Prešovčania hlasovali. Favoritom sa stal projekt SkočkyKočky a Silvestrovský beh 2024

Silvestrovký beh v Prešove Medzi najúspešnejšie projekty patrí Silvestrovský beh 2024. Foto: FB presovrunning

PREŠOV – V pilotnom ročníku participatívneho rozpočtu verejnosť hlasovala za devať projektov, medzi ktoré sa prerozdelí viac ako 40-tisíc eur. Jednotlivé projekty môžu žiadatelia začať realizovať už v júni 2024.

Favoritom verejného hlasovania sa stal projekt Slovenskej Mountainbikovej Asociácie o. z. , ktorá za pomoci získaného príspevku 5-tisíc eur zrekonštruuje trať na horskú cyklistiku. Takzvaný trail s názvom SkočkyKočky má 1,5 km a je v rámci Prešova najnavštevovanejší a nájdete ho v mestských lesoch Prešova – Pod Malkovskou Hôrkou.

Medzi najúspešnejšie projekty, za ktoré verejnosť zahlasovala, patril aj Silvestrovský beh 2024, ktorý je v Prešove dlhodobou bežeckou tradíciou spájajúcou šport a myšlienku pomáhať druhým.

Trojicu najúspešnejších projektov prvého ročníka participatívneho rozpočtu v Prešove uzatvára projekt podaný občianskym združením Wave, ktoré plánuje príspevok investovať do inovácie kultúrnych podujatí vybudovaním pódia a hľadiska.

Medzi ďalšie podporené projekty, ktoré už čoskoro budú zveľaďovať Prešov, patrí napríklad aj inštalácia troch TEQ stolov. Ide o športový multifunkčný prvok, ktorý je koncipovaný aj pre hendikepovaných športovcov a je určený na rôzne druhy športu: tzv. teqball, teqis, teqvolejbal, teqpong alebo qatch.

Žiadateľ ich má v pláne umiestniť na verejných priestranstvách medzi ulicami Federátov – Justičná, Delňa, ZŠ Važecká – Šváby. K dispozícii pre Prešovčanov budú stoly nepretržite bez obmedzení.

Cez participatívny rozpočet podporia aj projekt komunitnej záhrady vo vnútrobloku Grešova 2 – 20 a Vajanského 2, 4, 6; komentované výstavy protivojnového kresleného humoru s názvom Mozgopranie, ale aj moderná umelecká inštalácia a mestský fotopoint v jednom s názvom POCITY v Južnom parku v centre mesta.

Podporu našiel aj projekt elektrickej prípojky pre detské ihrisko na Sekčove, kde sú pravidelne organizované rôzne akcie, ako napríklad Sídliskový Športový Festival, Sídlisková Stanovačka, večerné kino a podobne.

Deviatku úspešných projektov, podporených z participatívneho rozpočtu, uzatvára iniciatíva za inštaláciu trojrozmernej sochy významného fotografa a prešovského rodáka Karola Divalda v historickej lokalite jeho rodinného fotografického ateliéru.

Do hlasovania pilotného ročníka participatívneho rozpočtu v Prešove sa zapojilo takmer 600 ľudí, ktorí mali možnosť rozhodovať online alebo fyzicky u informátorov v budovách Mestského úradu v Prešove.

Na základe podaných žiadostí budú projekty podporené sumou približne 41-tisíc eur. Podpis zmlúv so žiadateľmi sa uskutoční v najbližších dňoch po vyhodnotení verejného hlasovania a samotnú realizáciu môžu zapojení jednotlivci či subjekty odštartovať už v júni. Všetky práce však musia byť dokončené do 31. decembra 2024.

(presov.sk, agi)


Ďalšie články