomáha práve bojové umenie.

„Na druhej strane sa učia disciplíne a prijatiu zodpovednosti za svoje činy, čo sú pojmy, ktoré vôbec nepoznajú,“ vysvetlil Furman.

Foto: archív ZŠ

Nie je to však pre každého. Učitelia majú totiž jasné pravidlá, nakoľko vyžadujú od žiakov, aby boli slušní nielen voči pedagógom, ale aj spolužiakom a súperom. Disciplína u týchto detí má tiež svoje opodstatnenie. 

MMA zápasníci sa 14. a 15. mája tohto roka zúčastnili súťaže Majstrovstvá Európy GAMMA vo Vysokých Tatrách. Päť žiakov ZŠ Podjavorinskej sa stalo súčasťou slovenskej reprezentácie do 18 rokov.

Tibor Žiga získal striebro v kategórii do 27,5 kg, Jasmina Horvátová bronz v kategórii do 31,5 kg, Richard Krok bronz v kategórii do 63,5 kg, Františka Poláková bronz v kategórii do 54,5 kg a Ján Galias sa umiestnil na 6. mieste.

Okrem ďalších ocenení majú v škole aj majsterku Slovenska v MMA.

Furmanov kolega, učiteľ telesnej výchovy Ivan Beluško, zas u svojich zverencov prebudil vášeň pre karate. Niet sa čo čudovať, on sám sa mu venuje od svojich šiestich rokov.

Aj na jeho krúžku platia striktné pravidlá slušného správania a kto ich nedodržiava, na tréningu či krúžku nemá čo hľadať.

Tvrdý tréning a disciplína však priniesli žiakom a škole svoje ovocie. Viacerí si totiž na aprílovej krajskej súťaži Východoslovenský pohár 2024 z Prešova odniesli významné kovy v podobe zlata, troch strieborných a dvoch bronzových medailí.

Jedným z úspešných reprezentantov školy je aj štvrták Ján Galyas, ktorý navštevuje oba športové krúžky.

„Mám rád športy, aj keď sa na krúžkoch musíme vedieť správať, to je trochu ťažšie. Na súťažiach mávam stres, ale aj tak sa mi podarilo vyhrať 1. miesto v karate. Keď budem veľký, chcem byť futbalista a ak to nevyjde, tak zápasník MMA.”

Obaja učitelia sa však zhodujú v tom, že podpora týchto mladých talentov z Luníka nie je jednoduchá. Kameňom úrazu pri trénovaní žiakov z marginalizovanej rómskej komunity sú predovšetkým financie.

Získať potrebné prostriedky na cestovné náklady, ubytovanie, stravu či športové vybavenie je vraj oveľa náročnejšie ako motivovať svojich zverencov. Chýba im konkrétne vybavenie, ako napríklad, tatami žinenka, rôzne druhy chráničov, rukavíc a iného potrebného náčinia na tréningy bojových športov.

 „Na súťaže žiaci nemôžu prísť v tričku, či už pre pravidlá alebo bezpečnosť. Kúpu kimona som viacerým z nich zatiahol, zároveň sa rodičom snažím vysvetliť, aby deti podporili aj finančne, a ak na to nemajú, aby si šetrili. Podpora z domova a vízia lepšieho života v budúcnosti sú dôležité a držia žiakov na správnej ceste,“ vysvetľuje Ivan Beluško. 

Aj to je dôvod, pre ktorý sa rozhodli spustiť kampaň cez donio.sk. S nápadom na založenie zbierky prišiel Gabriel Török, profesionálny MMA zápasník, ktorý deti navštívil na krúžku, aby ich zasvätil do tajov MMA. 

Od začiatku zbierky sa im podarilo získať vyše tristo eur z požadovaných päť tisíc. Do konca zbierky ostáva ešte vyše mesiac.

„Sme veľmi radi, že nám s rozvíjaním talentov našich žiakov chce niekto pomôcť. Možno nie každý z našich žiakov bude šampión či svetový fyzik, no musíme robiť všetko pre to, aby sa zaradili do spoločnosti a žili slušne ako jej rovnocenní členovia. Naši žiaci potrebujú každého človeka, ktorý chce skutočne meniť svet k lepšiemu,” zdôrazňuje riaditeľ ZŠ Milan Dulina.

Foto: archív ZŠ

Ďalšie články