Prelet bolidu pri R. Sobote sa pravdepodobne skončil pádom meteoritov

falling_star_around_glittering_stars_and_trees_hd_space Nočná obloha, foto: google

Rimavská Sobota/Ondrějov – Prelet denného bolidu v okolí Rimavskej Soboty, ku ktorému došlo ešte v pondelok (24. 7.) popoludní, sa pravdepodobne skončil pádom meteoritov na zemský povrch na juhu stredného Slovenska.

Najväčší meteorit môže mať podľa vedcov hmotnosť dva kilogramy. Na svojej webovej stránke o tom v sekcii venovanej významným bolidom informoval Astronomický ústav Akadémie vied (ASU AV) Českej republiky v meste Ondrějov, ktorý dráhu telesa prepočítaval.

Základné parametre preletu bolidu atmosférou určili odborníci s pomocou informácií z piatich staníc na území Maďarska a Slovenska. „Ukázalo sa, že bolid prenikol dostatočne hlboko do atmosféry, čo spolu s ďalšími údajmi a okolnosťami nasvedčuje tomu, že došlo k pádu meteoritov na zemský povrch,“ skonštatovali vedci z ASU AV ČR.

K vstupu meteoroidu o hmotnosti niekoľko desiatok kilogramov do zemskej atmosféry došlo podľa odborníkov v pondelok o 15:18, prvýkrát bol zaznamenaný vo výške 63 kilometrov nad zemským povrchom juhovýchodne od Rimavskej Soboty. Teleso letelo severozápadným smerom, v nižších výškach meteoroid výrazne brzdil a ďalej sa rozpadal. Najväčší úlomok prestal byť pozorovateľný vo výške necelých 26 kilometrov vo vzdialenosti približne päť kilometrov od vodnej nádrže Málinec v okrese Poltár.

„Celú svetelnú dráhu dlhú takmer 50 kilometrov preletel bolid za necelé štyri sekundy. I keď väčšina pôvodnej hmoty zhorela v atmosfére, je veľmi pravdepodobné, že mnoho prevažne menších meteoritov dopadli až na zemský povrch. Najväčší meteorit môže mať hmotnosť až dva kilogramy, menšie meteority budú mať desiatky až stovky gramov,“ priblížil ASU AV ČR.

Lokalita najpravdepodobnejšieho dopadu meteoritov sa nachádza v blízkosti vodnej nádrže Málinec v zalesnenej oblasti horného toku Ipľa a je 12 kilometrov dlhá a necelý kilometer široká. Ak by sa meteority podarilo nájsť, zaradili by sa podľa vedcov do vzácnej kategórie meteoritov s rodokmeňom.

(tasr)


Ďalšie články