Správa TANAP-u počítala s tým, že k vydanému návštevnému poriadku budú pripomienky zo strany verejnosti, a preto dala oficiálne možnosť podať ich písomne do 31. marca tohto roku. Následne ochranári obdržali 83 pripomienok.
„Našli sa aj irelevantné, v ktorých si ľudia pomýlili Tatranský národný park s iným územím, alebo opakujúce sa pripomienky. Najviac pripomienok sa týkalo obmedzenia pohybu so psom a sezónnej uzávery,“ uviedla pre Prešovský Štandard hovorkyňa Správy TANAP-u Nina Obžutová.
Zaslanie pripomienok podľa hovorkyne neznamená automaticky, že sa ich znenie prevezme do návštevného poriadku.
Nový návštevný poriadok priniesol obmedzenia pre pohyb turistov v sprievode zvierat. Kým donedávna sa mohli štvornohí miláčikovi pohybovať so svojím majiteľom takmer kdekoľvek, po novom sú v návštevnom poriadku presne vymedzené lokality, kam zvieratá nesmú. Ide najmä o lokality so svištími kolóniami či územia, kde žijú kamzíky alebo iné divo žijúce zvieratá.
Nové pravidlá sa týkajú aj sezónnej uzávery. Kým v prípade bežných turistov sezónnu uzáveru skrátili, v prípade horolezcov ju zaviedli. „Horolezecká uzávera“ platí od 16. apríla do 31. mája a tiež od 1. novembra do 14. decembra.
Vedenie Správy TANAP-u zriadilo odbornú pracovnú skupinu, ktorá sa bude postupne zaoberať relevantnými pripomienkami a zváži možnosť ich zapracovania do návštevného poriadku. Pracovnú skupinu tvoria zástupcovia Správy TANAP-u, ale aj členovia horolezeckého spolku JAMES, Horskej záchrannej služby, botanik a zoológ.
Akékoľvek zmeny Návštevného poriadku Tatranského národného parku musí posúdiť aj právnik a schváliť Okresný úrad Prešov. „Ochrana fauny a flóry a zachovanie biodiverzity sú nadradené nad úzke záujmy a potreby ľudí,“ dodal Obžutová.