Medveďom prenasledovaná Bieloruska utrpela po páde devastačné poranenie hlavy

medveï hnedý Ursus arctos Medveď hnedý Foto: František Iván/TASR

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Obeťou piatkového (15. marca) tragického incidentu s medveďom na Liptove je 31-ročná občianka Bieloruska. K tragickému prípadu sa vyjadrila polícia, Horská záchranná služba Nízke Tatry, ale aj minister životného prostredia.

Podľa polície, počas vychádzky po turistickej trase z obce Lazisko, okr. Liptovský Mikuláš smerom na vrch SINA sa po strete s lesnou zverou – medveďom hnedým rozdelili dve osoby utekajúc od seba.

31-ročná žena z Bieloruska bola nájdená bez známok život, pričom obhliadajúci súdny lekár konštatoval ako predbežnú príčinu smrti zlyhanie centrálneho nervového systému z dôvodu pádu z výšky, ktoré spôsobilo devastačné poranenie hlavy.

„Presnú príčinu smrti určí až súdna pitva. V súvislosti s uvedenou udalosťou poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru Liptovský Mikuláš začal trestné stíhanie za prečin usmrtenie. Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania,“ uviedla pre Žilinský Štandard hovorkyňa polície Zuzana Šefčíková.

Podľa Horskej záchrannej služby bolo 15. marca v podvečerných hodinách nahlásené na tiesňovú linku HZS „18300“ , že v oblasti Sinnej v Nízkych Tatrách došlo k stretu dvoch osôb s medveďom. Dvojica – muž (29 r.) so ženou (31 r.) z Bieloruska sa následne rozutekali každý iným smerom a podľa informácii od nahlasovateľa, medveď mal prenasledovať ženu, ktorá mužovi zmizla z dohľadu a nemal s ňou ani hlasový kontakt.

Do terénu okamžite odišli záchranári HZS z Oblastného strediska Nízke Tatry so psom, dvaja príslušníci Strediska lavínovej prevencie s dronmi s termovíziou, spolu s príslušníkmi Policajného zboru SR a členom Zásahového tímu pre medveďa hnedého.  Po krátkom čase služobný pes označil miesto pod skalným prahom, kde sa po páde strmým terénom nachádzala medveďom prenasledovaná žena, žiaľ, už bez známok života.

Medveď sa v tom čase nachádzal v ich blízkosti, našťastie sa ho podarilo za pomoci služobného psa, kriku a varovného výstrelu príslušníka PZ SR zahnať.  S mužom sa podarilo nadviazať zvukový kontakt a následne ho druhá skupina záchranárov našla uviaznutého nad skalným prahom. Bol vystrašený ale bez zranení. Muža záchranári HZS sprevádzali k služobnému vozidlu HZS a previezli do Domu HZS na Lúčky.  Telo ženy bolo po nevyhnutných úkonoch pomocou spustov vyprostené z exponovaného terénu, pozemne transportované na Lúčky  a odovzdané príslušníkom PZ SR.  Okolnosti ako aj príčina úmrtia je predmetom ďalšieho vyšetrovania.

K prípadu sa na sociálnej sieti vyjadril aj minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS), ktorý podľa TASR uviedol, že na mieste nálezu tela mŕtvej Bielorusky v Nízkych Tatrách bol 200-kilový medveď s krvavou papuľou. Dodal, že aktuálne preverujú, či nejde o jedinca, ktorý pred časom obťažoval ľudí na Táloch. Predchádzajúce vedenie rezortu ho podľa Tarabu dalo premiestniť do hlbšej prírody, aby ho zachránilo.


Ďalšie články