Nový fenomén v Prešove: Americký FLAG futbal pohltil deti aj dospelých a pripomína šach v pohybe

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Flag futbal je športová šanca pre všetkých. Foto: Wildhorses

PREŠOV – Po Košiciach sa aj v treťom najväčšom meste rozmáha nový, doposiaľ nepoznaný šport. Flag futbal je podoba amerického futbalu, no nedochádza pri ňom k telesnému kontaktu. Ide o modernú, rýchlo sa rozvíjajúcu kreatívnu hru plnú zábavy, smiechu, ale aj premýšľania, koordinácie, dynamiky a sústredenia. Veľký boom zažíva momentálne na ôsmich základných školách.

V Prešove sa môžu deti i dospelí tešiť z novej možnosti trávenia voľného času. Netradičný šport Flag futbal má od februára tohto roku zastúpenie aj v metropole Šariša. Okrem toho, že sa vyučuje na základných školách v podobe projektu Moduly, môžu Prešovčania a ich deti navštevovať aj športový klub, v ktorom trénujú registrovaní hráči. Ambasádorom projektu pod záštitou MŠVVaŠ SR sa stal člen Asociácie slovenského amerického futbalu Matej Klobušovský.

Spoločne s bratom Slavomírom a jeho manželkou Ivanou sú dlhoroční aktívni fanúšikovia amerického futbalu. „Flag futbal má v podstate podobné pravidlá ako americký futbal, no nie je v ňom fyzický kontakt. Hra je prerušovaná odtrhnutím vlajky protihráča – flagu, ktorý ju má upevnenú na opasku. Pointou je dostať loptu na súperovu stranu ihriska do takzvanej Endzone bez toho, aby hráčovi strhli flag,“ vysvetľuje Ivana s tým, že hru hrajú piati hráči proti piatim. Každý v tíme má svoju pozíciu „Jeden je rozohrávač (quarterback), potom sú rôzni útočiaci a brániaci hráči a pod. Rozohrávač má na starosti celý hrací plán, musí premýšľať, kam ktorý hráč bude bežať a predvídať, ktorý sa uvoľní a v akom priestore. V princípe určuje sled hry,“ upresňuje Ivana.

S manželom a švagrom založili v Prešove klub amerického futbalu Šariš Wildhorses, ktorý najskôr navštevovali iba dospelí nadšenci tohto športu. Neskôr sa osveta rozšírila a pribudli aj deti. Klub sa už zúčastňuje súťaží a turnajov v seniorskej kategórii. Zaujímavosťou je, že tento šport bol zaradený medzi olympijské športy roku 2028. „Tréningy mávame trikrát do týždňa, väčšinou vo vonkajších športových areáloch. Momentálne však už kvôli nízkym teplotám trénujeme v interiéri. Deti trénujú dvakrát týždenne, a ide o plnohodnotný športový krúžok,“ objasňuje Ivana, ktorá je tiež aktívnou hráčkou tohto netradičného športu.

Veľký ohlas vyvolala výučba Flag futbalu na prešovských školách. Deti ho vnímajú ako veľké spestrenie a podľa Ivany je ambíciou, aby sa stal súčasťou učebných osnov telesnej výchovy na školách. „Momentálne vyučujeme Flag futbal približne v ôsmich základných školách a reakcie detí sú veľmi pozitívne. Je to totiž variabilná, a pritom nenáročná hra, do ktorej sa môžu zapojiť chlapci a dievčatá rôznej telesnej stavby spoločne, čiže zapája úplne všetky deti. Či sú chudé, silné, vysoké, nízke, rýchle, či menej obratné – existuje tam množstvo pozícií, každá z nich má za úlohu niečo iné a každá je dôležitá ako celok. Ak dieťa nedokáže rýchlo zabehnúť, postaví sa do pozície, ktorá toľko nebeží. Sú takí, ktorí nechcú byť v útoku, ale v defenzíve,“ vysvetľuje športovkyňa s tým, že hra má veľa ďalších benefitov. „U detí uvoľňuje napätie, učí ich pozornosti, sústredenosti, disciplíne a spolupráci. Ide o rýchlu hru, zároveň je veľmi zábavná a pripomína šach v pohybe,“ dodáva. Taktiež dopĺňa, že nejde o žiaden finančne nákladný šport. „Lopty a opasky s flagmi poskytuje klub, deťom stačia športové oblečenie a obuv. To je všetko,“ dodáva. Tak čo, pridáte sa?


Ďalšie články