Súdna mapa v praxi: Zo siedmich okresných súdov v kraji zostanú len štyri!

ŽILINA – Dlho diskutovaná súdna mapa, ktorej téma v médiách rezonuje už takmer dva roky, sa konečne dostáva do praxe. Od 1. júna zostanú v Žilinskom kraji namiesto doterajších siedmich okresných súdov už len štyri. Ich sídla budú v Žiline, Martine, Liptovskom Mikuláši a Námestove. Sústavu súdov v kraji doplní ako odvolací súd Krajský súd v Žiline.

Zrušené budú súdy v Čadci, Ružomberku a Dolnom Kubíne, ale naďalej budú fungovať ako pracoviská sídelných súdov. „Výkon súdnictva prechádza z Okresného súdu Čadca na Okresný súd Žilina, z Okresného súdu Ružomberok na Okresný súd Liptovský Mikuláš, z Okresného súdu Dolný Kubín na Okresný súd Námestovo,“ informovala hovorkyňa Krajského súdu v Žiline Anna Dudová Záborská.

https://zilina.standard.sk/1757/na-orave-spadlo-male-lietadlo-pilot-vyslal-nudzovy-signal/

Všetky okresné súdy, vrátane ich pracovísk, budú naďalej rozhodovať v civilných, trestných a rodinných veciach. V obchodných a pracovných veciach bude rozhodovať iba Okresný súd Žilina, a to pre celý obvod Krajského súdu v Žiline. „Krajský súd ako súd odvolací bude naďalej rozhodovať o odvolaniach v civilných, trestných a rodinných veciach s tým, že v rodinných veciach bude príslušným súdom aj pre obvody Krajského súdu v Banskej Bystrici a Krajského súdu v Trenčíne. O odvolaniach v obchodných veciach bude rozhodovať Krajský súd v Banskej Bystrici aj pre obvod Krajského súdu v Žiline,“ upozornila hovorkyňa.

https://zilina.standard.sk/1723/chcete-sa-osobne-stretnut-s-primatorom-teraz-je-pre-vas-ta-sanca/

Ako to teda bude vyzerať v jednotlivých obvodoch štyroch okresných súdov od 1. júna 2023? Obvod Okresného súdu Žilina s pracoviskom Čadca budú tvoriť okresy Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto a Žilina. Na vybavovanie občianskoprávnych vecí budú vytvorené dva samostatné obvody – obvod Čadca a obvod Žilina. Veci z okresu Čadca bude vybavovať pracovisko Čadca, veci zo zvyšných troch okresov sídelný súd Žilina.

V prípade, ak v niektorej agende bude na pracovisku alebo v sídle vyšší počet vecí, môže dôjsť k dorovnávaniu pridelených vecí. Rovnaké pravidlá platia aj pre trestné veci. Pracovné a obchodné veci budú prejednávané iba v Žiline, pri rodinných veciach sa zriaďuje jeden obvod pre všetky okresy a veci budú prejednávať sudcovia zo Žiliny aj z Čadce.

https://zilina.standard.sk/1579/inspirativny-priklad-z-ruzomberka-poslancov-bude-vyrazne-menej/

Na Liptove budú občianskoprávne veci prejednávať v rámci jedného obvodu sudcovia v sídle súdu v Liptovskom Mikuláši aj na ružomberskom pracovisku. Pre trestné a rodinné veci budú vytvorené dva obvody, ružomberské pracovisko bude vybavovať veci z okresu Ružomberok a sídelný súd veci z okresu Liptovský Mikuláš.

Na Orave nedošlo k vytvoreniu samostatných obvodov, a tak civilné, trestné aj rodinné veci budú pre okresy Námestovo, Dolný Kubín a Tvrdošín vybavovať sudcovia Okresného súdu Námestovo aj na dolnokubínskom pracovisku. Naostatok treba dodať, že súdna mapa sa nedotkla Okresného súdu v Martine.

Krajský súd v Žiline. Foto: archív Žilinský Štandard

Ďalšie články