VIDEO: V meste vybudujú smart svetelnú križovatku. Zvýši bezpečnosť a plynulosť dopravy?

krizovatka Partizánske V meste zmodernizujú svetelnú križovatku. Bude smart. Zvýši to bezpečnosť a plynulosť dopravy? Foto: Stanislav Vavro

PARTIZÁNSKE – Svetelná križovatka na vysoko frekventovanej ceste sa zmení. Jej riadenie zabezpečí inteligentný systém. Mestská radnica tak reaguje na vysokú intenzitu dopravy.

Svetelná križovatka sa nachádza na štátnej ceste, ktorej prevádzkovateľom je mesto Partizánske.„Zámerom projektu je modernizácia svetelnej križovatky na ceste I/64 – Nitrianska cesta so smart prvkami,“ uviedol primátor mesta Partizánske Jozef Božik.

Videoreportáž: V meste zmodernizujú svetelnú križovatku. Bude smart. Zdroj: Stanislav Vavro

Ako ďalej povedal, projektový zámer zahŕňa inštaláciu radiča STC s pripojením na internet, výmenu žiarovkových návestidiel za LED technológiu, inštaláciu kamier namiesto indukčných slučiek a umiestnenie počítačov času. Výhodou projektu je aj zber dát o dopravnom prúde s možnosťou ďalšieho využitia.

„Realizáciou projektového zámeru sa prispeje k lepšiemu spriechodneniu križovatky a taktiež sa očakáva uvoľnenie dopravných zápch v špičkách,“ doplnil Božik.

Odhadované náklady na zhotovenie diela predstavujú 72 240 eur, z toho prevažná časť nákladov vo výške 51 200 eur bude saturovaná s finančnou podporou vlády Slovenskej republiky. „Presná suma celkových nákladov bude vyčíslená po ukončení verejného obstarávania,“ uzavrel primátor.


Ďalšie články
Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Na pozadí vyšetrovania, ktoré Európska komisia vedie proti sociálnej sieti X (predtým Twitter) v zmysle zákona o digitálnych službách, mal eurokomisár Thierry Breton ponúknuť tajnú dohodu majiteľovi Elonovi Muskovi. Dohoda mala spočívať v tichom obnovení opatrení, ktoré by sa dali jednoslovne nazvať cenzúra. O tejto údajnej dohode informoval sám Musk na svojom...