Ja som dieťa zo Šariša. Folklórnymi tradíciami preniesli škôlkarov do čias minulých
PREŠOV – Triedy Materskej školy Kráľovnej pokoja na Mukačevskej ulici sa tento týždeň (13. – 17. 5.) zmenili na šarišské chyžky, deti vymenili hračky za misky, varešky, drevené koníky, handrové bábiky a rozprávali šarišským nárečím.
20240513_093927Šarišský týždeň v Materskej škole Kráľovnej pokoja v Prešove. Foto: MŠ KP
V rámci 18. ročníka podujatia „Ja som dieťa zo Šariša“ sa škôlkari vrátili do čias našich prababičiek krojmi, oblečením s folklórnym motívom, hračkami, rečou.
„V detičkách pestujeme úctu a lásku k dedičstvu našich predkov formou zážitkového učenia. Je to taká naša tradícia takmer od vzniku našej MŠ. Nápad priniesť do škôlky folklór vznikol z túžby dvoch bývalých folkloristiek. Pani riaditeľka Anna Mihaľová a kolegyňa Helena Demjanová sa snažili prezentovať deťom ľudové tradície vrátane ručných prác, remesiel aj prípravy jedál,“ vysvetľuje Lenka Poprendová.
Služobne takmer najstaršia učiteľka, ktorá spoločne s kolegyňami prevzala do svojich rúk toto pomyselné folklórne žezlo po odchode riaditeľky do dôchodku, je manželkou niekdajšieho člena folklórneho súboru Šarišan.
Počas celého týždňa v duchu ľudových tradícií chodia deti oblečené v krojoch alebo v oblečení s folklórnymi motívmi, a to vrátane personálu škôlky, a takto spoznávajú dobové oblečenie a rozličné remeslá.
„Deti u pekára pečú výrobky z kysnutého cesta, u kováča pribíjajú klince, u rezbára pracujú s drevom, u tkáča sa učia tkať ‚pokrovec‘ (koberec) a zároveň sa učia nové nárečové slová. Po úspešnom absolvovaní jednotlivých každodenných činností našich predkov, deťom vystavíme výučný list,“ objasňuje učiteľka Katarína Högerová.
V rámci folklórneho týždňa je pre deti pripravený bohatý tematický program. V prvý deň medzi nich zavítal folklorista, spevák a dvojnásobný víťaz v hre na ľudové hudobné nástroje Stanislav Gaľa, ktorý deťom odprezentoval hru na jednotlivé nástroje.
Druhý deň bol zameraný na remeslá a výrobu tradičných jedál zo Šariša. Deti sa zapojili do čistenia zemiakov, prípravy „bandurkovych lokšov“, domácich rezancov či rôznych dobrôt z kysnutého cesta.
V priebehu ďalších dní šarišského týždňa sa deti pripravujú na spoločné vystúpenie všetkých tried pri príležitosti Dňa matiek.
,,Hlavnou témou štvrtkového predstavenia sú „Hry na lúke“. Začíname najmenšími deťmi, ktoré budú prezentovať hry v prírode, stredná veková skupina predvedie ukážku varenia a predškoláci sa predstavia párovými tancom.
Tento rok vyrobia pre svoje mamičky na plátno maľované srdiečka, vtáčiky a rôzne ďalšie folklórne motívy podľa vlastného výberu,“ približuje Prešovskému Štandardu riaditeľka MŠ KP Viera Gladišová.
Menšie deti sú hravé a rozdiely si možno ani neuvedomujú, ale predškoláci už pociťujú, že život bol kedysi iný aj v súvislosti so šarišským nárečím.
„Z niektorých výrazov mali deti dokonca švandu. Napríklad – Pochválený buď (pochvaľen buc) Ježiš Kristus, je náš každodenný ranný pozdrav,“ približuje s úsmevom riaditeľka.
Tradíciu šarišského týždňa si chcú zachovať aj do budúcnosti, aby deti nadobudli predstavu o historických remeslách a každodenných činnostiach našich predkov.
„Za 18 rokov organizovania sa nám nazbieral bohatý inventár hračiek a rôznych nástrojov, ktoré rodičia vyrobili a priniesli – od tkaných kobercov cez drevené taniere, misky a rozličné náčinie. Máme aj pozitívnu spätná väzbu od rodičov z minulých ročníkov. Deti sa s handrovou bábikou, ktorú si v škôlke vyrobili podľa vlastných predstáv a vkusu hrávajú rady aj doma, pretože k nej nadobudli citový vzťah,“ mieni riaditeľka.
Cirkevná Materská škola Kráľovnej pokoja na Mukačevskej ulici v Prešove vznikla 2. februára 2004 v spolupráci s farnosťou Kráľovnej pokoja, kde pôsobil duchovný otec Mons. Jozef Dugas a s bývalou riaditeľkou Annou Mihaľovou, ktorá bola zakladateľkou MŠ KP.
„V tomto roku sme si pripomenuli 20. výročie založenia a dôstojne sme ho oslávili v kostole Kráľovnej pokoja, omšu celebroval biskup Marek Forgáč. Po svätej omši sa triedy predškolákov – Stonožky a Slniečka predstavili všetkým zúčastneným krátkym programom,“ dodala Gladišová.
Povodne v Česku majú štvrtú obeť. Má ísť o 70-ročnú dôchodkyňu z obce Kobylá nad Vidnavkou, ktorá odišla z evakuačného centra, kam ju pred tým odviezli hasiči.
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) pobavil v uplynulých dňoch verejnosť fotografiou, ktorú zverejnil na sociálnej sieti. Záber vznikol v Rožňave a zachytáva nie celkom bežnú udalosť. Niekto zo štátnej inštitúcie ju vtipne okomentoval.
Cookies na našej webovej stránke používame len v dvoch prípadoch.
V jednom prípade pre meranie návštevnosti v Google analytics a v druhom prípade pre prihlásenie užívateľa.
Nakoľko sme zrušili inzercie, reklamy a merania tretích strán, nezbierame žiadne citlivé dáta o užívateľoch.
Preto potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.