Žilinská nemocnica čelí kritike. Organizácia Inštitút ľudských práv podala na nemocnicu trestné oznámenie

nemocnica_zilina_kritika Kauza poslanca Tomáša Hellebrandta a žilinskej nemocnice: FOTO: koláž Žilinský Štandard

ŽILINA – Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv v piatok 9. februára 2024 na Generálnej prokuratúre podala trestné oznámenie na Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Žilina.

Trestné oznámenie súvisí s medializovanými informáciami o zdravotnom stave exposlanca Tomáša Hellebrandta. Ten sa vzdal mandátu poslanca, v Národnej rade Slovenskej republiky pôsobil za stranu Progresívne Slovensko.

K danej situácií sa vyjadril riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher. Podľa neho správanie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina považuje za neakceptovateľné, neprofesionálne a pravdepodobne aj protizákonné. „Niekto z tohto zdravotníckeho zariadenia vyzradil citlivú osobnú informáciu a táto sa následne stala súčasťou súboja politických strán. Zdravotnícky personál pritom musí vedieť, že je rozdiel medzi pacientom infekčným a neinfekčným,“ uviedol v tlačovej správe riaditeľ Weisenbacher.

Zdravotnícky personál má totiž povinnosť sa chrániť, je to bežná súčasť ich práce, že prichádzajú do styku s chorými ľuďmi, od ktorých sa nechcú nakaziť. „Svojím správaním však táto nemocnica poškodzuje dobré meno celého zdravotníctva a prispieva k stigmatizácii a diskriminácii. Navyše za celou touto kauzou cítiť aj homofóbiu,” povedal Weisenbacher.

Na margo celej situácie sa Tomáš Hellebrandt rozhodol vzdať sa poslaneckého mandátu. Podľa informácií Žilinského Štandardu, toto rozhodnutie spravil sám z vlastnej vôle. „Nikto ho do toho nenútil, ani ho nikto nepresviedčal. Je to človek zásadový a stojí si vždy za svojím rozhodnutím. Mrzí nás, že sa celý problém takto dostal na verejnosť a odísť musel človek, ktorý bol na správnom mieste,“ prezradil nám zdroj z politickej strany Progresívne Slovensko.

K danej veci sa vyjadril aj právnik Inštitútu ľudských práv. „Pochybujem, že sa pán Hellebrandt dopustil porušenia zákona, a to ani na úrovni priestupku. Trestné oznámenie nemocnice považujem za účelové a postavené na insitnom výklade práva. Porušenie zákona ale vidím na strane zdravotníckeho zariadenia a jeho personálu, pretože zdravotnícki pracovníci majú zákonnú povinnosť dodržiavať etický kódex a mlčanlivosť,“ konštatoval právnik Daniel Grejták.

Politik Tomáš Hellebrandt sa vo vyjadrení ospravedlnil za svoje zlyhanie a ospravedlnil sa zdravotníckemu personálu, no spochybnil, že by spáchal trestný čin.

Hellebrandt lekárov o diagnóze vraj neupovedomil „zo strachu, že táto osobná informácia sa dostane na verejnosť a stane sa prostriedkom politického boja“. Dodal, že sa zdá, že táto obava bola oprávnená.

„S mojím ochorením žijem už vyše 15 rokov. Zodpovedne beriem lieky a pravidelne chodím v zahraničí na kontroly a liečbu. Vďaka tomu nie som infekčný a nepredstavujem žiadne ohrozenie pre lekársky personál ani iných ľudí, s ktorými som v styku,“ doplnil politik na sociálnej sieti.

Žilinská nemocnica si stojí za svojim tvrdením. „Dôrazne sa ohradzujeme voči nepodloženým a zavádzajúcim tvrdeniam Inštitútu ľudských práv. Absolútne odmietame obvinenia, ktoré bez akýchkoľvek dôkazov nekorektne a len na základe osobných domnienok prezentujú, že k úniku informácií došlo zo strany zamestnancov zdravotníckeho zariadenia. Trestné oznámenie, ktoré Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina v súlade so zákonom podala pred dvoma týždňami (26. januára 2024), sa týka prípadu, ktorý sa stal ešte na prelome minulého a tohto roka. Trestné oznámenie na našu nemocnicu, ktoré tento inštitút spomína, nám zatiaľ doručené nebolo. V tejto veci budeme maximálne súčinní. V tomto prípade skutočne nie je na mieste obviňovať zamestnancov nemocnice, ktorí svoju prácu vykonávajú profesionálne, ľudsky a s nasadením vlastného zdravia.“ vyjadril sa pre Žilinský Štandard riaditeľ žilinskej nemocnice Juraj Kacian.


Ďalšie články