Kašlete týždne či mesiace a neviete sa toho zbaviť? Čierny kašeľ pribúda aj na Slovensku

towfiqu-barbhuiya-C-zwLtPSErc-unsplash Ilustračné foto: Unsplash

SLOVENSKO V posledných mesiacoch viaceré európske krajiny hlásili nárast počtu prípadov čierneho kašľa. Nevyhlo sa mu ani Slovensko. Pretrvávajúci kašeľ trápi najmä malé deti.

Ako uvádza Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), čierny kašeľ je vysokoinfekčné ochorenie postihujúce dýchacie cesty a spôsobujúce vážne záchvaty kašľa. Patrí k najzávažnejším ochoreniam detského veku.

Pôvodcom ochorenia je baktéria Bordetella pertussis. Nákaza sa prenáša predovšetkým kvapôčkovou infekciou.

V prvom štádiu prebieha čierny kašeľ ako prechladnutie. Vyskytujú sa mierne zvýšená teplota, únava, nechutenstvo, nádcha, kýchanie, mierny, neproduktívny a občasný kašeľ. Pre druhé štádium sú typické nočné záchvaty suchého, dráždivého kašľa trvajúce minimálne dva týždne, ale môžu trvať aj dva mesiace. 

U detí do jedného roka má dramatický priebeh. Malé deti majú záchvaty kašľa náhle, často hlavne v noci, pri kašli sčervenejú až zmodrejú a dusia sa. 

 „V Slovenskej republike bolo od začiatku roka 2024 hlásených spolu 123 prípadov ochorenia na čierny kašeľ,“ informoval RÚVZ s tým, že výskyt čierneho kašľa bol zaznamenaný v každej vekovej skupine, s najvyššou vekovo špecifickou chorobnosťou u 0-ročných detí, a zároveň bol hlásený aj z každého kraja SR.

Podľa dostupných údajov sú najviac postihnuté vekové skupiny detí a mladších dospievajúcich vrátane dojčiat a malých detí, ktoré nedosiahli vek na to, aby boli kompletne očkované. Odborníci radia, že najúčinnejším prostriedkom v prevencii čierneho kašľa je práve očkovanie.

(Zdroj: RÚVZ/ber)


Ďalšie články