V slovenských školách chcú zaviesť digitálneho školníka. Je vraj potrebný

Žiaci základnej školy na Tomášikovej ulici v Košiciach. Foto: František Iván/TASR Ilustračná fotka FOTO: František Iván/TASR

TRENČÍN – S nárastom IT infraštruktúry na slovenských školách je potrebné zaviesť novú rolu pracovníka, takzvaného digitálneho školníka.

TASR o tom informoval prezident občianskeho združenia Partnerstvá pre prosperitu (PPP) Milan Ištván s tým, že úlohou školníkov by bolo zabezpečovať funkčnosť digitálnych technológií, počítačových sietí, bezpečnosť, fungovanie hardvérových komponentov, inštaláciu operačných systémov a riešiť problémy.

Združenie PPP zdôrazňuje, že napriek prítomnosti digitálnych koordinátorov na školách, ktorí pomáhajú pedagógom využívať digitálne technológie, zostáva ich práca často bezvýznamná, ak sa učitelia denne stretávajú s nefungujúcim IT prostredím. Vzhľadom na potrebu digitálnych školníkov zdôrazňujú dôležitosť čo najrýchlejšieho definovania spôsobu ich financovania, vzdelávania a odborných predpokladov.
        

S ohľadom na rozmanitosť škôl v rôznych regiónoch môže mať rola digitálneho školníka rôznu podobu – od trvalého zamestnanca školy až po regionálnu firmu, ktorá sa tejto problematike venuje a zvláda správu digitálneho prostredia školy.

Zároveň navrhujú zavedenie takzvaného digitálneho normatívu, ktorý by zabezpečil trvalú udržateľnosť digitálneho školstva, vrátane financovania roly digitálneho školníka, pripojenia škôl na internet a vybavenia škôl digitálnymi technológiami.

Členovia PPP vyzývajú politické strany, najmä v súvislosti s nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami, aby po voľbách venovali týmto témam adekvátnu pozornosť. Žiadajú pokračovanie v digitálnej transformácii slovenského školstva a vzdelávania.

(tasr)


Ďalšie články
Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Na pozadí vyšetrovania, ktoré Európska komisia vedie proti sociálnej sieti X (predtým Twitter) v zmysle zákona o digitálnych službách, mal eurokomisár Thierry Breton ponúknuť tajnú dohodu majiteľovi Elonovi Muskovi. Dohoda mala spočívať v tichom obnovení opatrení, ktoré by sa dali jednoslovne nazvať cenzúra. O tejto údajnej dohode informoval sám Musk na svojom...