Letisko Sliač čakajú zmeny. Prispôsobia ho pre lietadlá F-16 aj požiadavkám NATO

Team Shaw hammers down at Combat Hammer Ilustračná fotografia. Zdroj: Air Force

TRENČÍN/SLIAČ – Komplexná rekonštrukcia letiska Sliač je na spadnutie. Potrebná modernizácia má zabezpečiť prevádzkové podmienky pre stíhacie lietadlá F-16, ako aj zlepšenie infraštruktúry a splnenie požiadaviek Ozbrojených síl SR a NATO.

Ministerstvo obrany SR (MO SR) pripravilo štúdiu uskutočniteľnosti obstarávania stavby na leteckej základni Sliač s celkovými nákladmi vo výške 126 miliónov eur s DPH. 

Rekonštrukcia letiska zahŕňa 11 stavebných projektov, medzi inými aj rekonštrukciu a vybudovanie nových rolovacích dráh a stojísk, rekonštrukciu hangáru údržby, výstavbu umývacieho zariadenia pre lietadlá, skladu a plničky hydrazínu, parkovacích priestorov pre pozemné podporné prostriedky a dielne údržby. 

Hlavným cieľom modernizácie je tak prispôsobiť letisko Sliač požiadavkám na prevádzku stíhacích lietadiel F-16, ktoré vyžadujú špecifické prevádzkové podmienky a infraštruktúru. 

Podľa informácií MO SR sú súčasné podmienky letiska na prevádzku týchto lietadiel nedostatočné. Rozsah potrebných úprav bol čiastočne určený dokumentom výrobcu lietadiel Lockheed Martin. Okrem toho sa zohľadňujú aj požiadavky na trafostanice, sklady náhradných dielov a úložiská munície, ktoré slúžia nielen pre prevádzku F-16, ale aj pre ostatné požiadavky Ozbrojených síl SR. 

MO SR dohodlo nákup nových stíhacích lietadiel v lete 2018. Ozbrojené sily budú disponovať celkovo 14 nadzvukovými stíhačkami F-16 C/D Block 70, ktorých dodanie je naplánované do roku 2024. Bývalý minister obrany Jaroslav Naď v minulosti uviedol, že stíhačky by mohli byť nasadené aj v zahraničí. Ochraňovať by mohli napríklad vzdušný priestor Pobaltských štátov, ako to robí Česko či Maďarsko.

„Je to úplne štandardné. Ak budeme mať túto spôsobilosť, tak by sme ju používali aj v zahraničí. Myslím si, že aj s tým sa počítalo, keď sa tieto konkrétne typy stíhačiek kupovali,“ povedal Naď.

Modernizácia letiska Sliač bude tiež zohľadňovať požiadavky a normy NATO. Letisko by tak malo byť schopné plniť úlohy integrovanej protivzdušnej a protiraketovej obrany a prispievať k medzinárodnej bezpečnosti. Rekonštrukcia priestorov pre protivzdušnú a protiraketovú obranu je spojená s plnením medzinárodných záväzkov voči NATO.

Stíhacie leitadlo F-16 Block 70. Zdroj: Lockheed Martin

Ďalšie články
Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Na pozadí vyšetrovania, ktoré Európska komisia vedie proti sociálnej sieti X (predtým Twitter) v zmysle zákona o digitálnych službách, mal eurokomisár Thierry Breton ponúknuť tajnú dohodu majiteľovi Elonovi Muskovi. Dohoda mala spočívať v tichom obnovení opatrení, ktoré by sa dali jednoslovne nazvať cenzúra. O tejto údajnej dohode informoval sám Musk na svojom...