Jediný Slovák v štartovom poli sa na ME v bezmotorovom lietaní nestratil

20230810_150751 Šimon Šiška sa na svojom stroji presadil na ME v Dánsku. Foto: archív SŠ

MARTIN – Na majstrovstvách Európy juniorov do 25 rokov v bezmotorovom lietaní obsadil Šimon Šiška 7. miesto, čo je doposiaľ najlepší juniorský výsledok vo vrcholových súťažiach pre Slovensko.

Šampionát sa konal v Dánsku, kde sú podmienky na bezmotorové lietanie iné a zaujímavé.

„Vďaka moru sa tam vyskytujú meteorologické javy, ktoré vo vnútrozemí nemáte šancu zažiť. Napr. rýchlo meniace sa počasie s prechodmi frontov (niekedy boli aj tri za deň). Konkurenciu tvorilo 56 najlepších pilotov z celej Európy v dvoch triedach (Club a Standard). Ja som pretekal v triede Club, čo sú vetrone s rozpätím 15 metrov bez možnosti niesť vodnú záťaž. Na súťaži som štartoval ako jediný Slovák,“ uviedol pre Žilinský Štandard Šimon Šiška.

Tento výborný výsledok by sa nedostavil bez zodpovednej prípravy. Tréning tohto 24-ročného Martinčana sa začína už v zime samoštúdiom nových pravidiel, športového poriadku, odbornej literatúry a absolvovaním vzdelávacích seminárov.

V priebehu sezóny trénuje na svojom domovskom letisku v Martine-Tomčanoch a absolvuje niekoľko súťaží, napr. majstrovstvá Slovenska a iné medzinárodné preteky. Výber, na akých sa chce zúčastniť, je viac-menej na ňom. Vrcholom sezóny sú v bezmotorovom lietaní ME alebo MS.

Šimon Šiška sa okrem športu venuje práci, štúdiu a šíreniu povedomia o leteckých športoch formou zážitkových letov na vetroňoch a motorových lietadlách. Vďaka tomu má aj verejnosť možnosť vyskúšať si, aké je to byť pilotom a aké čaro letecké športy majú.

Všetok svoj voľný čas sa snaží tráviť v kokpite lietadiel. Inak pracuje ako elektrikár v zahraničí.


Ďalšie články