Práve teraz – 30.11. 2021 13:18

Chrániť treba európsky priestor ako celok, to EÚ aj robí. Uviedla Remišová s tým, že je podľa nej naivné myslieť si, že Slovensko sa môže izolovať od Európy.

V rámci ochrany hraníc, po akej volá šéf strany Hlas-SD Peter Pellegrini, treba chrániť Európsku úniu (EÚ) ako celok, je to spoločný priestor. To Únia aj robí napríklad tým, že po objavení ďalšieho variantu nového koronavírusu omikron zastavila lety z južnej Afriky. Myslí si to vicepremiérka a ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí). Pellegriniho nápady považuje za dezorientované.

„Sledovanie všetkých ľudí v karanténe cez mobilný telefón, aplikáciu e-karanténa, ktorú navrhuje, nevyužíva žiadna iná európska krajina. Pretože ľudia v Európe veľmi citlivo vnímajú takéto špicľovanie a neprimeraný zásah do súkromia a jeho zavedenie by mohlo výrazne zhoršiť ochotu ľudí testovať sa, čo by mohlo mať pre Slovensko katastrofálne následky,“ vyhlásila ministerka.

Takisto zdôraznila, že je podľa nej naivné myslieť si, že Slovensko sa môže izolovať od zvyšku Európy. „S ‚koronou‘ tu budeme žiť niekoľko rokov, preto je dôležité prijímať účinné riešenia. Ale najúčinnejší nástroj na zvládanie pandémie je očkovanie,“ uzavrela ministerka.

Hlas-SD v pondelok (29. 11.) vyzval vládu, aby prijala opatrenia na zamedzenie šírenia variantu omikron. Mali by sa týkať najmä hraníc a toho, čo majú ľudia robiť pri návrate zo zahraničia.

„Ak neurobíme okamžite opatrenia na hraniciach, tak vám garantujem, že ako cez ‚kopirák‘ prídu na Slovensko tisícky ľudí bez kontroly, nakazení novým variantom, a po Vianociach a Novom roku budeme zažívať veľmi ťažké časy,“ povedal Pellegrini.

(tasr)

Ďalšie články od Tomáš Pilz
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.