Každodenný strach o deti. Situácia pred prešovskou školou je neúnosná, tvrdia rodičia

zakazova-znacka Zákazová značka pred vstupom do školy je osadená. Mnohí ju nerešpektujú. Foto: Redakcia

PREŠOV – Pokúšajú osud, kým sa stane tragédia? Priestor pred vstupnou bránou Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša v Prešove spôsobuje každodenné problémy.

Rodičia, ktorí prichádzajú do školy s deťmi v autách, parkujú tesne pred bránou. Keď svoje deti vysadia, cúvajú pomedzi deťmi prichádzajúcimi do školy pešo, aby sa mohli na malom priestore s vozidlom otočiť a odísť. Na mieste pritom platí zákaz vjazdu.

„Je to nekonečný boj. Kedysi zákaz na tomto mieste nebol, rodičia-šoféri nabrali zlé návyky a teraz, aj keď je miesto označené, zákaz porušujú. Veď si len rýchlo vysadia dieťa a utekajú ďalej,“ objasňuje situáciu mama školáčky, Mária. Býva blízko, desaťročnú dcéru však denne osobne odprevádza do školy, práve kvôli nerešpektujúcim vodičom.

„Nedávno jedna šoférka vrazila pri cúvaní do kolobežky. Vystúpila von, pozrela sa, či pod autom nie je náhodou aj dieťa, a keď videla, že nie, tak pokojne odišla,“ hovorí zhrozene ďalšia mamička, ktorá bola svedkom incidentu.

Rodičia sa zhodujú, že takéto nebezpečné situácie sa dejú pred školskou bránou denne. Tému rozoberali aj na niekoľkých rodičovských združeniach. Viacerí rodičia už kvôli tomu niekoľkokrát privolali mestskú políciu. Parkovacích miest pred školou, ako aj priestoru pre šoférov odprevádzajúcich svoje deti do školy, je pritom dostatok.

Ako uviedla Mestská polícia v Prešove, na Veselej ulici eviduje od začiatku minulého roka do súčasnosti celkovo 24 takýchto priestupkov. V tomto roku oficiálne eviduje jedno oznámenie.

„Ide o oznámenie v súvislosti s dopravnou značkou ‚Zákaz vjazdu pre všetky vozidlá‘ s dodatkovou tabuľkou ‚Okrem dopravnej obsluhy‘, v ktorom oznamovateľka uviedla, že otáčajúce sa vozidlá môžu ohroziť chodcov,“ upresnil hovorca mesta Prešov Michal Hudák.

Oznámenie bolo doručené Mestskej polícii v Prešove mailom 9. mája o 8.15 hod., teda opäť tesne po príchode detí do školy, keď je situácia najhoršia.

„Preverením oznámenia bolo zistené, že niektorí rodičia detí sa v ranných hodinách pred začiatkom vyučovania otáčajú osobnými motorovými vozidlami na konci slepej uličky, vedľa kotolne školy,“ dodal Hudák s tým, že v čase preverovania žiadne dopravné nehody a kolízie s chodcami polícia nezaznamenala.

Vodičom však zdôrazňuje, že sú povinní dodržiavať pravidlá cestnej premávky a riadiť sa aktuálnym dopravným značením vždy, nielen v čase prítomnosti polície. V tejto oblasti plánujú zvýšiť kontroly, ktoré budú priebežné a neohlásené. Porušenie dopravných predpisov budú riešiť ako priestupok.

Riaditeľ školy Marcel Tkáč uviedol, že ho v súvislosti s porušovaním zákazu vjazdu pred školou kontaktoval uplynulý týždeň veliteľ pracoviska mestskej polície v Družbe Jozef Babinčák.

„Predtým som žiadne informácie o opakovanom porušovaní zákazu vjazdu nemal,“ vraví riaditeľ s tým, že v minulosti došlo k zmene organizácie dopravy v priestore pred bránou do areálu školy. „Informoval som o tom rodičov prostredníctvom Edupage, a to aj v súvislosti s parkovaním áut pred bránou školy,“ dodal.

Ako ďalej upresnil, po telefonickej dohode s veliteľom MsP našli možné riešenie. „Mali by nám osadiť nejakú formu zábrany, pravdepodobne kvetináče, pred zákazovú značku smerom k bráne,“ uzavrel.


Ďalšie články