V Prešove sa rozozvučia kosačky. Mesto začína s kosbou verejnej zelene

lawn-mower-5329691_1280 Mesto začína s kosbou verejnej zelene. Ilustračné foto. Foto: pixabay.com

PREŠOV – V Prešove sa od pondelka 15. apríla začína kosba mestskej verejnej zelene. Jej prvá etapa je plánovaná do konca mája. Pracovníci Technických služieb mesta Prešov (TSMP) kosenie odštartujú v mestskej časti 2.

Zeleň v meste zaberá celkovú plochu takmer 217 hektárov. Na kosenie má v tomto roku mesto Prešov v rozpočte vyčlenených 400-tisíc eur.

S kosbou začínajú skôr

Ako informoval hovorca mesta Prešov Michal Hudák, radnica pristupuje vplyvom aktuálnych poveternostných podmienok k začiatku kosby o dva týždne skôr ako v minulom roku.

„Kedysi sa v meste s kosbou začínalo v priebehu mesiaca máj, prípadne na konci apríla. Dynamické zmeny v počasí tento rok ale zapríčinili, že musíme kosačky naštartovať už v polovici apríla. Kosbu je potrebné urobiť čo najskôr a relatívne rýchlo, pretože najkritickejšie je obdobie na začiatku sezóny, keď je po zime pôda relatívne vlhká. Zvýšenie teplôt a množstvo UV žiarenia spôsobuje extrémne rýchly rast trávy. Práve v tomto období rastie najrýchlejšie, aktuálne približne 20 centimetrov za týždeň,“ uviedol primátor mesta Prešov František Oľha.

Pozitívnou správou podľa neho je aj to, že v tomto roku bude prírodné kúpalisko Delňa kosiť súkromná firma. Kapacity TSMP, ktoré budú zabezpečovať všetky ostatné práce sa sústredia na mestské časti.

Kosbu vykonajú s mulčovaním

Popri veľkých kosačkách budú pracovníci mestskej spoločnosti so strunovými kosačkami upravovať terén popri stromoch, obrubníkoch a chodníkoch. Pre bezpečnosť pritom budú používať aj plachty proti odskakujúcim kamienkom a fúkače, ktorými dočistia chodníky.

Technické služby mesta Prešov tento rok vykonajú kosbu s mulčovaním. „To znamená, že pokosená tráva sa nebude zbierať bezprostredne po pokosení, ale ostane na mieste. Takýmto spôsobom dokážeme biologicky zhodnotiť vedľajší produkt kosby, ktorý by sme v inom prípade museli zlikvidovať na nejakom externom kompostovisku. Pokosená tráva sa tak stane prirodzeným biologickým hnojivom našej mestskej zelene,“ uviedla vedúca Odboru životného prostredia Mestského úradu v Prešove Dagmar Vojteková.

Prvá kosba bude v meste do konca mája

Zber trávy z prvej kosby urobia v priebehu leta pri druhom kosení, ktoré sa uskutoční aj s pozberom. Výnimku budú predstavovať parky, ktoré si vyžadujú špecifický prístup a pokosenú trávu pozbierajú hneď po vykonaní kosby.

V Prešove sú tiež špecifické plochy verejnej zelene vyňaté z plánovanej jarnej kosby a môžu byť pokosené až v druhej, letnej fáze.

„Prvá kosba bude prebiehať v meste postupne do konca mája. Trvanie realizácie bude ovplyvňovať najmä počasie, keď sa pri nevhodných poveternostných podmienkach alebo pri hrozbe búrok bude termín ukončenia posúvať,“ doplnil Hudák.

(sita, kol)


Ďalšie články